Τετάρτη, 20 Φεβρουαρίου 2013 22:54

Απέδρασε με το διπλό από το Ζηρίνειο ο Πανναξιακός!

Ο Πανναξιακός Α.Ο.Ν μετά από πραγματική μάχη κατάφερε να αποδράσει από τη δύσκολη έδρα του ΖΑΟΝ κερδίζοντας τον τελικά με 3-2 σετ, παίρνοντας τη νίκη και δυο πολύτιμους βαθμούς που τον κρατάνε στην πρώτη θέση και του δίνουν απόσταση ασφαλείας από τους διώκτες του.

NAXOS Katsonis 200x100Τα κορίτσια του Γιώργου Δερμάτη μπήκαν καλά στο παιχνίδι, συγκεντρωμένες στο στόχο τους και απόλυτα ψύχραιμες.

Έτσι με αυτό τον τρόπο κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ κάνοντας αρχικά το 1-0 στα σετ και στη συνέχεια ενώ είχαν μπλοκάρει τις γηπεδούχες, συνέχισαν ιδανικά κάνοντας το 2-0, βάζοντας γερά θεμέλια για τη νίκη.

Και ενώ όλα έμοιαζαν ιδανικά φτιαγμένα για τις Ναξιώτισσες, κάπου εκεί οι αθλήτριες του ΖΑΟΝ επανήλθαν πολύ δυναμικά δηλώνοντας παρούσες στο παρκέ και διεκδικώντας παράλληλα ότι καλύτερο μπορούσαν.

Η ασφυκτική πίεση σε συνδυασμό με την κούραση έπαιξαν ρόλο για τις φιλοξενούμενες Νησιώτισσες που υποχώρησαν μπροστά στις αποφασισμένες παίκτριες του ΖΑΟΝ, οι οποίες μετά από μεγάλη προσπάθεια ισοφάρησαν το παιχνίδι σε 2-2 σετ.

Η διαδικασία του ται-μπρεικ ήρθε για να λύσει τις «διαφορές» των δυο ομάδων που πάλευαν για τη νίκη με νύχια και με δόντια.

Αυτή που τελικά άντεξε στην πίεση και στάθηκε καλύτερα στα τελευταία λεπτά του αγώνα όμως ήταν η ομάδα του Πανναξιακού Α.Ο.Ν , η οποία με κορυφαίες τις Χατζηνικολάου και Λαγουδάκη έφτασε σε μια πολύ μεγάλη και δύσκολη νίκη κερδίζοντας στην ψυχοφθόρα διαδικασία με 9-15, γράφοντας το τελικό 2-3 στο ταμπλό του αγώνα.

Διαιτητές: Oικονόμου Β-Πρέντζας
Τα σετ:
19-25, 16-25, 25-18, 26-24, 09-15

ΖΑΟΝ (Κόβαζιτς): Μπορίσοβα, Νικολοπούλου, Φιλιπιόνοβκα, Τζουμάκα, Σπανού, Μαλουσάρη / Ξυντάρα (λ), Καντάρη, Τσιούλκα, Βιτωράτου
ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ (Δερμάτης - Τουρσούγκας): Μουτζουρίδου, Καρπουζά, Εμμανουηλίδου, Σιώρη, Λαγουδάκη, Χατζηνικολάου / Κακουράτου (λ), Λάιου, Γκολφινοπούλου

Η διακύμανση των σετ:

1ο σετ: 0-0, 3-3, 4-5, 4-7, 6-8, 9-13, 14-17, 14-20, 17-23, 19-24, 19-25

2ο σετ: 0-0, 4-5, 7-8,  11-11, 11-17, 13-20, 15-23, 16-23, 16-25

3ο σετ: 0-0, 3-5, 8-8, 9-11, 12-12, 14-13, 17-15, 19-16, 21-16, 22-17, 25-17

4ο σετ: 0-0, 3-3, 6-3, 8-4, 8-6, 17-12, 17-14, 17-16, 19-18, 20-20, 21-22, 23-22, 23-24,24-24, 25-24, 26-24

5ο σετ: 0-0, 1-2, 1-5, 4-5, 6-5, 6-7, 8-7, 8-9, 9-10, 9-11, 9-12, 9-15