Τετάρτη, 21 Δεκεμβρίου 2016 16:33

Από μία νίκη για Περιστεριώνα και ΑΟ Πάρου [pics]

Με μία νίκη για την κάθε ομάδα ολοκληρώθηκαν οι δύο αγώνες μεταξύ των Ανδρών του Περιστεριώνα και του ΑΟ Πάρου που έγιναν το Σαββατοκύριακο στο ΑΚΔΕ της Σύρου.

Οι δύο ομάδες, κατόπιν της συμφωνία που υπάρχει για την διεξαγωγή των αγώνων στην ουδέτερη έδρα της Σύρου, μεταξύ των ομάδων που είναι δύσκολο συγκοινωνιακά να μετακινηθούν, έδωσαν και τους δύο αγώνες της χρονιάς.

Στο παιχνίδι του Σάββατου, ο ΑΟ Πάρου πήρε τη νίκη με 62-68, ενώ την Κυριακή το πρωί, το ροζ φύλλο αγώνα πήγε στον Περιστεριώνα με 49-52.

Ο πρώτος αγώνας είχε ως τυπικά γηπεδούχους τους Τηνιακούς, που παρά την απουσία του κόουτς Αντώνη Βιδάλη (προσωπικές υποχρεώσεις), ωστόσο κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα μέχρι 1’’ πριν τη λήξη του ημιχρόνου, όπου ο ΑΟ Πάρου πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 32-33.

Στην 3η και 4η περίοδο το σκορ εναλλασσόταν, με τον ΑΟ Πάρου να έχει πιο καθαρό μυαλό στο τέλος και έχοντας τα λιγότερα λάθη να παίρνει τελικά τη νίκη με 62-68.

Περιστεριώνας – ΑΟ Πάρου: 62 – 68

Διαιτητές: Μαρουδιάς - Σαμοθράκης

Δεκάλεπτα: 20-12, 12-21, 16-19, 14-16

Περιστεριώνας (Σιώτης): Ρουγγέρης 8 (2), Σουράνης, Οικονομίδης 10 (2), Ξενόπουλος Α., 13 (2), Παγάνης, Στρούμπος, Σιώτης 5 (1), Ρούσσος 20, Βελαλλόπουλος Ν., Ξενόπουλος Ι. 3, Τσακίρης 3 (1), Γιαβρεδέλης.

ΑΟ Πάρου (Καζακίδης): Σιφναίος 2, Κούτρας, Καλιμπέ 10 (1), Μαυρομμάτης 8, Καζακίδης 13, Βλάχος 9 (2), Σπανόπουλος, Κονδύλης, Γκουρουγιάννης 12, Σαρρής 14 (3)

Στο παιχνίδι της Κυριακής που διεξήχθη στις 9.00 το πρωί, μετά από ένα επίσης εντυπωσιακό παιχνίδι,  ο Περιστεριώνας επικράτησε με 49-52 του ΑΟ Πάρου, με τους Τηνιακούς να προηγούνται στο ημίχρονο με 18 – 27 και του Παριανούς να κάνουν την δική τους αντεπίθεση στην 2η και την 4η περίοδο, όπου παρά την επικράτηση τους, δεν κατάφεραν να πάρουν κάτι από την αναμέτρηση.

ΑΟ Πάρου – Περιστεριώνας 49 – 52

Διαιτητές: Γκούτσικας - Θεοδωσίου

Δεκάλεπτα: 13-11, 05-16, 19-17, 12-08

ΑΟ Πάρου (Καζακίδης): Σιφναίος, Κούτρας, Καλιμπέ 8 (1), Μαυρομμάτης, Καζακίδης 12 (1), Βλάχος 14 (2), Σπανόπουλος 3 (1), Κονδύλης, Γκουρουγιάννης 9 (1), Σαρρής 6 (1)

Περιστεριώνας (Σιώτης): Ρουγγέρης 2, Γιαβρεδέλης 3 (1), Οικονομίδης 11 (1), Ξενόπουλος Α., 4, Παγάνης, Στρούμπος, Σιώτης16 (1), Ρούσσος 13, Βελαλλόπουλος Ν., Ξενόπουλος Ι. 3, Τσακίρης, Σουράνης.