Κυριακή, 07 Απριλίου 2024 01:13

«Ρεβάνς» για τους έφηβους του Α.Ο. Πάρου και πρόκριση στον μεγάλο τελικό

Σ’ έναν ανταγωνιστικό και με περίσσιο πάθος δεύτερο ημιτελικό, ο Α.Ο. Πάρου πανηγύρισε τη νίκη – πρόκριση στον μεγάλο τελικό του εφηβικού πρωταθλήματος, επικρατώντας με 72-67 του οικοδεσπότη Α.Ο. Μυκόνου και παίρνοντας ουσιαστικά μία άτυπη «ρεβάνς» για την περσινή χρονιά.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκεια, τακτικά είχε αρκετές αναγνώσεις και οι δύο ομάδες πάλεψαν για να βρεθούν στον μεγάλο τελικό, με τον Α.Ο. Μυκόνου να είναι καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο και τον Α.Ο. Πάρου να ανεβάζει κατακόρυφα την απόδοσή του στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Α.Ο. Μυκόνου προηγήθηκε δύο φορές με +8 και είχε καλύτερα ποσοστά στα σουτ, ωστόσο ο Α.Ο.Π. δεν άφησε το παιχνίδι να ξεφύγει και με το σκορ στο 32-38 έκλεισε το 20λεπτο.

EFHVOI HMITELIKOS 1

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου οι Μυκονιάτες ανέβασαν στη διαφορά στο +9 (32-41) αλλά οι Παριανοί με σύμμαχο την άμυνά τους και μ’ ένα εντυπωσιακό σερί 13-0, πέρασαν μπροστά με 45-41 στο 26’ και η γ’ περίοδος ολοκληρώθηκε με 55-50. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Α.Ο.Π. έλεγξε το ματς, προηγήθηκε με διψήφιες διαφορές (64-53 στο 35’ και 70-58 στο 38’) και παρά την προσπάθεια του Α.Ο. Μυκόνου που μείωσε στους 3 πόντους (70-67) με μπροστάρη τον Κονταράτο, διατήρησε τα κεκτημένα και έφθασε στο ροζ φύλλο με 72-67.

Πολλές «μάχες», δύσκολες φάσεις και για το διαιτητικό τρίο, υψηλής έντασης παιχνίδι και τελικός νικητής ο Α.Ο.Π., που είχε πέντε «διψήφιους» αθλητές και κορυφαίο τον Αλέσιο Βλάσι με 19 πόντους. Από την άλλη πλευρά, για την Μύκονο ο Κονταράτος ξεχώρισε με 25 πόντους.

Διαιτητές: Κουτίβης, Καλαβρός, Σαμοθράκης.

Δεκάλεπτα: 16-22, 32-38 (ημ.), 55-50, 72-67.

Α.Ο. Πάρου (Παλαιοχωρίτης): Σκιαδάς 3, Αδάμ 1, Λυμαράκης 11, