Κυριακή, 30 Οκτωβρίου 2022 20:42

Με πρωταγωνιστές Καράμπουλα και Σταμάτη ο Α.Ο. Μυκόνου κέρδισε το Κυκλαδίτικο ντέρμπι

Η ομάδα του Α.Ο. Μυκόνου κατάφερε να κερδίσει το Κυκλαδίτικο ντέρμπι απέναντι στον ΑΠΑΣ Νάξου "Τα Φανάρια" με σκορ 91-85 για την 4η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β' Εθνικής.

Αν και στο 1ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο σκορ (26-19) στο δεύτερο μισό του 1ου ημιχρόνου οι παίχτες του ΑΠΑΣ ανέβασαν ρυθμό και έκλεισαν το 1ο μισό του αγώνα, κερδίζοντας 42-44. Στη συνέχεια του ματς, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με την ομάδα της Νάξου να δείχνει πως έχει την τύχη στα χέρια της, όταν προηγήθηκε με 76-79 στα 51’’.

Ο Αναγνωστόπουλος αστόχησε στην μπόνους βολή, με αποτέλεσμα ο Σταμάτης με μακρινό τρίποντο στα 18,2’’ να ισοφαρίσει σε 79-79, και το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση μετά από άστοχη προσπάθεια του Μιλεντίγιεβιτς. Εκεί οι Μυκονιάτες, που αγωνίζονταν χωρίς τους τραυματίες Διαμαντάκο και Τσάμη, έτρεξαν ένα σερί 10-0, έφτασε στο 89-79 στο 2’20’’ πριν το τέλος και καθάρισε το παιχνίδι.

Πρωταγωνιστές για τους γηπεδούχους ήταν ο Καράμπουλας που είχε 28 πόντους, ενώ 19 πόντους πρόσθεσε ο Σταμάτης. Για τους φιλοξενούμενους ο Προδρόμου είχε 22 πόντους και ο Αναγνωστόπουλος 20. Οι γηπεδούχοι ήταν εύστοχοι και από την γραμμή της προσωπικής, έχοντας 24/27, ενώ ο ΑΠΑΣ είχε 11/15.

ΑΟ Μυκόνου – ΑΠΑΣ «Τα Φανάρια» 91-85

Διαιτητές : Αργυρούδης-Χρηστίδης Ηλ.-Αυγερινός

Δεκάλεπτα : 26-19, 42-44, 56-61, 79-79 (κ.αγ), 91-85

ΑΟ Μυκόνου (Τζήμας) : Σταμάτης 19 (3), Μάρτζος 5 (1), Καράμπουλας 28 (4), Σπυρόπουλος 14, Κόνσουλας, Καμπούρης 2, Σπυριδωνίδης 14 (2), Ονάσογλου 9 (1), Κοναταράτος, Σαχάς

ΑΠΑΣ (Ρουμελιώτης) : Μιλεντίγιεβιτς 18 (2), Δόγκλης, Χάρος, Λάκοφ 8 (2), Προδρόμου 22 (1), Αναγνωστόπουλος 20, Τζόκιτς 9 (1), Γυφτάκης 2, Χαρούνι 6, Μπακέας, Βουτυρόπουλος

Δείτε φωτογραφικό υλικό και όλη την ζωντανή μετάδοση του αγώνα.