Κυριακή, 17 Μαρτίου 2013 00:00

Προβληματισμός παρά την νίκη!

Του Δημήτρη Ζολώτα

Σε θρίλερ μετέτρεψε μια φαινομενικά εύκολη νίκη ο Φοίνικας, που τελικά επικράτησε με 3-2 σετ (25-22, 25-19, 25-27, 23-25, 15-12) της Λαμίας για την 21η αγωνιστική της Volleyleague ΟΠΑΠ 2012-2013.

Η απώλεια ενός βαθμού, σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα αποτελέσματα της αγωνιστικής (νίκη ΠΑΟΚ στο Μίλωνα και νίκη Εθνικού επί του Παμβοχαϊκού στο τάι-μπρέικ) δυσκόλεψαν ακόμα περισσότερο την υπόθεση “τετράδα και πλέι-οφ” για την ομάδα μας που πλέον χρειάζεται νίκη στο Βραχάτι και συνδυασμό αποτελεσμάτων την τελευταία αγωνιστική.

Η Λαμία λίγο έλειψε να εξελιχθεί σε κακό δαίμονα για ακόμη μία φορά την τελευταία διετία, ενώ παράλληλα πήρε έναν πολύτιμο βαθμό στην προσπάθεια να είναι στην 8η θέση και να αποφύγει την εμπλοκή της στην διαδικασία των πλέι-άουτ για την παραμονή. Πλέον της χρειάζεται καθαρή νίκη στο εντός έδρας παιχνίδι της 22ης αγωνιστικής με τον Μίλωνα για να μην εξαρτάται από τα αποτελέσματα των άλλων ομάδων.

Μπλακ-άουτ στο φινάλε 3ου και 4ου σετ

Το ξεκίνημα του αγώνα δεν προμήνυε τέτοια εξέλιξη, καθώς οι παίκτες του Χρήστου Πάτρα ξεκίνησαν ιδανικά το παιχνίδι, πήραν σχετικά εύκολα τα δύο πρώτα σετ και έδειχναν ότι θα επέστρεφαν με εύκολο τρόπο στις νίκες. Στο 3ο σετ ο Φοίνικας είχε τον πλήρη έλεγχο και προηγήθηκε με 20-15, δείχνοντας ότι πλησιάζει στην τελική επικράτηση. Οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου, όμως, είχαν διαφορετική άποψη και αφού πλησίασαν στον πόντο (22-21) με κάποια μπλοκ, πήραν το προβάδισμα (23-24) χάρη στα πιεστικά σερβίς του Φιλίπας και τις κόντρα επιθέσεις του Χαντ και τελικά έφτασαν στην κατάκτηση του σετ μετά από δύο λάθη των παικτών της ομάδας μας. Αντίστοιχη ήταν η εικόνα και στο 4ο σετ, όπου οι παίκτες του Χρήστου Πάτρα προηγήθηκαν μέχρι και με 19-12!!! Με κάποιες κόντρα επιθέσεις, οι φιλοξενούμενοι ροκάνισαν και πάλι την διαφορά (23-21). Σ’ αυτό το σμηείο πήγε στο σερβίς ο Σφενδυλάκης, χάλασε την υποδοχή του Φοίνικα και ο Χαντ με τέσσερις δικές του επιθέσεις έδωσε και αυτό το σετ στην Λαμία.

Στο τάι-μπρέικ ο Φοίνικας μπήκε δυνατά (3-0), ωστόσο ο Σφενδυλάκης έκανε πάλι μεγάλη ζημιά από το σερβίς και η ομάδα του προσπέρασε στο σκορ (3-5). Ο Πάτρας έριξε στον αγώνα τον Αρβανίτη για το σερβίς και τον Νικηφορίδη και οι δυο τους ήταν αυτοί που προκάλεσαν ένα σερί 5-0 που έφερε την ομάδα σε θέση οδηγού (11-8) και στην τελική επικράτηση.

