Παρασκευή, 20 Ιανουαρίου 2017 00:31

Πλήρωσε την αστοχία του ο Πανναξιακός [pics]

Ο Πανναξιακός είδε τη μπάλα να μη του κάνει μη μπαίνει στο καλάθι στα κρίσιμα σημεία του εξ’ αναβολής ματς της 9ης αγωνιστικής με αντίπαλο τον ΟΦΗ, πράγμα που πλήρωσε ακριβά γνωρίζοντας την ήττα με 64-69 από τους Κρητικούς.

Ο Πανναξιακός έχοντας ένα καταπληκτικό κοινό στις εξέδρες του Δ. Περιστεράκης μπήκε δυνατά στο παρκέ, και 5-1, όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν τις «απαντήσεις». Και σύντομα ισορρόπησαν 10-10 στο πεντάλεπτο για να προηγηθούν με 14-22 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στη δεύτερη περίοδο ο Πανναξιακός ανέβασε στροφές πέτυχε μεγάλη ανατροπή και κατάφερε να προηγηθεί με 37-31,  2’:08’’ πριν το τέλος του ημιχρόνου. Οι Ηρακλιώτες έκαναν την αντεπίθεση τους και ισοφάρισαν σε  37-37, αποτέλεσμα με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Με την έναρξη της επανάληψης Πανναξιακός και ΟΦΗ «βάδιζαν» χέρι-χέρι στο σκορ, με την Τρίτη περίοδο να λήγει και πάλι σε ισοπαλία με 53-53.

Στην τέταρτη περίοδο ο Πανναξιακός πλήρωσε την αστοχία ειδικά από τη γραμμή των βολών, όπου στα μέσα της περιόδου και ενώ το σκορ ήταν 57-59 είχε 0/4 βολές με τον Δαχρετζή . Πράγμα που έγινε και στο 0:39 πριν το τέλος όταν το σκορ ήταν 64-66 και ο Τζίμης έχασε άλλες δύο βολές.

Η χαριστική βολή στον Πανναξιακό που δεν μπορούσε για κανένα λόγω να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες που είχε για να περάσει μπροστά στο σκορ, έδωσε ο Κυρίτσης στο 0:19 πριν το τέλος, όταν πέτυχε γκολ - φαουλ, έκανε το 64-69 και τελείωσε το παιχνίδι.

Διαιτητές: Σπυρόπουλος, Δελαγραμμάτικας.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 37-37, 53-53, 64-69.

Πανναξιακός (Βάβουλας): Πολίτης 11 (3), Μαγγιώρος, Καλαβρός, Μάκος, Γεωργιάδης, Καραγιάννης 1, Τζίμης 16 (1), Μάκαρης 4 (1), Σβορώνος 15 (1), Δαχρετζής 13, Καδηγιαννόποπυλος, Μυλωνάς 4.

ΟΦΗ (Κόκκινος): Μητρόπαπας 5, Κριθινάκης , Μαϊστρέλης 10 (3), Ξενάκης 10, Μπουμπαρης  9, Καρλαφτης  3 (1), Αγαπιάδης 14 (2), Πρωτογεράκης 2, Βλαχάκης, Κυρίτσης 8 (2), Μουλάς 8 (1)