Σάββατο, 21 Ιανουαρίου 2023 23:48

League Cup: Ο Φοίνικας Σύρου «λύγισε» στο «χρυσό» σετ από τον Ολυμπιακό σε επικό ματς στο Ρέντη

Σε ένα τρομερό παιχνίδι που διεξήχθη στο Ρέντη, ο Φοίνικας Σύρου πάλεψε με όλες του τις δυνάμεις μέχρι τέλους απέναντι στον Ολυμπιακό αλλά «λύγισε» στο «χρυσό» σετ, με τους Πειραιώτες να προκρίνονται στον τελικό του League Cup "Νίκος Σαμαράς".

Η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι χρειαζόταν νίκη με 3-0 ή 3-1 για να στείλει το παιχνίδι στο έξτρα σετ, κάτι που κατάφερε, με το Χρυσό Σετ να είναι ένα πραγματικό ντέρμπι. Εκεί όμως, ο Φοίνικας λύγισε και ηττήθηκε με 16-14.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να μπαίνουν πολύ δυνατά στο τάραφλεξ του κλειστού γυμναστηρίου «Μ. Μερκούρη». Από πολύ νωρίς πήραν προβάδισμα ασφαλείας (11-7), το οποίο στη συνέχεια διεύρυναν για να κατακτήσουν άνετα το σετ με 25-17.

Η επανάληψη βρήκε τον Φοίνικα να βγάζει αντίδραση και να έχει προβάδισμα δύο πόντων μέχρι τα μέσα το δευτέρου σετ (10-12). Η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι αντέδρασε, αποκτώντας τέσσερις πόντους διαφορά (20-16), βάζοντας γερές βάσεις για την κατάκτηση και του δεύτερου σετ. Βέβαια, οι Συριανοί με το σκορ στο 22-17 βρήκαν ένα μεγάλο επιθετικό σερί και κατάφεραν να βρεθούν ακόμα και σε θέση set ball. Όμως, οι «ερυθρόλευκοι» αρχικά ισοφάρισαν (24-24) και εν τέλει έκαναν το απαραίτητο σερί για να κατακτήσουν το δεύτερο σετ με 26-24.

Στο τρίτο σετ, οι φιλοξενούμενοι έκαναν μικρό ροτέισον με σκοπό να κρατήσουν δυνάμεις για το «χρυσό» σετ της αναμέτρησης. Ο Ολυμπιακός βρέθηκε μπροστά με επτά πόντους μπροστά (17-10), έχοντας πολύ καλή διαφορά, πέντε πόντους πριν το τέλος του σετ (20-15). Το προβάδισμα αυτό διατηρήθηκε για την ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι και με σκορ 25-20, η πρόκριση κρίθηκε στο «χρυσό» σετ.

Στο τέταρτο και τελευταίο σετ της αναμέτρησης, η πρώτη ομάδα που ξέφυγε στο σκορ ήταν ο Ολυμπιακός με τους Κουμεντάκη και Λινάρδο να διαμορφώνουν το 6-3. Η ομάδα της Σύρου, αν και βρέθηκε πίσω με τρεις πόντους (10-7) κατάφερε να κάνει ένα σερί 5-0, ανατρέποντας το σκορ σε 12-10 υπέρ της.

Ωστόσο ο Ολυμπιακός βρήκε ξανά τα ψυχικά αποθέματα και ισοφάρισε σε 12-12, πηγαίνοντας σε θέση set ball, match ball στη συνέχεια (14-13 και 15-14) τελιώνοντας το παιχνιδι με σκορ 16-14.

Τα σετ: 25-17, 26-24, 25-20, 16-14