Σάββατο, 08 Απριλίου 2023 22:49

Ήττα του ΑΟ Θήρας από τον Ολυμπιακό στη Σαντορίνη

Παρά τη μαχητικότητα και την προσπάθεια για το α’ βήμα πρόκρισης στα πλέι οφ, ο Α.Ο. Θήρας γνώρισε τελικά την ήττα με 1-3 (22-25, 21-25, 25-22, 22-25) σετ από τον Ολυμπιακό στο ΔΑΠΠΟΣ Σαντορίνης στην πρεμιέρα της α’ φάσης της σειράς για τις θέσεις 1-8.

Με τη πολύτιμη στήριξη του κόσμου της Σαντορίνης και επιθετική πολυφωνία οι αθλήτριες του Βλάντιμιρ Βασοβιτς, παίζοντας με καρδιά και ενθουσιασμό, τα έδωσαν όλα για τη νίκη, αλλά οι φιλοξενούμενες με κορυφαία την Κουβανή Σάλας, εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη μας στα κρίσιμα σημεία των σετ και έστω και δύσκολα έφτασαν στη νίκη. Το β’ ματς θα διεξαχθεί τη Μ. Τετάρτη στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» του Ρέντη, όπου ο Α.Ο. Θήρας θέλει νίκη για να διεκδικήσει τη πρόκριση στο χρυσό σετ.

Όλα τα σετ κρίθηκαν στις λεπτομέρειες, υπήρχε ισορροπία στους άσσους και στα μπλοκ, η Σαντορίνη ήταν καλύτερη στην επίθεση με 40% αποτελεσματικότητα (57/141 τελειωμένες) έναντι 34% του Ολυμπιακού (45/131 τελειωμένες), αλλά υπέπεσε στα διπλάσια λάθη (34 έναντι 17).

Από πλευράς Α.Ο. Θήρας, τέσσερις αθλήτριες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων αλλά δεν ήταν αρκετό για να τους δώσει το προβάδισμα ενόψει του επαναληπτικού στο Ρέντη.

Διακύμανση:
1ο σετ: 3-8, 11-16, 18-21, 22-25
2ο σετ: 8-5, 13-16, 17-21, 21-25
3ο σετ: 8-6, 16-10, 21-19, 25-22
4ο σετ: 3-8, 12-16, 20-21, 22-25

*Οι πόντοι του Α.Ο. Θήρας προήλθαν από 5 άσσους, 57 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 45 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (22-25, 21-25, 25-22, 22-25) σε 115'

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Βλάντιμιρ Βάσοβιτς): Κωνσταντέλλου 4 (1/2 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μπόζιτς 2 (1/5 επ., 1 μπλοκ), Λάνγκεγκερ 18 (15/34 επ., 3 άσσοι, 35% υπ. - 17% άριστες), Μερκάδο 19 (15/37 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κέτσμαν 17 (16/45 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. - 22% άριστες), Κιουτσιούκη 12 (8/12 επ., 4 μπλοκ) / Μπελιά (λ, 51% υπ. - 37% άριστες), Καραμπάση (λ, 50% υπ. - 25% άριστες), Ζιώγα 1 (1/6 επ.), Τσοχατζή, Φάκη.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Λορέντζο Μιτσέλι): Εμμανουηλίδου 5 (3/7 επ., 2 μπλοκ), Γουίντερς 8 (8/32 επ., 48% υπ. - 38% άριστες), Λαμπρούση 7 (1/8 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ), Σάλας 22 (19/42 επ., 3 μπλοκ, 39% υπ. - 33% άριστες), Κούμπουρα 16 (12/37 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Καράρο 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ) / Κοσμά (λ, 24% υπ. - 14% άριστες), Χριστοδούλου 2 (1/2 επ., 1 άσσος).

Η γνώμη του πάγκου

Βλάντιμιρ Βάσοβιτς (Προπονητής Θήρας): «Πρώτα απ’ όλα θα ήθελα να δώσω συγχαρητήρια στις αθλήτριές μου πάλεψαν από τον πρώτο πόντο μέχρι τον τελευταίο. Τα έδωσαν όλα για τη νίκη, αλλά σε αυτό το ματς ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος. Είχαμε μεγάλη επιθυμία και θέληση να παίξουμε καλά, αλλά κάποιες φορές υπό αυτές τις συνθήκες κάνεις και λάθη. Όπως και έγινε σήμερα. Πριν από το παιχνίδι είχαμε πει ότι θα πρέπει να ρισκάρουμε σε σερβίς, σε όλους τους τομείς, κάτι που άλλες φορές βγαίνει και άλλες όχι. Στο 4ο σετ, όπου ήμασταν μπροστά με 20-19, αλλά τα σετ τελειώνουν στους 25 πόντους και όχι στους 20. Ο Ολυμπιακός είναι πολύ καλή ομάδα, με ποιοτικές παίκτριες, αλλά οφείλω να δώσω και πάλι συγχαρητήρια στις αθλήτριές μου, που τα έδωσαν όλα σε αυτό το παιχνίδι».

Τζούλια Καράρο (Πασαδόρος Ολυμπιακού): «Είμαι πολύ χαρούμενη που κερδίσαμε, κάναμε ένα μεγάλο ταξίδι για να έρθουμε εδώ. Δεν κάναμε τίποτα ακόμα, είναι μόνο μια καλή αρχή, ένα βήμα, το 1-0 στη σειρά. Συνεχίζουμε, για να πετύχουμε το στόχο μας, να πάρουμε την πρόκριση για την επόμενη φάση».