Κυριακή, 14 Μαρτίου 2021 20:59

Επιστροφή στις νίκες με καλή εμφάνιση για το Φοίνικα Σύρου ONEX (Βίντεο)

Με τους 3 βαθμούς στις «αποσκευές του» θα επιστρέψει από την Αθήνα ο Φοίνικας. Η ομάδα του Ιγκόρ Γιούρισιτς επικράτησε 3-1 της Κηφισιάς σε αγώνα για την 12η αγωνιστική της Βόλεϊ Λιγκ, παίρνοντας την άτυπη ρεβάνς για την ήττα στο Δ. Βικέλας. Με τη νίκη αυτή το «Πειρατικό» έφτασε τους 26 βαθμούς στο πρωτάθλημα (9-3).

Πολύ καλή εμφάνιση και για την Κηφισιά η οποία στηρίχτηκε επιθετικά σε Ζουπάνη, Κωτσάκη, ενώ πολύτιμη ήταν η συμβολή του Μπάση σε μπλοκ και σερβίς.

Στο πρώτο σετ του αγώνα ο Φοίνικας ήταν αυτός που ξεκίνησε καλύτερα και με τον Πρωτοψάλτη στη θέση του σέρβις «έχτισε» μία διαφορά τεσσάρων πόντων 8-4. Η διαφορά συντηρήθηκε μετά από άουτ επίθεση του Ζουπάνη (17-14). Η ομάδα των βορείων προαστίων με επίθεση του Κωτσάκη, άσο του Μπάση και άουτ του Ράιτς έκαναν σερί 3-0 και έδωσαν προβάδισμα για την Κηφισιά 19-18. Ο Μπάσης έχασε το σερβίς (19-19) και ο Στερν από το σερβίς εκτόξευσε τον Φοίνικα. Πήρε άσσο και έδωσε έμεσσα πέναλτυ. Με σερί 4-0 ο Φοίνικας προηγήθηκε 23-19 και έκλεισε το σετ 25-22 με επίθεση του Πρωτοψάλτη.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 2ο σετ. Η Κηφισιά προηγήθηκε 9-6 μετά από έξυπνο πλασέ του Ζουπάνη και άσσο του Κωτσάκη. Η ομάδα των Κυκλάδων πλησίασε 12-11, όμως η Κηφισιά ανέβασε την απόδοση της και με διαδοχικούς πόντους προηγήθηκε 17-13. Με το σερβίς του Ράιτς και «αιχμή» τον Στερν ο Φοίνικας έκανε σερί 3-0, μείωσε 17-16 και πάλι με τον Σλοβένο ισοφάρισε 18-18. Στο 20-20 ο Μπάσης με μπλοκ και άσσο έκανε το 22-20 για την Κηφισιά. Ο Μπάσης με το σερβίς του χάλασε την υποδοχή του Φοίνικα, έδωσε την ευκαιρία στον Κωτσάκη για μπλοκ, στον Κασαμπαλή για επίθεση και με δικό του άσσο και συνολικό σερί 5-0 πήρε το σετ 25-20 για το 1-1.

Δείχνοντας μεγάλη διάθεση στην άμυνα και τελειώνοντας κόντρα μπάλες με τους Πρωτοψάλτη και Στέρν ο Φοίνικας ήταν αυτός προηγήθηκε στην αρχή του τρίτου σετ με 7-4. Η Κηφισιά ισοφάρισε 11-11 με μπλοκ του Κασαμπαλή στον Στερν. Το μπλοκ του Μπράουν έφερε ξανά τους «πειρατές» στο +2 (13-11) στα μέσα του σετ, ενώ λίγο αργότερα λάθη από τους Κασαμπαλή και Τσάμπερλεϊν διαμόρφωσαν τον 16-12. Ο Φοίνικας έμεινε στη θέση του οδηγού και πήρε το σετ 25-21.

