Τετάρτη, 13 Απριλίου 2022 22:02

Νίκησε την Κηφισιά και ανέβηκε στην 3η θέση ο Φοίνικας Σύρου

Νίκη με 3-0 επί της Κηφισιάς πέτυχε ο Φοίνικας Σύρου ONEX στο “Δ. Βικέλας” για την 7η αγωνιστική της Β’ φάσης της Volley League.

Με το τρίποντο αυτό ο Φοίνικας ανεβαίνει στην τρίτη θέση της βαθμολογίας με 23 βαθμούς, προσπερνώντας τον ΠΑΟΚ που ηττήθηκε από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό και βρίσκεται πια στους 28 βαθμούς.

Ο Φοίνικας που παρατάχθηκε χωρίς τον αρχηγό του, Αντρέα Φράγκο που ταλαιπωρείται από ίωση, εξασφάλισε ένα ακόμα τρίποντο σε ένα παιχνίδι με αρκετές φάσεις διαρκείας και την Κηφισιά να πιέζει σημαντικά, κυρίως στο πρώτο και το τρίτο σετ.

Πιέστηκε αλλά “καθάρισε” στο τέλος

Με όπλο του το μπλοκ ο Φοίνικας μπήκε στο παιχνίδι θέλοντας να επιβάλλει τον ρυθμό του και μετά το αρχικό 4-1 της Κηφισιάς, ισοφάρισε σε 5-5 με τον Τζούριτς και έκτοτε η διαφορά ήταν στον πόντο μέχρι και το 12-12. Στο σημείο εκείνο χάρη στα μπλοκ των Τζούριτς και Ιερεζουέλο, αλλά και σε λανθασμένες κινήσεις της Κηφισιάς γράφτηκε το 17-13. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για τη μείωση κυρίως από το σερβίς φτάνοντας μέχρι και το 22-21. Ο Φοίνικας όμως “καθάρισε” στη συνέχεια και με επιθέσεις από Στερν και Μιχάλοβιτς έφτασε στην κατάκτηση του σετ με 25-22.

Ανέβασε υποδοχή και επίθεση και έκανε το 2-0

Σε αντίστοιχο ρυθμό κινήθηκε και το δεύτερο σετ με τον Φοίνικα να τελειώνει πιο εύκολα τις επιθέσεις και να βελτιώνει αισθητά την υποδοχή του, παράγοντες που τον έφεραν σε ρόλο οδηγού σε όλη τη διάρκεια του σετ. Ο Στερν ήταν η αιχμή του δόρατος παίρνοντας 6 πόντους, ενώ και το μπλοκ λειτούργησε πολύ αποτελεσματικά, βγάζοντας πολλές κόντρα μπάλες. Στη διακύμανση του σκορ ο Φοίνικας προηγήθηκε 10-8, η ισοφάριση ήρθε στο 10-10 με τον Κωτσάκη, ενώ μετά το 14-14 ο Φοίνικας “πάτησε γκάζι” και χάρη σε δύο μπλοκ από Στερν και Τζούριτς έφτασε στο 19-15 και κατόπιν στην κατάκτηση και του δεύτερου σετ με 25-18.

Το τελείωσε ο Στερν

Η Κηφισιά τα έδωσε όλα στο τρίτο σετ για τη μείωση του σκορ και έτσι το τρίτο σετ ήταν το πιο αμφίρροπο της αναμέτρησης. Και πάλι το σκορ πήγαινε πόντο πόντο (7-7, 14-14), ο ήδη ανεβασμένος από το προηγούμενο σετ όμως, Ζίγκα Στερν, έδωσε λύσεις σε κρίσιμα σημεία. Από τα μισά του σετ οι γηπεδούχοι επέδειξαν ψυχραιμία στα τελειώματα και οδήγησαν τους αντιπάλους τους σε λάθη, φτάνοντας στο 25-19.

Διαιτητές: Πρέντζας, Νικάκης. Παρατηρητής: Πέρρος. Επόπτες: Μπαρμπούνης, Βρούτσης. Γραμματεία: Πιρπινιά.