Κυριακή, 06 Μαρτίου 2022 23:21

Πρωταθλήτρια με μεγάλη ανατροπή η Κ20 του ΑΜΣ Φιλωτίου

Σε ένα παιχνίδι που θα μείνει στην ιστορία για τις στιγμές που χάρισε σε όσους το παρακολούθησαν ο ΑΜΣ Φιλωτίου κατάφερε να γυρίσει το εις βάρος του 2-0 και να φτάσει πανάξια στην κατάκτηση του πρωταθλήματος της κ20.

Ένας μαγικός τελικός, ακατάλληλος για καρδιακούς, με όλα τα σετ να κρίνονται στην κόψη του ξυραφιού, με τον ΑΜΣ Φιλωτίου να καταθέτει ψυχή στο γήπεδο και να φτάνει σε μία μεγάλη νίκη, επαναλαμβάνοντας την ιστορία, καθώς είναι τα ίδια κορίτσια που είχαν κάνει τη μεγάλη πορεία στην Ελλάδα ως παγκορασίδες.

Μαγικός και ο κόσμος της Νάξου που κέρδισε τον σεβασμό όλων για την υποστήριξη μέσα σε αθλητικά πλαίσια, πλην κάποιων λίγων συνθημάτων που «κόπηκαν» άμεσα.

Η ροή του αγώνα

Στο πρώτο σετ το Φιλώτι προηγήθηκε με 0-4, αλλά στη συνέχεια ο ΑΟ Θήρας ανέβασε στροφές και προηγήθηκε με 6-4. Μετά από όμορφο παιχνίδι ο ΑΟ Θήρας πήρε κεφάλι στο σκορ με 14-8, ενώ το Φιλώτι στη συνέχεια «μάζεψε» τη διαφορά (15-13) και μάλιστα προηγήθηκε με 23-21, αλλά στο τέλος με ένα σερί ο ΑΟ Θήρας κατέκτησε το σετ με 25-23.

Στο δεύτερο σετ ο ΑΟ Θήρας και το Φιλώτι πήγαιναν χέρι-χέρι, με τις Σαντορινιές να ανοίγουν τη διαφορά στο 12-8 και να κρατάνε ένα σταθερό προβάδισμα (15-13) και τελικά να το κατακτούν με 25-19.

Ο ΑΜΣ Φιλωτίου μπήκε πιο δυνατά στο 3ο σετ, όπου προηγήθηκε με 10-6 και με ένα εκπληκτικό σερί με την Χελιώτη στο σερβίς ανέβασε τη διαφορά στο 14-6 και ακόμα περισσότερο στο 19-8, όπου το σετ ουσιαστικά είχε κριθεί και έληξε με 25-12,

Δυναμικά για να το κατακτήσει μπήκε στο 4ο σετ ο ΑΟ Θήρας, όπου και πήρε κεφάλι στο σκορ με 6-2. Το Φιλώτι όμως δεν το έβαλε εύκολα κάτω και κατάφερε όχι μόνο να ισοφαρίσει αλλά να περάσει και μπροστά στο σκορ με 10-9.  Οι επόμενοι πόντοι ήταν θεαματικοί με τις δύο ομάδες να προσφέρουν συγκινήσεις στους φίλους του αθλήματος, με οριακή διαφορά και το Φιλώτι να προηγείται στο κρίσιμο σημείο με 20-19 και στη συνέχεια 23-20, αλλά τον ΑΟ Θήρας με την Μπάγια στο σερβίς να μειώνει σε 22-23, αλλά το Φιλώτι με μεγάλη ψυχή να παίρνει τελικά το σετ με 25-23, χάρη σε έναν άσο της Χελιώτη.

Στο τάι μπρέικ ο ΑΟ Θήρας προηγήθηκε 3-0, αλλά ο ΑΜΣ Φιλωτίου έφερε το παιχνίδι στα ίσα και προηγήθηκε με 6-5. Στη συνέχεια το Φιλώτι ανέβασε τη διαφορά (12-7), αλλά ο ΑΟ Θήρας με ένα σερί ισοφάρισε σε 12-12. Η Καλκάνη έκανε το 13-12, η Γλέζου ισοφάρισε σε 13-13, Η Καλκάνη και πάλι κάρφωσε για το 14-13 και η ίδια έβαλε το κερασάκι στην τούρτα, καθώς με κάρφωμα έκανε το 15-13.

Δεκάλεπτα: 25-23, 25-19, 12-25, 23-25, 15-13.

ΑΟ Θήρας (Μουντάκη): Μπάγια, Παζάλου, Μηνδρινού, Μάτα, Πελέκη, Τσαλάϊ, Κωνσταντίνου, Γλέζου, Τσάμογλου, Ξυφανταράκη Α., Ματσάγκου, Ξυφανταράκη Ε., Μπουρίκα, Δακορώνια

ΑΜΣ Φιλωτίου (Κατσίγιαννης): Ψαρρά Α., Ιωάννου, Βόμβα, Μουστάκη, Ψαρρά Μ., Καλκάνη , Βασιλάκη, Σαντοριναίου, Χελιώτη, Καραπάτη, Ιωάννου, Γρατσία