Με την ψυχολογία στα ύψη οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα και με τους Πρωτοψάλτη και Ράιτς πήγε ξανά στο +4 (12-8). Με εκατέρωθεν λάθη στο σέρβις φτάσαμε στο 15-11. Η Κηφισιά «πάτησε γκάζι» και στηριζόμενη στην καλή άμυνα και στον Ζουπάνη ισοφάρισε 15-15. Το μπλοκ του Φοίνικα υψώθηκε στο φιλέ και ο Φοίνικας ανέκτησε το προβάδισμα 17-15 αναγκάζοντας τον Νίκο Ζαλμά να πάρει τάιμ άουτ. Με το σκορ στο 19-18 ο επόπτης μετά από άμυνα της Κηφισιάς ο διαιτητής σφύριξε ότι η μπάλα βρήκε στην οροφή, απόφαση που ξεσήκωσε τις διαμαρτυρίες των γηπεδούχων. Στην επόμενη φάση ο Ράντκε με άσο διαμόρφωσε το 21-18 δίνοντας σαφές προβάδισμα στην ομάδα του. Η Κηφισιά «πείσμωσε» και με μπλοκ του Μπάση μείωσε 21-20 με τον προπονητή του Φοίνικα να καλεί τάιμ άουτ. Οι φιλοξενούμενοι με τον Παπαγγελόπουλο προηγήθηκαν 23-21, ενώ έφτασαν σε διπλό ματς μπολ 24-22 με τον Ράιτς. Ο Μπάσης με επίθεση σε πρώτο χρόνο κράτησε στο παιχνίδι την Κηφισιά 24-23, με τον Ράιτς να τελειώνει το παιχνίδι με επίθεση 25-23.

Διαιτητές: Φραγκάκης, Βουδούρης. Παρατηρητής: Ράπτης. Επόπτες: Αρβανίτης, Χατζηβασιλείου. Γραμματεία: Καρατζογλίδου.

Διακύμανση:

1ο σετ: 4-8, 14-16, 19-21, 22-25

2ο σετ: 8-6, 16-13, 21-20, 25-20

3ο σετ: 5-8, 12-16, 19-21, 21-25

4ο σετ: 6-8, 15-16, 18-21, 23-25

*Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 7 άσσους, 44 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα ΟΝΕΧ προήλθαν από 8 άσσους, 48 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (22-25, 25-20, 21-25, 23-25) σε 113′

Α.Ο.Π. ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Ζουπάνι 19 (19/39 επ.), Κωτσάκης 17 (14/28 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 52% υπ. – 10% άριστες), Μπάσης 9 (2/6 επ., 4 άσσοι, 3 μπλοκ), Τσάμπερλεϊν 3 (1/5 επ., 2 μπλοκ), Κασαμπαλής 5 (2/4 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος Π. 6 (5/13 επ., 1 μπλοκ, 61% υπ. – 18% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 39% υπ. – 28% άριστες), Σωνάκης (λ), Μελλές.

Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Ιγκόρ Γιούρισιτς): Μπράουν 7 (0/6 επ., 7 μπλοκ), Ράιτς 25 (24/42 επ., 1 άσσος), Πρωτοψάλτης 11 (9/27 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 67% υπ. – 27% άριστες), Παπαγγελόπουλος 8 (7/13 επ., 1 μπλοκ), Ράντκε 4 (2/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στερν 13 (6/18 επ., 5 άσσοι, 2 μπλοκ, 53% υπ. – 0% άριστες) / Γκαράς (λ, 69% υπ. – 24% άριστες), Μήλης.

Τα αποτελέσματα του Σαββατοκύριακου

13η αγωνιστική

Ο.Φ.Η. – Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων 1-3 (20-25, 27-25, 18-25, 16-25)

12η αγωνιστική

Α.Ο.Π.Κηφισιάς – Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ Σύρου 1-3 (22-25, 25-20, 21-25, 23-25)

Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. – Π.Α.Ο.Κ.

Δείτε παρακάτω όλο τον αγώνα όπως αυτός καλύφθηκε από το επίσημο κανάλι της Βόλεϊ Λιγκ…