Κυριακή, 02 Απριλίου 2023 23:24

Volley League Γυναικών: Ήττα του ΑΟ Θήρας από τον Ολυμπιακό - Στην 5η θέση της κανονικής διάρκειας η ομάδα της Σαντορίνης

Ο ΑΟ Θήρας γνώρισε την ήττα με 3-0 σετ από τον Ολυμπιακό εκτός έδρας και κατέλαβε την 5η θέση στο φινάλε της κανονικής περιόδου.

O AO Θήρας με συνολικά 37 βαθμούς και 12 νίκες-10 ήττες (45-37 σετ) κατέλαβε την 5η θέση και στα προσεχή πλέι οφ για τις θέσεις 1-8 θα αντιμετωπίσει το σημερινό του αντίπαλο, Ολυμπιακό με την πρόκριση στην επόμενη φάση να κρίνεται στις δύο νίκες.

Η Κουβανή ακραία ολοκλήρωσε τον αγώνα με 22 πόντους (17/27 επ., 5 μπλοκ, 82% υπ.-45% άριστες), ενώ πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και η Μαρία Τσιτσιγιάννη, με τον Ολυμπιακό να κάνει μόλις 9 λάθη σ' όλο το ματς και να παίρνει την άτυπη ρεβάνς για τον αποκλεισμό του από το Κύπελλο.

Ο ΑΟΘ μόνο μέχρι τα μισά του πρώτου σετ (16-14) μπόρεσε να είναι ανταγωνιστικός ενώ στα άλλα δύο σετ βρέθηκε να χάνει με μεγάλες διαφορές.

Διαιτητές: Βελώνης, Ράντσιου, Παρατηρητής: Ανδρονικίδης, Επόπτες: Ιωάννου, Γεωργοπούλου, Γραμματεία: Καλιγέρη.

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-5, 16-14, 21-17, 25-18
2ο σετ: 8-2, 16-7, 21-13, 25-20
3ο σετ: 8-5, 16-8, 21-12, 25-13

Τα σετ: 3-0 (25-18, 25-20, 25-13) σε 71'.

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 45 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 7 άσσους, 31 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 9 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Λορένζο Μιτσέλι): Εμμανουηλίδου 6 (5/12 επ., 1 άσσος), Γουίντερς 9 (8/22 επ., 1 μπλοκ, 44% υπ.-19% άριστες), Λαμπρούση 1 (1/4 επ.), Σάλας 22 (17/27 επ., 5 μπλοκ, 82% υπ.-45% άριστες) Τσιτσιγιάνη 16 (13/24 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Καράρο 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), / Κοσμά (λ, 48% υπ.-35% άριστες).

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Βλάντιμιρ Βάσοβιτς): Κωνσταντέλλου 5 (2/9 επ., 2 άσσους, 1 μπλοκ), Μπόζιτς 1 (0/3 επ., 1 μπλοκ), Λάνγκεγκερ 11 (9/23 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 33% υπ.-11% άριστες), Μερκάδο 5 (5/16 επ.), Κέτσμαν 9 (8/27 επ., 1 άσσος, 74% υπ.-42% άριστες), Καλαποδά 1 (1/2 επ.) / Μπελιά (λ, 46% υπ.-29% άριστες), Καραμπάση (λ, 64% υπ.-36% άριστες), Ζιώγα 4 (4/10 επ.), Τσοχατζή 2 (1/3 επ., 1 άσσος), Κιουτσιούκη 4 (1/8 επ., 2 άσσους, 1 μπλοκ).

Η γνώμη του πάγκου

Μαρία Τσιτσιγιάννη (Διαγώνια Ολυμπιακού): «Παίξαμε πολύ καλά σαν ομάδα, γενικά είχαμε καλή εμφάνιση, ακολουθώντας το πλάνο του προπονητή μας και φτάσαμε στη νίκη. Μια καλή νίκη για να κλείσουμε την κανονική διάρκεια. Μια νίκη, η οποία μας έδωσε ενέργεια και αυτοπεποίθηση, γιατί τώρα ξεκινούν τα πλέι οφ, στα οποία πρέπει να τα δώσουμε όλα, για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα».

Βλάντιμιρ Βάσοβιτς (Προπονητής Θήρας): «Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό για τη νίκη του. Περίμενα ότι σήμερα θα παίξει πολύ καλά ο αντίπαλός μας, μας πίεσε πολύ, έπαιξε πολύ καλά τακτικά, χωρίς λάθη και πήρε δίκαια τη νίκη. Είμαι ικανοποιημένος από την πορεία μας στην κανονική περίοδο και πλέον περιμένω να μάθουμε τον αντίπαλό μας στα πλέι οφ, όπου θα προετοιμαστούμε όσο καλύτερα μπορούμε για να συνεχίσουμε την προσπάθειά μας για διάκριση».