Σάββατο, 03 Δεκεμβρίου 2022 23:29

League Cup "Νίκος Σαμαράς": Ο Φοίνικας Σύρου ήταν "σαρωτικός" στην Ορεστιάδα και έκανε το πρώτο βήμα για τα ημιτελικά

Ο Φοίνικας Σύρου επικράτησε με 3-0 του Άθλου Ορεστιάδας εκτός έδρας και έκανε το πρώτο βήμα πρόκρισης στα ημιτελικά του League Cup Νίκος Σαμαράς.

Το παιχνίδι του Φοίνικα ήταν υποδειγματικό σε όλους τους τομείς, με σερβίς (8 άσσοι) και μπλοκ (9) για σεμινάριο.

Παρότι και στα τρία σετ ο Άθλος προηγήθηκε, ο Φοίνικας με εξαιρετική λειτουργία και συνοχή στο παιχνίδι του έφτασε σε μία σχετικά εύκολη νίκη και έβαλε γερές βάσεις για πρόκριση στα ημιτελικά του θεσμού.

Ο δεύτερος ημιτελικός θα πραγματοποιηθεί την ερχόμενη Τετάρτη 7 Δεκεμβρίου, στη Σύρο. Ο Φοίνικας χρειάζεται πια δύο σετ για να σφραγίσει την πρόκριση.

Το παιχνίδι

Στους πρώτους διερευνητικούς πόντους ο Φοίνικας βρέθηκε πίσω στο σκορ με 5-2, ωστόσο πόντο πόντο έβρισκε τα πατήματά του και πιέζοντας από το σερβίς έφτασε στην ισοφάριση στο 7-7 με άσσο του Ιερεζουέλο και στην προσπέραση με μπλοκ του Παπαλεξίου. Σε εκείνο το σημείο ο Φοίνικας “πάτησε γκάζι” και με μεγάλη αποτελεσματικότητα σε επίθεση και μπλοκ έφερε τη διαφορά στο 11-17. Έχοντας πια χτίσει ευρύ προβάδισμα και επιβάλλοντας τον ρυθμό του, ανάγκασε τον Άθλο σε πολλά λάθη, με αποτέλεσμα να έρθει άνετα το 16-25.

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν απόδοση στο σερβίς και παρουσιάστηκαν πιο μαχητικοί σε αυτό το δεύτερο σετ. Ο Ντε Πρα έκανε το 6-3, ωστόσο ο Φοίνικας ανασυντάχθηκε και έφτασε και πάλι στην ισοφάριση στο 7-7. Οι ομάδες προχώρησαν πόντο πόντο μέχρι το 19-19, με τους Μιχάλοβιτς και Φρομ να έχουν τη μερίδα του λέοντος στην επίθεση, ενώ σημαντικό στοιχείο αποτέλεσε η υποδοχή, που παρά την πίεση των αντιπάλων “κράτησε” στο σετ αυτό και έδωσε στον Φοίνικα ευκαιρίες για αντεπίθεση. Ο Μιχάλοβιτς έκανε το 20-22, ο Ντε Πρα ισοφάρισε στο 22-22 και πάλι όμως με καρφί του Μιχάλοβιτς και άσσο του Φρομ ο Φοίνικας διπλασίασε τα σετ του με 22-25.

Ίδιο έργο και στο τρίτο σετ, όπου ο Άθλος μπήκε σε ρόλο οδηγού, και πάλι με όπλο το σερβίς του και τον βραζιλιάνο διαγώνιό του. Έτσι έγινε το 7-5, ενώ η διαφορά διευρύνθηκε στο 16-12, διάστημα στο οποίο ο Φοίνικας χαλάρωσε. Όταν στη γραμμή του σερβίς πήγε ο Ορεστιαδίτης, Δημήτρης Τζούριτς, η διαφορά ψαλιδίστηκε, αφού με δύο συνεχόμενους άσσους του και σημαντική πίεση στην αντίπαλη υποδοχή, ήρθε το 16-15. Στη συνέχεια ήταν η σειρά του Ιερεζουέλο να “πυροβολήσει” από τα 9 μέτρα, βάζοντας και αυτός δύσκολα στους γηπεδούχους και φτάνοντας το προβάδισμα στο +4 για το 17-21. Τα μπλοκ του Παπαλεξίου έφεραν τον Φοίνικα ένα βήμα πιο κοντά στη νίκη, στην οποία τη σφραγίδα έβαλε ο αρχηγός, Κρίστιαν Φρομ.

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Ιωαννίδης, Παρατηρητής: Σαρδάνης, Επόπτες: Βαγγέλογλου, Ζηλιασκοπούλου, Γραμματεία: Σαρδάνη.

Διακύμανση:

1ο σετ: 7-8, 10-16, 14-21, 16-25

2ο σετ: 7-8, 16-15, 19-21, 22-25

3ο σετ: 8-6, 16-11, 17-21, 20-25

*Οι πόντοι του Άθλου Ορεστιάδας προήλθαν: 4 άσσοι, 5 μπλοκ, 35 επιθέσεις, 14 λάθη αντιπάλων και οι πόντοι του Α.Ο. Φοίνικα Σύρου ΟΝΕΧ προήλθαν: 8 άσσοι, 9 μπλοκ, 36 επιθέσεις, 22 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (16-25, 22-25, 20-25) σε 86΄.

ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Ηλίας Κρεούζης): Τσιουτσιουλούδης 6 (6/10επ.), Κάιο ντε Πρα 12 (11/26επ., 1 άσσος), Κασαμπαλής 3 (1/3επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αλγκούλ 8 (5/6επ., 3 μπλοκ), Ριζόπουλος 9 (9/15επ., 57%υπ., 57%αρ.) Γκένοφ 5 (4/17επ., 1 άσσος, 44%υπ., 22%αρ.) / Βελούδης (λ. – 40%υπ., 25%αρ.), Σπανός (λ), Μποζίδης Π., Διαμαντίδης.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ ΟΝΕΧ (Δημήτρης Καζάζης): Μιχάλοβιτς 15 (14/25 επ., 1 άσσος), Παπαλεξίου 10 (3/4επ., 7 μπλοκ), Ιερεζουέλο 6 (2/3επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Κλίνκεμπεργκ 5 (5/13επ., 50%υπ., 21%αρ.), Τζούριτς 4 (2/5επ., 2 άσσοι), Φρομ 13 (10/18επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 40%υπ., 20%αρ.) / Κωνσταντινίδης (λ. – 47%υπ., 26%αρ.), Χαραλαμπίδης, / Σονάκης (λ.-50%υπ.), Παπαδόπουλος, Γαλιώτος, Ρουμελιωτάκης, Μάντζιος, Βασιλάκης.

Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών

Δημήτρης Καζάζης (Προπονητής Φοίνικα Σύρου ΟΝΕΧ): Η Ορεστιάδα μέσα στην έδρα της παίζει πάρα πολύ καλά. Όλα τα παιχνίδια που έχει παίξει εδώ έχουν δυσκολέψει τις αντίπαλες ομάδες. Είχαμε πει ότι πρέπει να πιέσουμε στο σερβίς, είχαμε τακτική την οποία ακολουθήσαμε αρκετά καλά. Περιορίσαμε τα ατού του αντιπάλου και νομίζω ότι ήρθε μία δίκαιη νίκη για την ομάδα. Όταν παίζεις παιχνίδια σε τέτοιες διοργανώσεις όπως το League Cup δεν μπορείς να πεις ότι δεν με ενδιαφέρει. Η Σύρος έχει κατακτήσει δύο φορές το League Cup, μακάρι να μπορέσουμε να πάρουμε έναν από τους άλλους τίτλους.

Δημήτρης Κωνσταντινίδης (λίμπερο Φοίνικα Σύρου ΟΝΕΧ): Είχαμε προετοιμαστεί κατάλληλα για αυτό το ματς. Έχουμε παρακολουθήσει αρκετούς αγώνες της Ορεστιάδας και είχαμε δει ότι εδώ μέσα ειδικά πιέζει τρομερά όλους τους αντιπάλους της. Αρχικά από το σερβίς αλλά και με τη βοήθεια του κόσμου έχει διάθεση και όρεξη, ωραίο παλμό το γήπεδο. Εμείς ήρθαμε συγκεντρωμένοι, κάναμε τα απαραίτητα που έπρεπε για να πάρουμε αυτή τη νίκη. Ήταν πολύ σημαντική για εμάς γιατί μας δίνει άλλον αέρα στον επαναληπτικό που έχουμε στη Σύρο.

Σήμερα η ομάδα έκανε το εξής, όπως είπε και ο προπονητής του Άθλου: Όταν πατούσε γκάζι ο Άθλος, ο Φοίνικας πατούσε λίγο περισσότερο. Ειδικά στο τρίτο σετ που βρεθήκαμε πίσω 3-4 πόντους, στην ουσία παιζόταν μόνο η εναλλαγή σέρβις. Δηλαδή η ομάδα έκανε 7-8 σέρβις στη σειρά και φτάσαμε στο 21-17. Είναι μεγάλο όπλο το σέρβις μας, που μπορεί να μας βοηθήσει γιατί μας δίνει εύκολους πόντους και διαχειριζόμαστε καλύτερα όλες τις καταστάσεις μέσα στο παιχνίδι. Σήμερα έκανε πολλή δουλειά και μας έδωσε το τελικό αποτέλεσμα. Το League Cup είναι ένας στόχος για την ομάδα, είναι ένας θεσμός που τιμούμε τον αείμνηστο Νίκο Σαμαρά, προσωπικά είναι μεγάλη μου χαρά να παίζω αυτό το ματς εδώ μέσα, μέσα στην έδρα του. Κατάγομαι από εδώ και ήταν μεγάλη μου τιμή αυτό το ματς. Χάρηκα που το κερδίσαμε, ήταν ένας όμορφος αγώνας.