Σάββατο, 18 Μαρτίου 2023 22:25

Volley League Γυναικών: Ο ΑΟ Θήρας έφυγε με τη νίκη από τη Θεσσαλονίκη κόντρα στον Άρη

Ο ΑΟ Θήρας επικράτησε με 3-1 σετ εκτός έδρας του Άρη για την 20ή αγωνιστική της Volley League Γυναικών, πετυχαίνοντας την 4η διαδοχική του νίκη.

Με αυτή τη νίκη η ομάδα της Σαντορίνης βρίσκεται στην 5η θέση με 37 βαθμούς.

Στο πρώτο σετ ο Άρης ξεκίνησε δυνατά, παίρνοντας διαφορά double-score (14-7). Οι «κιτρινόμαυρες» διατήρησαν τα ηνία του σετ μέχρι το τέλος και το κατέκτησαν εύκολα με 25-19.

Στο δεύτερο και τρίτο σετ, οι δυο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ και όλα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Μετά τα μισά του δεύτερου σετ ο ΑΟ Θήρας προηγούταν με πέντε (14-19), ωστόσο οι «κιτρινόμαυρες» ισοφάρισαν και πέρασαν και «μπροστά» με 20-19.

Στη συνέχεια, το σετ πήγαινε πόντο-πόντο και στο πιο κρίσιμο σημείο ο ΑΟ Θήρας πήρε δυο συνεχόμενους πόντους και το κατέκτησε με 24-26. Στο τρίτο σετ ο Άρης προηγήθηκε με 7-2, ωστόσο οι «φιλοξενούμενοι» μείωσαν σε 8-6 και κατάφεραν να το κατακτήσουν με 21-25 πετυχαίνοντας τέσσερις συνεχόμενους πόντους.

Στο τέταρτο και τελευταίο σετ, ο ΑΟ Θήρας πήρε γρήγορα διαφορά τεσσάρων πόντων (3-7) την οποία διατήρησε μέχρι το τέλος και κατέκτησε το σετ με 21-25 και κατ’ επέκταση πήρε τη νίκη με 1-3.

Τα σετ: 1-3 (25-19, 24-26, 21-25, 21-25).