Κυριακή, 05 Μαρτίου 2023 01:49

Νίκη του ΑΟ Θήρας κόντρα στο Μαρκόπουλο

Πετυχημένη «πρόβα τζενεράλε» για το φάιναλ φορ Κυπέλλου της Άρτας πραγματοποίησε στο ΔΑΠΠΟΣ Σαντορίνης ο Α.Ο. Θήρας, που έπειτα από 147’ επιβλήθηκε με 3-2 (28-26, 25-18, 17-25, 20-25, 20-18) σετ του μαχητικού Α.Ο Μαρκοπούλου Revoil σε ένα ματς «διαφήμιση» του αθλήματος, για την 19η αγωνιστική της Volleyleague γυναικών.

Η ομάδα του Βλάντιμιρ Βάσοβιτς, που προηγήθηκε με 2-0 σετ, αν και «πέρασε από χίλια κύματα» για να φτάσει με επική ανατροπή σε μία ακόμη επιτυχία της στο πρωτάθλημα, έδειξε την «ψυχή» και το «μέταλλο» που διαθέτει, όταν οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν σε 2-2 σετ και προηγήθηκαν 5-10 στο 5ο σετ. Με τη συγκινητική για μια ακόμη φορά συμπαράσταση του «7ου παίκτη» μας και πίστη στις δυνάμεις του, η ομάδα μας κατάφερε με φοβερή προσπάθεια και «χαρακτήρα» να «γυρίσει το ματς» και στη συνέχεια του «ακατάλληλου για καρδιακούς» σετ, να πανηγυρίσει ένα «παλικαρίσιο» δίποντο, επί ενός σκληροτράχηλου αντιπάλου.

Η αποψινή νίκη, πέρα της βαθμολογικής της σπουδαιότητας για τον 5ο στην βαθμολογία Α.Ο. Θήρας (34β), έχει κυρίως τεράστια ψυχολογική σημασία ενόψει του προσεχούς α’ ημιτελικού Κυπέλλου Ελλάδας με τον νταμπλούχο Παναθηναϊκό (10/3, 18.00, ERTSPORTS 1).

«Συγχαρητήρια αρχικά στην ομάδα μου για τη μεγάλη και σημαντική νίκη μας! Σε αυτό το παιχνίδι, χάσαμε έναν βαθμό, αλλά πιστέψτε με, θα μπορούσαμε να χάσουμε και 2 ή 3 πόντους. Γνωρίζαμε πριν από το ματς, ότι θα είναι ένα σκληρό παιχνίδι, γιατί το Μαρκόπουλο ήρθε εδώ χωρίς πίεση, να κάνει το παιχνίδι του. Τη στιγμή στο 3ο σετ που εμείς σταματήσαμε να πιέζουμε και να είμαστε τόσο επιθετικοί σε όλα τα στοιχεία, τότε μπήκε στο παιχνίδι. Μετά κάναμε λάθη… Είμαι χαρούμενος όμως για το 5ο σετ, όπου χάναμε 5-10 και καταφέραμε να κερδίσουμε, κάτι που δεν είναι συνηθισμένο. Συγχαρητήρια και πάλι» τόνισε εμφανώς ικανοποιημένος ο Σέρβος τεχνικός μας, Βλάντιμιρ Βάσοβιτς, που στη συνέχεια αναφέρθηκε στο «ματς της χρονιάς» με τον Παναθηναϊκό για το Κύπελλο.
«Η ομάδα μου “πάει” παιχνίδι με παιχνίδι και μπροστά μας έχουμε τον ημιτελικό Κυπέλλου με τον Παναθηναϊκό. Όποια ομάδα κι αν αντιμετωπίζουμε έχουμε την ίδια προσέγγιση, να δώσουμε δηλαδή το μάξιμουμ το δυνατοτήτων μας. Είτε παίζουμε με το Μαρκόπουλο, είτε με τον Παναθηναϊκό. Για μας αυτός ο αγώνας είναι “ματς της χρονιάς”, είμαστε έτοιμοι και ανυπομονούμε να έρθει η Παρασκευή».

Πριν από τον αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη των θυμάτων του τραγικού δυστυχήματος των Τεμπών, ενώ ο Α.Ο. Θήρας αγωνίστηκε με μαύρα περιβραχιόνια, σε ένδειξη πένθους.

Διαιτητές: Κουτσής, Αντωνόπουλος, Παρατηρητής: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Θεοδοσίου, Χατζηδούκας, Γραμματεία: Ιωάννου.