Σάββατο, 01 Ιουλίου 2023 17:26

Δεύτερη ήττα στα μπαράζ αυτή τη φορά από τον ανώτερο Διαγόρα για τον Μαρπησσαϊκό

Ο Γ.Σ. Διαγόρας κέρδισε εύκολα τον Μαρπησσαϊκό με 73-20 και αύριο (13:30) θα παίξει στον τελικό ανόδου με τον Ηρόδοτο.

Οι πρωταθλήτριες Δωδεκανήσου ανέβασαν στροφές μετά το α’ δεκάλεπτο και έφτασαν άνετα στη νίκη απέναντι στην ομάδα της Πάρου.

gynaikes me diagora 4

Οι πρωταθλήτριες Κυκλάδων ξεκίνησαν καλύτερα και μάλιστα προηγήθηκαν με 5-6 και 7-8 (7’), με τον Διαγόρα να παίρνει μπροστά και να κλείνει το α’ δεκάλεπτο με 13-8 (10’).

Στο β’ δεκάλεπτο, η ομάδα του Σεραφείμ Θεοδοσίου έπαιξε σαφώς καλύτερα, ήταν κυρίαρχη και με επιμέρους σκορ 20-3, πήγε στα αποδυτήρια με… τριπλάσια διαφορά.

gynaikes me diagora 3

Ο Διαγόρας έκανε… περίπατο στο β’ δεκάλεπτο (19-8 στο 12’), μεγάλωσε τη ψαλίδα (26-11 στο 17’) και έκλεισε το ημίχρονο με 33-11.

Στο β’ ημίχρονο οι «κυανέρυθρες» έκαναν το σκορ 44-11 (24’), για να λήξει το γ’ δεκάλεπτο με 60-13 και την τεράστια διαφορά δυναμικότητας να γίνεται ορατή, ανάμεσα στις δύο ομάδες.

Στο φινάλε ο Διαγόρας έριξε δικαιολογημένα στροφές, ο ρυθμός έπεσε και πήρε άνετα τη νίκη.

Η άνοδος θα κριθεί στον αυριανό τελικό ανόδου (13:30) με τον Ηρόδοτο.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 13-8, 33-11(ημ.), 60-13, 73-20

Διαιτητές: Κηπώσης- Μπαράκου

Γ.Σ. ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Θεοδοσίου): Βολιτάκη 6, Ορφανού 8, Βελούδου 16(1), Λιβανοπούλου 9(1), Γαλαχουσίδη 4(1), Μπατή 1, Μελλίνη, Παπαϊωάννου 11, Μάνου, Χρυσάκη 18.

ΜΑΡΠΗΣΣΑΪΚΟΣ (Μουρογιάννης): Μελανίτη 2, Λαουράκη Σ., Καλογεροπούλου 6, Κεφαλά 2, Αρκουλή, Κότσαλη, Καπάρου 4, Λαουράκη Μ. 6.