Το φετινό πρωτάθλημα θα διεξαχθεί σε έναν όμιλο δώδεκα ομάδων με τις πρώτες οκτώ να διασταυρώνονται μεταξύ τους στη φάση των Playoff για την πρόκριση στο Final 4 του θεσμού σε νοκ άουτ παιχνίδι.
Μάλιστα, έπειτα από ομόφωνη απόφαση των αρχηγών των ομάδων ψηφίστηκε να καταργηθεί το άρθρο 7 της παραγράφου 3 της προκήρυξης του πρωταθλήματος που αφορά το ασυμβίβαστο ανάμεσα στους παίκτες – προπονητές και διαιτητές.
Τέλος, έπειτα από ψηφοφορία των εκπροσώπων των ομάδων ορίστηκε και η πενταμελής επιτροπή, η οποία είναι το αρμόδιο όργανο για την επιβολή των ποινών και την ομαλή διεξαγωγή του πρωταθλήματος και αποτελείται από τους εξής:
Η ΠΕΝΤΑΜΕΛΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗ
Αλαφούζος Βασίλειος (Πρόεδρος Δ.Α.Π.Π.Ο.Σ)
Βλαβιανός Βαλάντης (Πρόεδρος Α.Ε.Σ)
Ζώρζος Μερκούρης (Εκπρόσωπος Ομάδων)
Παπαδημητρόπουλος Κων/νος (Εκπρόσωπος Διαιτητών)
Σκαρμούτσου Ελένη (Εκπρόσωπος Κριτών)
Αγγελάκη Μαρία (Αναπληρωματική Προέδρου Δ.Α.Π.Π.Ο.Σ)
Καφούρος Ιωάννης (Αναπληρωματικός Προέδρου Α.Ε.Σ)
Κιμιγκέλης Στάμος (Αναπληρωματικός Εκπροσώπου Ομάδων)
Αναλυτικά το πρόγραμμα των αγωνιστικών έχει ως εξής:
ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΕΣ
1η Αγωνιστική
Α.Ε.Σ – Κα Μιν Soon
Αετός 3 – Αετός 2
Bombayers – Πήγασος
Αετός 1 – Οκλαχώμα Islanders
Λύκοι – Πυροσβεστική
Two Brothers – Πάνθηρες
2η Αγωνιστική
Πήγασος – Α.Ε.Σ
Bombayers – Λύκοι
Αετός 2 – Αετός 1
Πυροσβεστική – Αετός 3
Κα Μιν Soon – Two Brothers
Οκλαχώμα Islanders – Πάνθηρες
3η Αγωνιστική
Λύκοι – Α.Ε.Σ
Αετός 1 – Πυροσβεστική
Οκλαχώμα Islanders – Αετός 2
Two Brothers – Πήγασος
Αετός 3 – Bombayers
Κα Μιν Soon – Πάνθηρες
4ηΑγωνιστική
Bombayers – Αετός 1
Two Brothers – Λύκοι
Α.Ε.Σ – Αετός 3
Πυροσβεστική – Οκλαχώμα Islanders
Πήγασος – Κα Μιν Soon
Αετός 2 – Πάνθηρες
5η Αγωνιστική
Οκλαχώμα Islanders – Bombayers
Λύκοι – Κα Μιν Soon
Αετός 3 – Two Brothers
Αετός 2 – Πυροσβεστική
Αετός 1 – Α.Ε.Σ
Πήγασος – Πάνθηρες
6η Αγωνιστική
Κα Μιν Soon – Αετός 3
Two Brothers – Αετός 1
Bombayers – Αετός 2
Πήγασος – Λύκοι
Α.Ε.Σ – Οκλαχώμα Islanders
Πυροσβεστική – Πάνθηρες
7η Αγωνιστική
Πυροσβεστική – Bombayers
Αετός 2 – Α.Ε.Σ
Οκλαχώμα Islanders – Two Brothers
Αετός 3 – Πήγασος
Αετός 1 – Κα Μιν Soon
Λύκοι – Πάνθηρες
8η Αγωνιστική
Two Brothers – Αετός 2
Λύκοι – Αετός 3
Κα Μιν Soon – Οκλαχώμα Islanders
Πήγασος – Αετός 1
Α.Ε.Σ – Πυροσβεστική
Bombayers – Πάνθηρες
9η Αγωνιστική
Αετός 2 – Κα Μιν Soon
Οκλαχώμα Islanders – Πήγασος
Αετός 1 – Λύκοι
Πυροσβεστική – Two Brothers
Bombayers – Α.Ε.Σ
Αετός 3 – Πάνθηρες
10η Αγωνιστική
Κα Μιν Soon – Πυροσβεστική
Two Brothers – Bombayers
Λύκοι – Οκλαχώμα Islanders
Αετός 3 – Αετός 1
Πήγασος – Αετός 2
Α.Ε.Σ – Πάνθηρες
11η Αγωνιστική
Κα Μιν Soon – Bombayers
Αετός 2 – Λύκοι
Οκλαχώμα Islanders – Αετός 3
Πυροσβεστική – Πήγασος
Α.Ε.Σ – Two Brothers
Αετός 1 – Πάνθηρες
Φάση των 8 (PlayOffs)
1ος – 8ος (νικητής 1)
2ος – 7ος (νικητής 2)
3ος – 6ος (νικητής 3)
4ος – 5ος (νικητής 4)
FINAL 4
Ημιτελικά
Νικητής 1 – Νικητής 4 (finalist 1)
Νικητής 2 – Νικητής 3 (finalist 2)
Μικρός Τελικός
Ηττημένος Finalist 1 – Ηττημένος Finalist 2
Τελικός
Finalist 1 – Finalist 2