Σάββατο, 18 Φεβρουαρίου 2023 23:47

Volley League Γυναικών: Νίκη με ανατροπή για τον ΑΟ Θήρας κόντρα στο Αιγάλεω

Ο ΑΟ Θήρας βρέθηκε να χάνει από το Αιγάλεω εντός έδρας, αλλά έκανε την ανατροπή και επικράτησε με 3-1 σετ για την 17η αγωνιστική της Volleyleague Γυναικών, παραμένοντας στην 5η θέση της βαθμολογίας.

Οι νεοφώτιστες για τρία σετ έβαλαν δύσκολα στη Σαντορίνη που προέρχονταν από την θριαμβευτική πρόκριση στο Κύπελλο επί του Ολυμπιακού, αλλά μετά το 2-1 ο ΑΟΘ έφτασε στη νίκη.

Στο πρώτο σετ το Αιγάλεω αιφνιδίασε τον ΑΟΘ που προηγήθηκε για τελευταία φορά με 2-1 και στη συνέχεια βρέθηκε να κυνηγά το σκορ (2-5, 6-10) καταφέρνοντας να ισοφαρίσει σε 12-12 και λίγο αργότερα σε 18-18 (από 15-18). Δεν μπόρεσε όμως να ξαναπάρει το προβάδισμα καθώς οι φιλοξενούμενες με Πετοβάρι και Πιρβ έφτασαν στο 20-23 και έκλεισαν το σετ με άσο της Δρεμπελα.

Το Αιγάλεω συνέχισε να έχει την ίδια καλή εικόνα και στην εκκίνηση του β' σετ, αλλά το 5-7 έγινε 9-7 με τα σερβίς της Λάγκερερ και παρόλο που οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν γρήγορα με 9-10, ο ΑΟΘ έτρεξε νέο σερί ξεφεύγοντας με 14-10. Κι αυτή τη φορά μπόρεσε να συντηρήσει με άνεση τη διαφορά για το 1-1.

Η μάχη συνεχίστηκε και στο γ' σετ με το Αιγάλεω να μετατρέπει το 11-11 σε 11-14, αλλά σε εκείνο το σημείο ο ΑΟΘ με εκπληκτικές άμυνες και πετυχημένες κόντρες έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 8-2 για το 19-16. Μετά το τάιμ άουτ της κ. Αντωνιάδου το Αιγάλεω επέστρεψε ξανά ισοφαρίζοντας σε 19-19, για να φτάσουμε στο 21-21. Ο ΑΟΘ έφτασε και πάλι στο +2 (23-21) με το Αιγάλεω να χάνει την ευκαιρία ισοφάρισης (μπλοκ Κιουτσιούκη σε Πετοβάρι για το 24-22) και την Μερκάδο να τελειώνει το σετ.

Η Σαντορίνη έχοντας την ψυχολογία με το μέρος της πήρε γρήγορα το προβάδισμα στο δ' σετ (7-4, 10-6) και στο 12-8 έτρεξε ένα σερί 8-0 (20-8) με την Μπόζιτς στο σερβίς για να κλειδώσει το τρίποντο.

Διαιτητές: Βελώνης, Χρηστίδης, Παρατηρητής: Καπάνταης, Επόπτες: Γεωργοπούλου, Χατζηδούκας, Γραμματεία: Ταλάρου.

Διακύμανση:
1ο σετ: 5-8, 13-16, 18-21, 20-25
2ο σετ: 8-7, 16-13, 21-17, 25-19
3ο σετ: 7-8, 14-16, 21-19, 25-22
4ο σετ: 8-6, 16-8, 21-10, 25-16

Τα σετ: 3-1 (20-25, 25-19, 25-22, 25-16) σε 108'.

*Οι πόντοι του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 6 άσσους, 57 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων και του Αιγάλεω προήλθαν από 5 άσσους, 38 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων.

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Βλάντιμιρ Βάσοβιτς): Κωνσταντέλλου 14 (4/7 επ., 1 άσσο, 9 μπλοκ), Μπόζιτς 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Λάνγκεγκερ 15 (11/31 επ., 2 μπλοκ, 45% υπ.-23% άριστες), Μερκάδο 10 (10/31 επ.), Κέτσμαν 22 (18/45 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 54% υπ.-33% άριστες), Κιουτσιούκη 8 (5/10 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Μπελιά (λ, 56% υπ.-33% άριστες), Ζιώγα 7 (7/19 επ.), Καλαποδά, Αδαμοπούλου, Τσοχατζή, Φάκη.

Α.Ο. ΑΙΓΑΛΕΩ (Αγγελική Αντωνιάδη): Βλάχου 1 (1/6 επ.), Σάντρικ 7 (3/11 επ., 1 άσσο, 3 μπλοκ), Κελεσίδη 5 (3/13 επ., 2 μπλοκ), Ντεκανί 10 (9/32 επ., 1 άσσος, 32% υπ.-05% άριστες), Πιρβ 9 (9/38 επ., 62% υπ.-48% άριστες), Πετοβάρι 16 (13/48 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Μάρκου (λ, 44% υπ.-11% άριστες), Δρέμπελα 2 (2 άσσοι), Γκέκοβιτς.

Η γνώμη του πάγκου

Βλάντιμιρ Βάσοβιτς (Προπονητής Θήρας): «Συγχαρητήρια αρχικά στην ομάδα μου! Αυτό που μένει στο τέλος είναι οι 3 βαθμοί! Είχαμε πει πριν την έναρξη του αγώνα, πως δεν θα ναι εύκολο ματς, το Αιγάλεω είναι μία μαχητική ομάδα και με πολλές αλλαγές σε σχέση με την ομάδα του α’ γύρου, που ήρθε εδώ χωρίς πίεση και άγχος να κάνει το παιχνίδι της. Το τελευταίο παιχνίδι που δώσαμε (σ.σ με Ολυμπιακό για το Κύπελλο) ήταν πολύ δύσκολο για εμάς , τόσο σωματικά, ψυχικά και πνευματικά και η ομάδα μου πραγματικά μετά από ένα τέτοιο ματς ήταν τελείως άδεια! Πραγματικά φοβόμουν για την εξέλιξη του σημερινού αγώνα, αλλά ευτυχώς η ποιότητα που έχουμε ως ομάδα μας έδωσε τη νίκη. Πήγαμε καλά στο μπλοκ, αλλά κάναμε πολλά λάθη και είχαμε χαμένα σερβίς».

Αγγελική Αντωνιάδη (Προπονήτρια Αιγάλεω): «Συγχαρητήρια στην ομάδα της Θήρας για τη νίκη. Μπήκαμε δυνατά στο πρώτο σετ και το κατακτήσαμε. Στα υπόλοιπα σετ η ομάδα της Θήρας έδειξε την εμπειρία της, εμείς αποσυντονιστηκαμε, χάθηκε ο ρυθμός μας και χάσαμε την ευκαιρία να κλέψουμε ένα πόντο μέσα στη Σαντορίνη. Συνεχίζουμε να δουλεύουμε καθημερινά μέσα στο γήπεδο. Πιστεύω πολύ στις αθλήτριές μου. Να έχουν υγεία και στο τέλος θα κάνουμε τον απολογισμό της χρονιάς».