Πέμπτη, 30 Σεπτεμβρίου 2021 22:17

Νικητής ο Φοίνικας στη ''ματσάρα'' με τον Ολυμπιακό

Μετά από ματς «διαφήμιση» για το Ελληνικό βόλεϊ, ο Φοίνικας επικράτησε 3-2 του Ολυμπιακού στο φιλικό παιχνίδι που έγινε στο γήπεδο της Ερμούπολης.

Σε ματς που θα μοιάζει πολύ με αυτό του Σούπερ καπ που θα γίνει στη Ρόδο, ο κατακτητής του Λιγκ Καπ Φοίνικας είχε καλή παρουσία και επικράτησε του πρωταθλητή Ολυμπιακού σε παιχνίδι που έβγαλαν αρκετά συμπεράσματα οι δυο προπονητές. Οι δυο ομάδες θα αναμετρηθούν ξανά αύριο στις 12.00 το μεσημέρι.

243615090 401521934923587 6187947372031156360 n

Α σετ

Στο ξεκίνημα του αγώνα ο Φοίνικας έχοντας πληρότητα στην επίθεση, πήρε το σετ 27-25. Η ομάδα της Σύρου προηγήθηκε 20-16 και 23-20. Τα σερβίς του Μιγιαϊλοβιτς δυσκόλεψαν την υποδοχή του Φοίνικα, κατά συνέπεια και την ανάπτυξη, με τους ερυθρόλευκους να ισοφαρίζουν 24-24 και 25-25, εμ το Φοίνικα όμως να παίρνει το σετ και το προβάδισμα στα σημεία.

Β σετ

Με κεκτημένη ταχύτητα από την κατάκτηση του πρώτου σετ μπήκε ο Φοίνικας και στο δεύτερο. Το «Πειρατικό» προηγήθηκε 14-11. Με τον Πέριτς να δυσκολεύει την υποδοχή του Φοίνικα ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 14-14. Δυο λάθη στην επίθεση του Ολυμπιακού από τον Μιγιαϊλοβιτς έδωσαν ξανά προβάδισμα στην ομάδα της Σύρου (16-14), που με μπροστάρη τον Ανδρέα Φράγκο και τον Πέτερ Μιχάλοβιτς προηγήθηκε 18-15.

Με τον Στιβαχτή στο σερβίς και τον Μιγιαϊλοβιτς πρώτο «βιολί», ο Ολυμπιακός έτρεξε σε σερί 3-0 ισοφαρίζοντας το παιχνίδι 18-18. Με τον Μιγιαϊλοβιτς στο σερβίς και τον Έγκλενσκαλνς να τελειώνει την φάση, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 20-21 και στην συνέχεια 20-22 (λάθος επίθεση Κόστα). Ο Ολυμπιακός πήρε το σετ με μπλοκ του Πέριτς και επίθεση του Μιγιαϊλοβιτς 21-25 για να ισοφαρίσει 1-1.

Γ σετ

Με την ψυχολογία στα ύψη από την κατάκτηση του δεύτερου σετ και με τον Μιγιαϊλοβιτς στο σερβίς, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 1-4 στο ξεκίνημα . Με δυνατή επίθεση του Μιχάλοβιτς και μπλοκ του Τζούριτς ο Φοίνικας έφερε ξανά τις δυο ομάδες στα ίσα 4-4 και 6-6, για να πάρει πρώτη φορά το προβάδισμα 8-7 με επίθεση του Φράγκου. Χαμένες ευκαιρίες στην επίθεση του Φοίνικα και η αποτελεσματικότητα του Μιγιαϊλοβιτς έφεραν ξανά σε θέση οδηγού τον Ολυμπιακό (11-15). Χαμένες ευκαιρίες του Ολυμπιακού και η κυριαρχία του Τζούριτς πάνω από το φιλέ, έφερε το Φοίνικα σε απόσταση «βραχείας κεφαλής» (14-15). Με άσο του Μιχάλοβιτς ο Φοίνικας πήρε προβάδισμα 18-17. Με λάθος επίθεση του Μιχάλοβιτς οι ερυθρόλευκοι προσπέρασαν ξανά (19-20). Το μπλοκ του Φοίνικα δυνάμωσε και το «πειρατικό» ισοφάρισε 21-21 με Τζούριτς, Φράγκο και Ιερεζουέλο (τριπλό μπλοκ) να σταματούν τους αντιπάλους τους. Χέρι-χέρι οι δυο ομάδες μέχρι το φινάλε, με το Φοίνικα να παίρνει το σετ 25-23 και το προβάδισμα 2-1 στο παιχνίδι.

Δ σετ

Στην αρχή του τέταρτου σετ υπήρξαν εναλλαγές στο σκορ, με το Φοίνικα να προηγείται 11-10 με επίθεση του Μιχάλοβιτς. Με επίθεση του Πέριτς, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 12-14 και στην συνέχεια 14-17 με νέα επίθεση του Παγένκ. Ο Μιχάλοβιτς με μπλοκ άουτ μείωσε 16-18. Λάθος επίθεση του Τζούριτς, έφερε τον Ολυμπιακό στο +4 (16-20), με τον Παγένκ να διευρύνει το προβάδισμα του Ολυμπιακού σε 16-22. Οι ερυθρόλευκοι πήραν το σετ 19-25 για την ισοφάριση σε 2-2.

Ε σετ

Στο τάι μπρεικ ο Φοίνικας προηγήθηκε 4-2 με μπλοκ του Τζούριτς ,στην συνέχεια 5-3 με λανθασμένη επίθεση του Εγκλενσκαλνς και 6-4 από δυνατή επίθεση του Μιχάλοβιτς. Παγένκ μείωσε σε 6-5, με το Μιχάλοβιτς να στέλνει ξανά τις δυο ομάδες σε απόσταση μεγαλύτερη των δυο πόντων (8-5). Με μπλοκ του Ιερεζουέλο στον Μιγιαίλοβιτς, ο Φοίνικας πήρε προβάδισμα 4 πόντων (10-6). Με νέο μπλοκ του Κόστα, ο Φοίνικας πήγε στο +5, με τον Ολυμπιακό να αντιδρά και να μειώνει 12-10. Το μπλοκ του Ιερεζουέλο έδωσε στο Φοίνικα αέρα 3 πόντων. Με επίθεση του Φράγκου ο Φοίνικας πήρε το σετ 15-11 και τη νίκη με 3-2.

Αξίζει να τονιστεί πως ο Φοίνικας αγωνίστηκε χωρίς τον αρχηγό της ομάδας Ζίγκα Στερν, που βρέθηκε στην αποστολή αλλά δεν πήρε χρόνο συμμετοχής.