Δευτέρα, 21 Νοεμβρίου 2022 13:10

Volleyleague: Εντός έδρας ήττα του Φοίνικα Σύρου από την Κηφισιά

Ο Φοίνικας Σύρου ηττήθηκε με 3-2 σετ από την Κηφισιά στο «Δημήτριος Βικέλας» για την 5η αγωνιστική της Volleyleague, παρότι προηγήθηκε με 1-0 στην αρχή.

Η συριανή ομάδα παρουσιάστηκε αμήχανη σε κρίσιμα σημεία, ειδικά στο τελείωμα των σετ, ενώ τα χαμένα σερβίς και η χαμηλή αποτελεσματικότητα στο τελείωμα των επιθέσεων αποτέλεσαν το αδύναμό της σημείο, το οποίο εκμεταλλεύτηκε η ψυχωμένη Κηφισιά.

Το προβάδισμα στα σετ εναλλασσόταν, με το 3ο και 4ο να εξελίσσονται σε ντέρμπι, με αλληλοκαλύψεις και φάσεις διαρκείας. Ο Φοίνικας παρότι έπαιξε ωραίο βόλεϊ κατά διαστήματα, “λαβώθηκε” από τα πολλά εύκολα λάθη που χάρισαν πόντους στους αντιπάλους του, για τους οποίους κορυφαίοι ήταν ο ακραίος Κόρεϊ Τσέιβερς και ο διαγώνιος Στεφαν Οκοσάνοβιτς, ενώ ένα ακόμα δυνατό τους σημείο αποτέλεσαν οι άμυνες και το κράτημα της μπάλας ψηλά, γεγονός που έδινε ρυθμό και ευκαιρίες για αντεπίθεση.

Ο Φοίνικας ανέβηκε στους 8 βαθμούς, ενώ η Κηφισιά σκαρφάλωσε στην τρίτη θέση με 10 βαθμούς.

Το παιχνίδι

Ο Φοίνικας ξεκίνησε την αναμέτρηση πιέζοντας από το σερβίς, ενώ ο ίδιος παρουσιάστηκε ιδιαίτερα αποτελεσματικός στην υποδοχή, γεγονός που τον οδήγησε σε ελεύθερο παιχνίδι με πολλές επιλογές στην επίθεση. Μέχρι το 7-7 οι ομάδες πορεύτηκαν πόντο πόντο, δύο επιθέσεις του Μιχάλοβιτς όμως έδωσαν το προβάδισμα για το 9-7 και από κει και πέρα ο Φοίνικας προπορεύτηκε μέχρι το τέλος του σετ. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 10-9 με τον Τσέιβερς που είχε και τη μερίδα του λέοντος στο σκοράρισμα και στη συνέχεια στο 13-12. Τότε ήταν που οι παίκτες του Καζάζη πάτησαν γκάζι και με πλουραλισμό στην επίθεση και πολύ μπλοκ άμυνα έφεραν τη διαφορά στο 21-16 με μπλοκ του Τζούριτς. Η διαφορά ασφαλείας κρατήθηκε μέχρι το τέλος, το οποίο έγραψε ο Μιχάλοβιτς με 25-21.

Το ξεκίνημα του δεύτερου σετ ήταν μουδιασμένο για τον Φοίνικα ο οποίος υπέπεσε σε πολλά αβίαστα λάθη στο σερβίς, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Κηφισιά για να χτίσει προβάδισμα για το 6-11. Ο Μιχάλοβιτς ήταν αυτός που ξεκόλλησε τον Φοίνικα επιθετικά, ενώ με μία μίνι αντεπίθεση και τρεις συνεχόμενους άσσους του Τζούριτς η διαφορά μειώθηκε στο 14-16. Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο με αιχμή του δόρατος τον Οκοσάνοβιτς έχτισαν εκ νέου διαφορά για το 17-22 και κατόπιν για την ισοφάριση με 25-19.

Η αντίδραση του Φοίνικα ήρθε άμεσα με Κλίνκενμπεργκ και Φρομ να διαμορφώνουν το 7-3. Το προβάδισμα συνεχίστηκε, ωστόσο ο ο Τσέιβερς έδωσε το σύνθημα της αντεπίθεσης και έφερε τη διαφορά στο -2, στο 10-8. Από εκείνο το σημείο και μετά το παιχνίδι ισορρόπησε, το μπλοκ άμυνα και οι φάσεις διαρκείας και για τις δύο ομάδες κυριάρχησαν, ο Οκοσάνοβιτς όμως έκανε τη διαφορά για την ομάδα των βορείων προαστίων και έφερε την ισοφάριση στο 18-18 και με άσσο του έγραψε το 20-21. Ο Φοίνικας δυσκολεύτηκε αρκετά στο τελείωμα των επιθέσεων, ενώ τα χαμένα σερβίς συνεχίστηκαν και σε αυτό το σετ και έτσι παρότι είχε μειώσει στον πόντο στο 22-23, η Κηφισιά πήρε το σετ με επίθεση του Τσέιβερς για το 23-25.

Η ισοφάριση ήταν μονόδρομος για τους “Πειρατές” και παρότι η αρχή του σετ ήταν μοιρασμένη, από το 10-10 και έπειτα με τον Κλίνκενμπεργκ να οδηγεί την ομάδα, ήρθε το προβάδισμα στο 17-14, ενώ η είσοδος του Γαλιώτου φρέσκαρε το παιχνίδι του Φοίνικα. Με ένα μίνι ράλι και αιχμή του δόρατος και πάλι τον Τσέιβερς, η Κηφισιά ισοφάρισε στο 17-17, ο Φρομ με ένα μπλοκ και μία επίθεση έκανε το 21-19 και το τελείωμα του σετ εξελίχθηκε σε ρώσικη ρουλέτα. Παρότι ο Φοίνικας βρέθηκε μια ανάσα από την κατάκτηση στο 24-21, έχασε πολύτιμες ευκαιρίες και έτσι με επίθεση του Ρικάρντο, άσσο του Οκοσάνοβιτς και μπλοκ του Φιλιππακόπουλου η Κηφισιά ισοφάρισε σε 24-24. Και πάλι δύο ενέργειες του αρχηγού του Φοίνικα όμως, Κρίστιαν Φρομ, τελείωσαν το σετ στο 29-27 και έστειλαν το παιχνίδι στο tie break.

Η Κηφισιά προηγήθηκε με 4-0, ο Φοίνικας με μπλοκ του Φρομ, επίθεση του Μιχάλοβιτς και μπλοκ ξανά του Φρομ μείωσε σε 4-6, ενώ ένας άσσος του Γαλιώτου έκανε το 8-8. Τότε όμως ήρθε το βραχυκύκλωμα για τον Φοίνικα με συνεχόμενα λάθη που έδωσαν στην Κηφισιά την ευκαιρία να επιβάλει τον ρυθμό της και να φτάσει τελικά στην επικράτηση, με 15-10.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Κυριοπούλου, Παρατηρητής: Πέρρος, Επόπτες: Βρούτσης, Συρίγος, Γραμματεία: Πιρπινιά.