Δευτέρα, 22 Ιανουαρίου 2018 12:03

Σημαντικές νίκες για τρεις στο «Δ.Α.Π.Π.Ο.Σ Basketball League»

Σημαντικές νίκες τόσο από βαθμολογικής, όσο και από ψυχολογικής άποψης για τη συνέχεια σημείωσαν οι Two Brothers, ο Πήγασος και οι παίδες της Αθλητικής Ένωσης Σαντορίνης στην ένατη αγωνιστική του τοπικού πρωταθλήματος καλαθοσφαίρισης «Δ.Α.Π.Π.Ο.Σ Basketball League 2017 – 2018».

Σ’ ένα ματς όπου έπεσαν «κορμιά» οι Two Brothers παρουσιάστηκαν πιο συγκεντρωμένοι όταν η μπάλα… έκαιγε, παίρνοντας έτσι ένα παλληκαρήσιο δίποντο απέναντι στον Αετό 1 (53-47). Με πολύ καλές τοποθετήσεις στην άμυνα και μ’ έναν «δαιμονισμένο» για άλλη μία φορά Τσακριό (31 π.) στην επίθεση οι Two Brothers πήραν προβάδισμα δέκα πόντων στο δεύτερο δεκάλεπτο (19-9, 7΄:25΄΄). Ωστόσο, οι παίκτες του Αετού συνήλθαν γρήγορα και μ’ έξι… ρουκέτες απ’ τα 6,75μ. κατάφεραν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και να πάνε στ’ αποδυτήρια με το σκορ υπέρ τους 23-28. Στην επανάληψη κυριάρχησαν οι δυνατές «μάχες» κάτω απ’ το καλάθι και οι εναλλαγές του σκορ, με τις δύο ομάδες να παίζουν σε υψηλό τέμπο χωρίς διάλειμμα. Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Two Brothers βρήκαν τις λύσεις που αναζητούσαν στα πρόσωπα του Τσακριού και του Αντιμισάρη Αντρέα (5 π.) που «ξεκλείδωσαν» την άμυνα των αντιπάλων τους και μ’ ένα σερί 10-0 προηγήθηκαν με εννέα πόντους (48-39, 1΄:50΄΄). Από το σημείο αυτό άρχισε ο «χορός» των φάουλ, αλλά οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν ψύχραιμοι απ’ τη γραμμή των ελευθέρων βολών, στέλνοντας έτσι τον Μουρατίδη (20 π.) και την παρέα του στο καναβάτσο.

Την ήττα επίσης γνώρισαν και οι Ζευς από τους παίδες της Αθλητικής Ένωσης Σαντορίνης, οι οποίοι για άλλο ένα ακόμη ματς παρουσιάστηκαν χάρμα ιδέσθαι. Με το γνωστό ασφυκτικό μαρκάρισμα σε όλο το γήπεδο, με αστείρευτη ενέργεια που τους επέτρεψε να πάνε το παιχνίδι σε ένα γρήγορο ρυθμό για σαράντα λεπτά και με εκπληκτική ευστοχία στα σουτ που επιχείρησαν, τα «πιτσιρίκια» του Πεταλωτή συνέτριψαν με είκοσι πόντους διαφορά τους αντιπάλους τους (88-68). Με τον Καββαλάρη να οδηγεί την ομάδα του επιθετικά σημειώνοντας 24 πόντους και τους Βλαβιανό (21 π.) και Νασούλα (16 π.) ν’ ακολουθούν οι παίδες δεν ένιωσαν σε κανένα σημείο της αναμέτρησης απειλή, ενώ ουσιαστικά τον αγώνα τον «καθάρισαν» απ’ το τρίτο δεκάλεπτο, όπου μ’ ένα σερί 15-2 πήραν ευρύ προβάδισμα (58-38, 5΄:11΄΄). Απ’ τους Ζευς ξεχώρισε ο Καρύδης με την εμφάνισή του, σημειώνοντας 32 πόντους, με τους είκοσι εξ’ αυτών μάλιστα στην τελευταία περίοδο.

Την ήττα των Ζευς εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο οι παίκτες του Πηγάσου, «καίγοντας τη γούνα» των Λύκων με περισσή ευκολία και πλέον «συγκατοικούν» στη δεύτερη θέση μαζί με την ομάδα του Παντζιαρίδη. Δίχως συνοχή στην άμυνα, χάνοντας εύκολα καλάθια και χωρίς «ανάσες» απ’ το πάγκο οι Λύκοι δεν μπόρεσαν ν’ ανταπεξέλθουν στις απαιτήσεις του αγώνα παρά την επιστροφή του Τσακίρη (9 π.), ο οποίος μετά από την πολύμηνη απουσία του παρουσιάστηκε μακριά απ’ το γνώριμο εαυτό του. Οι «αεροπόροι» δεν έχασαν σε κανένα σημείο το προβάδισμα και με τους Στρατόπουλο (16 π.) και Κατηκαρίδη (14 π.) να κάνουν ένα σπουδαίο ματς συνέχισαν το νικηφόρο σερί τους.

Στο μεταξύ, οι Πειρατές δεν κατάφεραν να παρουσιαστούν για δεύτερη φορά σε αγώνα τους με αποτέλεσμα βάσει της προκήρυξης της διοργάνωσης ν’ αποβληθούν απ’ το πρωτάθλημα, χαρίζοντας παράλληλα με τον πιο ανορθόδοξο τρόπο την πρώτη νίκη των Επαλαιμάχων στη φετινή σεζόν.

Τέλος, την κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας πραγματοποίησαν χθες οι διαιτητές και οι κριτές του «Δ.Α.Π.Π.Ο.Σ Basketball League 2017 – 2018», ευχόμενοι υγεία, ευτυχία και φυσικά συνέχεια της αγαστής συνεργασία τους και αυτή τη σεζόν.

Αναλυτικά τ’ αποτελέσματα, η βαθμολογία και το πρόγραμμα της ένατης αγωνιστικής έχουν ως εξής:

Α.Ε.Σ Παίδες – Ζευς (88-68)
(Διαιτητές: Παπαδημητρόπουλος – Κασσάπη)