Σάββατο, 10 Δεκεμβρίου 2022 21:53

Πέμπτη σερί νίκη του Α.Ο. Θήρας... 3-0 τον Άρη

Σπουδαία νίκη με 3-0 σετ επί του Άρη πανηγύρισε στη Σαντορίνη ο Α.Ο. Θήρας, ο οποίος παρέμεινε σε απόσταση αναπνοής από την τετράδα της βαθμολογίας.

Η ομάδα της Σαντορίνης με κορυφαία την Έρικα Μερκάδο πέτυχε την πέμπτη συνεχόμενη νίκη της και έκτη συνολικά στο πρωτάθλημα και με 19 βαθμούς βρίσκεται στην 5η θέση της βαθμολογίας.

Ο Α.Ο.Θ. κατέκτησε εύκολα τα δύο πρώτα σετ με 25-20 και 25-17, με τον Άρη να αντιδρά στο τρίτο και να βρίσκεται κοντά στο να μειώσει στα σετ, καθώς προηγήθηκε με 16-22. Η Μπόζιτς με πλασέ ισοφάρισε σε 23-23, η Μερκάδο έσωσε δύο σετ μπολ του Άρη (23-24 και 24-25) και στο τρίτο ματς μπολ του Α.Ο.Θ. η Κωνσταντέλλου με άσσο διαμόρφωσε το 29-27 και το τελικό 3-0 σετ.

Πριν το πρώτο σερβίς του αγώνα βραβεύτηκε η κεντρική του Α.Ο. Θήρας Τάνια Κιουτσιούκη για την ανάδειξή της ως KYANA MVP της 5ης αγωνιστικής. Την βράβευση έκανε ο ιδιοκτήτης της εταιρείας Αργυρόνησος, Βασίλης Καρατζιάς, εκ των χορηγών της ομάδας της Σαντορίνης.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Βελώνης, Παρατηρητής: Πέρρος, Επόπτες: Δρόσος, Θεοδοσίου, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-7, 16-10, 21-15, 25-20
2ο σετ: 8-4, 16-6, 21-10, 25-17
3ο σετ: 6-8, 11-16, 15-21, 29-27

*Οι πόντοι του Α.Ο. Θήρας προήλθαν από 4 άσσους, 40 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν από 4 άσσους, 29 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-20, 25-17, 29-27) σε 79'

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Βλάντιμιρ Βάσοβιτς): Κωνσταντέλλου 8 (3/5 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Μπόζιτς 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ), Λάνγκεγκερ 15 (13/27 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 44% υπ. - 33% άριστες), Μερκάδο 19 (15/28 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κέτσμαν 3 (3/19 επ., 71% υπ. - 43% άριστες), Κιουτσιούκη 5 (2/10 επ., 3 μπλοκ) / Μπελιά (λ, 41% υπ. - 18% άριστες), Ζιώγα 2 (2/5 επ.), Αδαμοπούλου, Τσοχατζή, Φάκη.

Α.Σ. ΑΡΗΣ (Γιάννης Τσαϊρέλης): Τάνη 1 (1 μπλοκ), Απλαδά 3 (1/7 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τσούμπα 20 (17/51 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Σίλβα 4 (3/8 επ., 1 μπλοκ), Μοντάνο (0/5 επ., 50% υπ. - 33% άριστες), Ρόμπινσον 6 (6/21 επ., 6% υπ. - 0% άριστες) / Θεοδοσίου (λ, 52% υπ. - 33% άριστες), Πιτσιγκώνη, Κεραμιτσοπούλου 1 (1/4 επ., 62% υπ. - 38% άριστες), Αποστολίδου 1 (1/6 επ.), Λαμπριανίδου, Σαλαγκούδη.

Η γνώμη του πάγκου

Βλάντιμιρ Βάσοβιτς (Προπονητής Α.Ο. Θήρας): «Αρχικά θέλω να συγχαρώ την ομάδα μου για τη μεγάλη νίκη, που αυτή τη στιγμή είναι πολύ σημαντική για εμάς. Στα πρώτα δυο σετ ελέγχαμε το ρυθμό απέναντι σε μία καλή ομάδα όπως ο Άρης και είχαμε την τύχη του αγώνα στα χέρια μας. Στο γ’ σετ ο αντίπαλός μας άλλαξε κάποια πράγματα σε θέσεις και τακτική, εμείς κάναμε- θα τολμήσω να πω κάποια -«παιδαριώδη» λάθη και βάλαμε ξανά τον Άρη στο παιχνίδι. Στο φινάλε όμως το πιστέψαμε και καταφέραμε στις λεπτομέρειες να γυρίσουμε το ματς και στο τελευταίο μας παιχνίδι μπροστά στον κόσμο μας για το 2022 να πούμε “αντίο” με ένα ακόμη επιτυχημένο αποτέλεσμα».