Παρασκευή, 17 Μαΐου 2013 20:08

Μέγας….. ο Αλέξανδρος! 3-1 τους πρωταθλητές Δωδεκανήσου

Δεν μπορούσε να μην κρατήσει ψηλά την σημαία του κυκλαδίτικου βόλεϊ και ο Μέγας Αλέξανδρος.

Οι πρωταθλητές Κυκλάδων έκαναν την πρώτη τους νίκη με 3-1 σετ επί της Άθλισης Ροδίων και ταυτόχρονα το πρώτο βήμα για την κατάκτηση της πρώτης θέσεις που οδηγεί στην Α2 Ανδρών.

Στο πρώτο σετ οι συριανοί ήταν πάντα μπροστά στο σκορ με ευρεία κεφαλή, χωρίς να απειληθούν ιδιαίτερα από τους Ρόδιους αφού σε όσες περιπτώσεις οι πρωταθλητές Δωδεκανήσου έφταναν στον πόντο ή ισοφάριζαν γρήγορα οι πρωταθλητές Κυκλάδων έπαιρναν εκ νέου εύκολα το προβάδισμα. Έτσι οι Κυκλαδίτες πήραν το πρώτο σετ κάνοντας το 1-0.

1ο σετ: 25-19

megas alexandros-rodiaki-17-5-2013-3

Το 2ο σετ ο Μέγας Αλέξανδρος δυσκολεύτηκε αφού οι 4 πόντοι στο 17-13 εξανεμίστηκαν και έως το τέλος του σετ, το ματς πήγαινε πόντο-πόντο παρόλα αυτά έκανε το 2-0!

2ο σετ: 4-0, 4-3, 8-5, 8-8, 12-9, 14-11, 15-13, 17-13, 18-18, 21-21, 23-22, 25-23

Στο τρίτο σετ η ομάδα της Ρόδου ήταν κυρίαρχη. Σε αυτό οφείλετε και η «παραίτηση» του Μέγα Αλέξανδρου αφού όταν οι συριανοί είδαν το σκορ να ξεφεύγει στο 10-18 απλά περίμεναν το τέλος του τρίτου σετ που βρήκε την Ρόδο να μειώνει σε 2-1.

3ο σετ: 9-13, 10-22, 13-25

Το 4ο σετ ήταν πραγματικό θρίλερ. Και οι δύο ομάδες προσπαθούσαν με πολύ πάθος για την κατάκτηση του σετ. Οι μεν κυκλαδίτες για να πάρουν το παιχνίδι οι δε Δωδεκανήσιοι για να ισοφαρίσουν. Από την αρχή έως το τέλος το σετ πήγαινε πόντο-πόντο! Το καλό όμως το φίλαγε στο φινάλε ο Μ. Αλέξανδρος αφού με ένα σερί 4-0 πήρε το σετ και ταυτόχρονα το ματς με 3-1 σετ

4ο σετ: 3-1, 4-4, 5-5, 7-7, 9-9, 10-10, 12-12, 15-15, 17-17, 19-19, 21-21, 22-22. 25-23