Κυριακή, 14 Νοεμβρίου 2021 01:25

Εύκολα στα ημιτελικά του Λιγκ Καπ ο Φοίνικας Σύρου

Ο Φοίνικας Σύρου επικράτησε άνετα με 3-0 σετ της Κηφισιάς και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Λιγκ Καπ "Νίκος Σαμαράς".

Με αυτό τον τρόπο έγινε η δεύτερη ομάδα μετά τον Μίλωνα που περνάει στους 4 καλύτερους της διοργάνωσης, περιμένοντας τον Παναθηναϊκό ή τον ΟΦΗ, με το μεταξύ τους παιχνίδι να γίνεται την προσεχή Τρίτη 16/11.

Αμφίρροπο μέχρι και το τέλος το 1ο σετ

Η αναμέτρηση ξεκίνησε ισορροπημένα για τις δύο ομάδες, με την Κηφισιά να αποκτά μικρό προβάδισμα δύο περίπου πόντων μέχρι τα μισά του σετ. Τα floating services των φιλοξενούμενων δημιούργησαν προβλήματα στην άμυνα του Φοίνικα, με αποτέλεσμα να επηρεάζεται και η αποτελεσματικότητα στο επιθετικό κομμάτι. Μέχρι και το 15-15 οι δύο ομάδες κινήθηκαν χέρι χέρι, για να έρθει ο Κόστα με δύο άσσους και να δώσει για πρώτη φορά προβάδισμα στην ομάδα μας (17-15), προβάδισμα το οποίο διατήρησε σχεδόν μέχρι το τέλος του σετ, για να φτάσει να το κατακτήσει με 25-22.

Βελτίωσε υποδοχή – ανέβασε μπλοκ

Η δυναμική με την οποία οι παίκτες του Φούλβιο Μπερτίνι τελείωσαν το πρώτο σετ συνεχίστηκε και στο δεύτερο, με ένα προβάδισμα 4 βαθμών να χτίζεται εξαρχής (8-4, 14-10) με τους κεντρικούς Τζούριτς και Κόστα να αναλαμβάνουν δράση τόσο επιθετικά όσο και με την κατακόρυφη αύξηση της απόδοσής τους στο φιλέ (5 μπλοκ). Παρά τη μείωση της διαφοράς από τους παίκτες του Γιάννη Ορφανού (16-15) με τις αποτελεσματικές επιθέσεις κυρίως του Κωτσάκη, ο Φοίνικας συνέχισε δυναμικά χάρη στον ανεβασμένο Στερν, αύξησε και πάλι τη διαφορά (19-16) και με τις επιθέσεις των Κόστα και Μιχάλοβιτς έφτασε στο 25-20.

Εύκολα το σφράγισμα της νίκης

Η ύστατη προσπάθεια της Κηφισιάς να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ ήρθε στο τρίτο σετ, χωρίς όμως να το καταφέρνει, προβαίνοντας σε αρκετά λάθη. Από το 8-8 και μετά οι παίκτες του Μπερτίνι (με τον Παπαλεξίου στη θέση του Τζούριτς) ανέβασαν στροφές (12-8), ενώ ο Ανδρέας Φράγκος με συνεχείς πόντους (17-11, 18-11, 19-11) έφερε την ομάδα ακόμα πιο κοντά στο σετ που ήρθε με 25- και τη νίκη – πρόκριση για τα ημιτελικά.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Βελώνης. Παρατηρητές: Γεωργόπουλος. Επόπτες: Μπαρμπούνης, Παπαδημητρίου, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.