Σάββατο, 30 Οκτωβρίου 2021 22:23

Ήττα για τον Φοίνικα Σύρου στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό

Ο Φοίνικας Σύρου δεν τα κατάφερε στο σπουδαίο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, καθώς ηττήθηκε με 3-0 σετ για την 3η αγωνιστική της Volleyleague.

Με εξαίρεση το δεύτερο σετ που χάθηκε «στα σημεία» και το Φοίνικα να έχει δυο δικά του σετ μπολ, το «πειρατικό» δεν βρήκε ρυθμό στο παιχνίδι και ηττήθηκε δίκαια από τους πρωταθλητές. Μεγάλη εμφάνιση από τον Πέριτς.

Πριν τον αγώνα βραβεύτηκε ο Ιερεζουέλο που αναδείχτηκε MVP της 1ης αγωνιστικής. Την τιμητική πλακέτα του την παρέδωσε ο πρόεδρος της ομάδας Χρήστος Καφτηράνης.

Α ΣΕΤ: Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν χέρι χέρι τον αγώνα με το Φοίνικα να προηγείται 8-6. Με δυο φαρμακερά σερβίς του Πέριτς ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 9-11. To μπλοκ του Πέριτς στον Μιχάλοβιτς έδωσε προβάδισμα 3 πόντων στον Ολυμπιακό, με τον Ζουπάνι να διαμορφώνει το 12-17. Με λανθασμένη επίθεση του Μιχάλοβιτς ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 7 (12-19). Ο Ολυμπιακός φανερά ανώτερος σε όλους τους τομείς, έχοντας χαλάσει την υποδοχή του Φοίνικα πήρε το πρώτο σετ 16-25 και το προβάδισμα.

Β ΣΕΤ: Δυναμικό ξεκίνημα του Φοίνικα στο δεύτερο σετ, με την ομάδα να προηγείται 3-0 από επίθεση του Φράγκου. Με επίθεση του Μιχάλοβιτς ο Φοίνικας πήρε προβάδισμα ξανά τριών πόντων (6-3). Με τον Παγένκ στο σερβίς και επίθεση του Μιγιαίλοβις ο Ολυμπιακός μείωσε 6-5. Ο Κόστα με εκπληκτικό καρφί σε πρώτο χρόνο έδωσε ξανά προβάδισμα στο Φοίνικα 13-12. Με το καρφί του Μιγιαϊλοβιτς πάνω στην αντένα, ο Φοίνικας πήρε ξανά προβάδισμα δυο πόντων 15-13. Με άσο του Κόστα ο Φοίνικας προηγήθηκε 17-13. Ο Πέριτς με ωραίο πλασέ μείωσε στους 2 (17-15). Με ωραία συνεργασία Ιερεζουέλο-Τζούριτς ο Φοίνικας έφτασε στο 18-15. Λάθος από τον Φράγκο και ο Ολυμπιακός 19-19. Με επίθεση του Πέριτς ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα μετά από αρκετή ώρα. Ο Στερν ισοφάρισε με ωραίο καρφί στην ευθεία (20-20). Ο Στερν έδωσε ξανά το προβάδισμα 22-21 παίρνοντας το μπλοκ άουτ. Με επίθεση του Μιγιαϊλοβιτς το 22-22. Χαμένο σερβίς του Παγένκ και 23-22. Ο Μιχάλοβιτς έγραψε το 24-23 . Ζούπάνης το 24-24. Με επίθεση του Φράγκου ο Φοίνικας πήρε προβάδισμα 25-24. Πέριτς 25-25. Με επίθεση του Έγκλενσκαλνς ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 25-26. Το χαμένο σερβίς του Ζουπάνι έφερε τις δυο ομάδες στα ίσα. Ο Πέριτς το 26-27 και με άσο του Έγκλενσκαλνς ο Ολυμπιακός παίρνει το σετ 26-28.

Γ ΣΕΤ: Με ασταμάτητο τον Πέριτς, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 2-4 στο ξεκίνημα του 3ου σετ. Με μπλοκ του Παγένκ στον Φράγκο ο Ολυμπιακός έφυγε με τρεις (3-6). Με άσο του Πέριτς ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 4-8 στο τρίτο σετ και στην συνέχεια 7-11. Ο Μιγιαίλοβιτς με άσο έστειλε την διαφορά στους 6 (7-13) με τον Πέριτς να γράφει το 8-15. Χαμένη επίθεση από τον Κόστα για το 9-17. Με χαμένο σερβίς του Ιερεζουέλο ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 15-21 για να πάρει το σετ 21-25 και τη νίκη.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Ονόπας, Παρατηρητής: Γεωργουλέας, Επόπτες: Παπαδημητρίου, Συρίγος, Γραμματεία: Πιρπινιά.