Σάββατο, 15 Ιανουαρίου 2022 21:51

Λύγισε στη Βούλα ο ΑΟ Θήρας

Ο ΑΟ Θήρας κατέβαλλε τη μέγιστη προσπάθεια να πάρει τη νίκη απέναντι στη Θέτιδα Βούλας, αλλά δεν τα κατάφερε καθώς ηττήθηκε εκτός έδρας με 3-1 σετ για την 17η αγωνιστική της Volleyleague Γυνιακών.

Η ομάδα της Βούλας είναι πλέον στο +7 από τον ΑΟΘ και διατηρήθηκε σε απόσταση βολής από τις ομάδες που προπορεύονται.

Η Θέτις στο πρώτο σετ εκμεταλλεύτηκε τα 8 λάθη της Θήρας και το καλό της μπλοκ, ωστόσο η συνέχεια ήταν διαφορετική με τον ΑΟΘ να πιέζει από τη γραμμή του σερβίς.

Το 7-8 του 2ου σετ έγινε 9-16 και το 1-1 ήρθε πολύ εύκολα με τις φιλοξενούμενες να συνεχίζουν στον ίδιο ρυθμό και στο τρίτο σετ όπου προηγήθηκαν με 11-16 και 13-19. Σε εκείνο το σημείο όμως οι αλλαγές του Ρούση και τα λάθη της Θήρας έφερα το ροκάνισμα της διαφοράς (18-21) με τη Θέτιδα να κάνει την ανατροπή κατακτώντας το σετ με 26-24.

Μετά από αυτήν την εξέλιξη η ομάδα της Βούλας κυριάρχησε πλήρως και έφτασε άνετα στην κατάκτηση του δ' σετ.

Η γνώμη του πάγκου

Γιώργος Ρούσης (Προπονητής Θέτιδα): «Κάναμε μία σημαντική νίκη κόντρα σε έναν αντίπαλο με υψηλότερες βλέψεις από εμάς, αλλά πιστεύω πλέον πως έχουμε πάρει μία διαφορά ασφαλείας, από τους αντιπάλους μας όσον αφορά την κατάληψη της 6ης θέσης. Στο αποψινό ματς κάναμε μία «κοιλιά» στο 2ο σετ και μέχρι ενός σημείου στο 3ο, αλλά τελικά φτάσαμε στην ανατροπή. Πιστεύω όμως πως δεν έπρεπε να φτάσουμε ως εκεί, αφού σήμερα ήμασταν καλύτερη ομάδα από την Σαντορίνη και δικαιούμασταν τη νίκη. Απλά πρέπει να καταλάβουμε πως οι πόντοι και οι νίκες δεν έρχονται χωρίς να μοχθήσουμε…»

Κώστας Παπαδόπουλος (Προπονητής ΑΟ Θήρας): «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι, όπως περιμέναμε και μετά το 1ο σετ, που κυνηγούσαμε στο σκορ τον αντίπαλό μας, παίξαμε ένα 2ο σετ πάρα πολύ καλό και το ίδιο συνέβαινε και ως ένα σημείο του 3ου. Από κει και πέρα βιαστήκαμε να «κλείσουμε» το σετ, κάτι που μας στοίχισε, αφού η εικόνα που παρουσιάσαμε στο 4ο δεν ήταν αυτή που περίμενα. Συνολικά είναι μια δίκαιη νίκη της Θέτιδας, γιατί αντέδρασε σωστά όταν βρέθηκε στα «δύσκολα». Εμείς πλέον, πρέπει να ξεχάσουμε αυτό το παιχνίδι, να ανασυντάξουμε τις δυνάμεις μας, γιατί σε λίγα 24ωρα έχουμε ένα δύσκολο ταξίδι για το Κύπελλο στη Θεσσαλονίκη, όπου πάμε να παίξουμε ένα από τα σημαντικότερα παιχνίδια της χρονιάς».

Διαιτητές: Νικάκης, Ονόπας, Παρατηρητής: Γεωργουλέας, Επόπτες: Μαλλιάρα, Σπίγγου, Γραμματεία: Μπίτσικα.