Σάββατο, 01 Οκτωβρίου 2022 09:27

Ισοπαλία... το πρώτο φιλικό του ΑΟ. Μυκόνου με την Ν.Ε. Μεγαρίδος

Ισοπαλία 80-80 σε φιλικό - θρίλερ για την ομάδα μπάσκετ του Α.Ο Μυκόνου με αντίπαλο την Μεγαρίδα!

Ένα ματς με έντονες συγκινήσεις που κράτησε το ενδιαφέρον όσων το παρακολούθησαν ως το τελευταίο δευτερόλεπτο των 40 λεπτών, αφού οι δυο ομάδες συμφώνησαν να μην παίξουν παράταση καθώς σήμερα το απόγευμα έχει προγραμματιστεί και δεύτερο φιλικό στις 18.00.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Α.Ο Μυκόνου μπήκε πιο δυνατά και με όπλο την άμυνα προηγήθηκε 22-11. Στο 2ο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μειώσουν τη διαφορά κάτι που κατάφεραν αφού πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 38-32. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Μύκονος πάτησε γκάζι και με αιχμή του δόρατος τον Σπυρόπουλο έφτασε στο +13 (51-38 στο 24'). Η Μεγαρίδα κάπου εκεί πίεσε και λίγο πριν το τέλος του δεκαλεπτου ισοφάρισε 59-59.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο μπήκε με κεκτημένη ταχύτητα και κράτησε τον Α.Ο Μυκόνου για τέσσερα λεπτά χωρίς σκορ με αποτέλεσμα να πάρει κεφάλι 61-66. Η μορφή του αγώνα δεν άλλαξε έως και δύο λεπτά πριν τη λήξη με τη Μεγαρίδα να είναι μπροστά 71-78. Οι γηπεδούχοι εκεί έκαναν την μεγάλη αντεπίθεση και με πίεση σε όλο το γήπεδο έκλεψαν μπάλες και έφτασαν στην ισοφάριση 80-80 με καλάθι του Νίκου Καμπούρη που έκανε πολύ καλό ντεμπούτο με τη φανέλα του Α.Ο. Μυκόνου.

Τα δεκάλεπτα: 22-11, 38-32, 61-59, 80-80.