Σάββατο, 14 Ιανουαρίου 2023 20:33

Volleyleague: «Λύγισε» στο τέλος ο Φοίνικας Σύρου στο σπουδαίο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό

Ο Φοίνικας προηγήθηκε με 2-1 σετ κόντρα στον Ολυμπιακό, αλλά «λύγισε» στο τέλος και ηττήθηκε με 3-2 σετ από τους Πειραιώτες στο μεγάλο ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής της Volleyleague.

Το κομμάτι του σερβίς ήταν εκείνο που έκρινε σε μεγάλο βαθμό το ντέρμπι της Σύρου αφού όποια ομάδα έκανε μεγαλύτερη ζημιά στην αντίπαλη υποδοχή κατακτούσε και το αντίστοιχο σετ.

Στο πρώτο εκείνος που τα κατάφερε καλύτερα στο συγκεκριμένο κομμάτι ήταν ο Ολυμπιακός. Από νωρίς κατάφερε να χτίσει σημαντική διαφορά και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να φτάσει εύκολα στο 1-0 με 25-16.

Στα επόμενα δύο σετ η εικόνα ήταν τελείως διαφορετική. Ο Φοίνικας ανέβασε στροφές και ήταν εξαιρετικός στο κομμάτι του σερβίς αλλά και του μπλοκ με αποτέλεσμα να φέρει τούμπα το ματς παίρνοντας τα επόμενα δύο σετ με 25-19 και 25-20 αντίστοιχα.

Στο τέταρτο σετ μίλησε ξανά το σερβίς του Ιντάλγκο. Ο ακραίος του Ολυμπιακού όποτε πήγε στο σερβίς έδινε μεγάλο προβάδισμα στην ομάδα του με αποκορύφωμα το +6 του 11-17. Ο Φοίνικας αντέδρασε, μάζεψε τη διαφορά αλλά οι ερυθρόλευκοι έκαναν το 2-2 με 25-21 και έστειλαν το ματς στο τάι μπρέικ.

Εκεί οι ερυθρόλευκοι ήταν πιο αποτελεσματικοί στα κρίσιμα σημεία και κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη.

Τα σετ: 16-25, 25-19, 25-20, 21-25, 13-15