Τρίτη, 29 Νοεμβρίου 2011 19:55

Μόνη πρώτη η Τρυπητή, νίκη για τα Πολώνια

podosfairo_milou_remvi-polonia

Ρέμβη – Πολώνια: 4 – 6

Πολλά γκολ και θέαμα και ανατροπές μας επεφύλασσε το σημερινό ματς του τοπικού πρωταθλήματος ανάμεσα στα Πολώνια και την Ρέμβη.

Ο αγώνας ξεκίνησε με πίεση από την ομάδα των Πολωνίων που κατάφερε να προηγηθεί από τα πρώτα λεπτά του αγώνα και μάλιστα να πάρει διαφορά τριών τερμάτων. Η ομάδα της Ρέμβης δεν το έβαλε κάτω όμως και κατάφερε να πετύχει δύο γκολ μέχρι την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ρέμβη συνέχισε να πιέζει και κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ με 4-3. Παρόλα αυτά τα Πολώνια δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη αυξάνοντας την απόδοση τους και σκοράροντας άλλα τρία τέρματα κατάφεραν να νικήσουν το ντέρμπι των ουραγών με 4-6.

podosfairo_milou_typiti-pammiliakosb

Μόνη πρώτη η Τρυπητή

Την Τρυπητή ανέδειξε νικήτρια η χθεσινή αναμέτρηση ανάμεσα στην ομώνυμη ομάδα και τον Παμμηλιακό Α, για την ολοκλήρωση της 5ης αγωνιστικής του τοπικού πρωταθλήματος ποδοσφαίρου.

Το ματς ήταν αμφίρροπο καθόλη τη διάρκεια του, με κάθε ομάδα να έχει την υπεροχή στον αγωνιστικό χώρο, για ένα 45λεπτο.

Η Τρυπητή μπήκε αρκετά δυνατά από την αρχή του αγώνα και ελέγχοντας τη ροή του παιχνιδιού πίεσε αρκετά ψηλά την αντίπαλη άμυνα, προσπαθώντας να σκοράρει χωρίς όμως αποτέλεσμα. Όλες οι προσπάθειες των πορτοκαλί, εξουδετερώθηκαν από τον πολύ καλό νεαρό τερματοφύλακα του Παμμηλιακού, ο οποίος κράτησε ανέπαφη την εστία του και έστειλε τις ομάδες ισόπαλε στα αποδυτήρια.

Μετά την ανάπαυλα και με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, το σκορ άνοιξε για την ομάδα της Τρυπητής, αφού έπειτα από δυνατό σουτ του Κοσμά  Ρούκης από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η ασταθής απόκρουση του γκολκίπερ του ΠΑΣ, έδωσε την ευκαιρία στον Μάνο Κασιμάτη να πάρει το «ριμπάουντ» και να σκοράρει με ιδανικό πλασέ προς την αντίπαλη εστία.

Το γκολ αυτό, φαίνεται πως ταρακούνησε τους παίκτες του Παμμηλιακού, οι οποίοι εκμεταλλευόμενοι τις σημαντικές απουσίες και την κούραση των αντιπάλων τους, βγήκαν από τα καρέ τους, ανέβασαν την απόδοση τους και καταφέρνοντας να ελέγξουν το κέντρο, απόκτησαν τον έλεγχο των κινήσεων στο γήπεδο.

Οι προσπάθειες των ερυθρόλευκων όμως παρέμειναν άκαρπες, αφού η Τρυπητή οπισθοχώρησε προκειμένου να διασφαλίσει το εύθραυστο 1 – 0, και έχοντας κλείσει όλους τους διαδρόμους του γηπέδου, μπόρεσε τελικά να πάρει αυτό το πολύ σημαντικό θετικό αποτέλεσμα, που την ανεβάζει μόνη πρώτη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα και τη διατηρεί αήττητη στα μέχρι τώρα παιχνίδια.