Κυριακή, 20 Φεβρουαρίου 2022 00:30

Ήττα του ΑΟ Θήρας από τον Παναθηναϊκό

Το τρίποντο που τον φέρνει ακόμα πιο κοντά στη κατάκτηση της πρώτης θέσης στη κανονική περίοδο πέτυχε στη Σαντορίνη ο Παναθηναϊκός.

Οι πράσινες επικράτησαν με 3-1 σετ του ΑΟΘ και παρέμειναν στο +6 από τον δεύτερο Ολυμπιακό, ενώ αντίθετα οι Σαντορινιές πλέον βρίσκονται στο -6 από την έκτη Θέτιδα.

Να αναφερθεί ότι η ομάδα του ΑΟΘ ανάρτησε πανό στην μνήμη του δολοφονημένου Άλκη Καμπανού που έγραφε «Άλκης Καμπανός, Για Πάντα Φωτεινός» και από κάτω «Διώξτε τη Βία από τα γήπεδα». Επίσης στο 17-19 του 1ου σετ ο αγώνας σταμάτησε προσωρινά και τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του αδικοχαμένου 19χρονου.

pano alkis

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 20-18 και με επιμέρους σκορ 5-1 με πρωταγωνίστρια την Κρος έκανε το 1-0 με 25-19.

Στο δεύτερο σετ ο ΑΟΘ ξεκίνησε με 4-0 σετ, με τον Παναθηναϊκό να απαντάει άμεσα για το 4-4. Με άουτ της Μίτροβιτς οι φιλοξενούμενες ξέφυγαν με 14-11, με την Βεζυργιαννίδου να μειώνει στο πόντο λίγο αργότερα (14-13). Το 17-15 έγινε 20-15 με δύο πόντους της Χατζηευστρατιάδου, με το σετ να κλείνει με 25-16.

Ο ΑΟΘ αντέδρασε στο τρίτο σετ, προηγήθηκε με 24-20 και παρά την ισοφάριση του Παναθηναϊκού σε 24-24 με τα σερβίς της Παπαστεργίου, η Σαντορίνη με επίθεση της Μίτροβιτς και άουτ της Γκρόθες κατέκτησε το σετ με 27-25 και μείωσε στο σκορ.

Στο τέταρτο σετ, ο Παναθηναϊκό πήρε από την αρχή κεφάλι στο σκορ, η διαφορά έφτασε σε διψήφια διαφορά (17-7) για να τελειώσει με το σετ με 25-12 και ο αγώνας 3-1 σετ.

Η γνώμη του πάγκου

Κώστας Παπαδόπουλος (Προπονητής ΑΟ Θήρας):
«Γνωρίζαμε πως θα είναι ένα δύσκολο ματς, αφού ο Παναθηναϊκός δίκαια βρίσκεται στην κορυφή αυτή τη στιγμή. Στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα ήμασταν ανταγωνιστικοί, ακόμη και όταν βρεθήκαμε με 2-0 πίσω, αντιδράσαμε και μειώσαμε σε 2-1, αλλά στο 4ο σετ ο αντίπαλός μας ξέφυγε και μετά ήταν δύσκολο να ανταπεξέλθουμε. Ωστόσο, είδα πολλά πράγματα που θα μας φανούν χρήσιμα στη συνέχεια και φυσικά και ενόψει της επικείμενης αναμέτρησης στις «8» του Κυπέλλου, που σε αυτό το διάστημα είναι και ο μεγαλύτερός μας στόχος».

Απόστολος Οικονόμου (Προπονητής Παναθηναϊκού): Το καμπανάκι που χτύπησε την Τετάρτη με την εμφάνιση μας στο Μαρκόπουλο, το ακούσαμε και σήμερα που ήμασταν μια διαφορετική ομάδα, μέσα σε μια δύσκολη έδρα. Συγχαρητήρια στις κοπέλες γιατί τελειώσαμε αυτόν τον αγωνιστικό μαραθώνιο, με μία πολύ καλή εμφάνιση και ένα καλό αποτέλεσμα. Κρατήσαμε την τακτική μας, με το σερβις μας και κυριαρχήσαμε στο φιλέ στα 2 πρώτα σετ και παρόλο που μας πίεσε η Σαντορίνη στο 3ο σετ, δείξαμε πολύ καλή αντίδράση και αγωνιστικό χαρακτήρα στο 4ο σετ, όπου το κατακτήσαμε εύκολα. Το ξεχνάμε και πάμε στο επόμενο ντέρμπι με την ομάδα της ΑΕΚ».

Διαιτητές: Κυριοπούλου, Οικονόμου Β., Παρατηρητής: Μαυρικίδης, Επόπτες: Δρόσος, Γεωργιάδης Στ., Γραμματεία: Γαρδέλη.