Παρασκευή, 16 Απριλίου 2021 22:10

Ο ΠΑΟΚ νικητής και τροπαιούχος στον τελικό με τον ΑΟ Θήρας

Τον πρώτο τίτλο στην ιστορία του στο γυναικείο βόλεϊ πανηγυρίζει ο Π.Α.Ο.Κ., καθώς στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας Γυναικών που διεξήχθη στο κλειστό δημοτικό γυμναστήριο Α' Ηλιούπολης επικράτησε με 3-0 σετ του Α.Ο. Θήρας.

Στο πρώτο σετ τη διαφορά έκαναν τα λάθη του ΑΟ Θήρας καθώς η τυπικά γηπεδούχος έκανε 11 πόντους δώρο στον ΠΑΟΚ, ενώ ο Δικέφαλος είχε μόλις 3. Έτσι η ομάδα του Τάκη Φλώρου μετά το 2-1 με το οποίο προηγήθηκε ο ΑΟΘ πήρε το προβάδισμα και άρχισε να χτίζει μια διαφορά (5-8, 7-11).

Ο ΑΟΘ με την Τσομπανίδου να κάνει τρομερή δουλειά στο φιλέ πλησίαξσε στον πόντο (10-11, 13-14) με το σετ να κρίνεται στο 16-18 όπου η Σαντορίνη έχασε την ευκαιρία για κόντρα επίθεση, ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 16-21 και πήρε το σετ με 20-25.

Στο δεύτερο σετ υπήρχε μεγαλύτερη ισορροπία στον αγώνα καθώς ο ΑΟΘ περιόρισε στο ελάχιστο τα λάθη του και η είσοδος της Γουάλας αρχικά έδωσε μία επιθετική ώθηση. Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ μέχρι το 14-13, όπου ο ΑΟ έχασε την ευκαιρία να προηγηθεί για πρώτη φορά με +2 (μπλοκ Πολυνοπούλου σε Ντάλκε) για να τρέξει εκεί ο ΠΑΟΚ ένα σερί 0-8 (με συνεχόμενα μπλοκ και κόντρα επιθέσεις). Ο Παπαδόπουλος εξάντλησε τα δύο τάιμ άουτ, η Ντάλκε πήρε την αλλαγή και η αρχηγός του ΑΟΘ με συνεχόμενους πόντους έβαλε ξανά την ομάδα της στο ματς καθώς το σκορ έγινε 19-21!

Εκεί όμως η Κούμπουρα ξεκόλλησε την ομάδα της και αμέσως μετά η κακή υποδοχη του ΑΟΘ έφερε το σκορ στο 19-23 για να τελειώσει το σετ με 21-25.

Ο ΠΑΟΚ έχοντας την ψυχολογία στα ύψη ξέφυγε γρήγορα με 4-7 στο τρίτο σετ και παρόλο που δύο λάθη της Πότοκαρ έφεραν ξανά την ισορροπία (9-9), ο Δικέφαλος δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα και στο 14-15 με ένα νέο εντυπωσιακό σερί ξέφυγε με 14-19.

Η Σαντορίνη όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και με επίθεση της Βλαχάκη και δύο άσους της Γουάλας μείωσε στον πόντο (18-19) για να φτάσει στο σερί της στο 6-0 και να προηγηθεί με 20-19! Η απάντηση του ΠΑΟΚ ήρθε με τα σερβίς της Πολυνοπούλου που έφεραν το σκορ στο 20-22, αλλά με άουτ της Πότοκαρ είχαμε νέα ισοπαλία για να φτάσουμε στο 23-23.

Η επίθεση της Κούμπουρα δόθηκε άουτ, ο Φλώρος με επιμονή της διαγώνιας του ζήτησε τσάλεντζ και δικαιώθηκε με τον ΠΑΟΚ να φτάνει σε ματς μπολ! Κι ο τελικός τελείωσε στην επόμενη φάση όταν η Ντάλκε κάρφωσε στην αντένα με τον ΠΑΟΚ να κατακτά τον τίτλο.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Κυριοπούλου. Παρατηρητές: Ράπτης, Μαυρικίδης. Επόπτες: Τόλιος, Γεωργιάδης, Παπαγιαννόπουλος, Σπίγγου. Γραμματεία: Εμμανοηλίδη, Θεοδωρίδου.