“Κάναμε δύο σετ δώρο στη Λαμία”

Στις δηλώσεις του μετά τη λήξη του αγώνα ο Χρήστος Πάτρας ανέφερε: “Δεν μπορώ να εξηγήσω με τη λογική αυτό που συνέβη απόψε, κάποια κομμάτια έχουν εξήγηση και κάποια άλλα όχι. Η ουσία είναι ότι ενώ ελέγχαμε από την αρχή το παιχνίδι, κάναμε δύο σετ δώρο στη Λαμία. Υπάρχει μεγάλη πίεση στην ομάδα και νομίζω ότι αυτό μας επηρέασε ώστε να μην μπορέσουμε να τελειώσουμε το 3ο και το 4ο σετ που ήταν φαινομενικά εύκολα. Πλέον, χρειαζόμαστε καθαρή νίκη στο Βραχάτι και συνδυασμό αποτελεσμάτων. Δεν έχουμε πολλά να πούμε, απλά πρέπει να παίξουμε όσο το δυνατόν καλύτερα στο τελευταίο παιχνίδι. Την επόμενη εβδομάδα έχουμε το Κύπελλο που είναι ένας μεγάλος στόχος για μας. Η ομάδα δεν είναι σε άσχημη κατάσταση όπως δείχνει, απλώς κάποια πράγματα είναι περίεργα, δεν μπορώ να τα εξηγήσω”.

Από την πλευρά του, ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος δήλωσε: “Η ομάδα μου είναι πολύ μαχητική, το έχει δείξει σε όλο το πρωτάθλημα, το έδειξε και σήμερα. Δεν σταματήσαμε να προσπαθούμε ούτε λεπτό και αυτό με ευχαριστεί. Φέτος έχουμε… βαρεθεί να παίζουμε τάι-μπρέικ! Μάλιστα, σε όλα αυτά τα παιχνίδια που κρίθηκαν στο 5ο σετ έχουμε κερδίσει μόνο ένα. Παρόλα αυτά, “τσιμπάμε” βαθμούς συνέχεια και ενώ από τη μία στεναχωριόμαστε που δεν φτάνουμε στη νίκη, από την άλλη ο ένας βαθμός που παίρνουμε είναι πολύτιμος στην πολύ δύσκολη προσπάθεια που κάνει η Λαμία φέτος. Πάντως, δεν έχουμε ξεμπερδέψει ακόμα με την υπόθεση παραμονή. Κάθε χρόνο το βαθμολογικό όριο για τα πλέι-άουτ είναι στους 21-22 βαθμούς, φέτος αντιληφθήκαμε ότι αυτό το όριο θα ανέβει στους 25 βαθμούς. Πλέον, πιστεύω ότι θα είναι ακόμα παραπάνω. Αυτό δείχνει και την άγρια ομορφιά του φετινού πρωταθλήματος”.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Πάτρας): Σουλτανόπουλος 7 (4/9 επ., 2 μπλοκ, 1 άσος), Κουρνέτας 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Ντορνέλας 25 (21/39 επ., 3 μπλοκ, 1 άσος), Κοβάσεβιτς 10 (9/20 επ., 1 μπλοκ, 64% υπ.-27% αρ.), Τακουρίδης 12 (6/11 επ., 5 μπλοκ, 1 άσος), Λάππας 25 (24/41 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ.-29% αρ.), Γκαράς (λ.- 68% υπ.-56% αρ.), Αρβανίτης, Θάνος 1 (1 άσος), Νικηφορίδης 4 (4/5 επ., 60% υπ.-40% αρ.).

ΓΣ ΛΑΜΙΑ (Ανδρεόπουλος): Χριστοφορίδης 9 (4/6 επ., 5 μπλοκ), Κόμελ 10 (9/28 επ., 1 άσος, 71% υπ.-24% αρ.), Χαντ 23 (21/35 επ., 2 μπλοκ, 51%υπ.-28% αρ.), Δημητριάδης 1 (1/4 επ.), Φίλιπας 21 (20/34 επ., 1 μπλοκ), Σφενδυλάκης 8 (6/11 επ., 2 μπλοκ), Γκούζντα (λ.-53% υπ.-41% αρ.), Καρβούνης, Καραγάτσος.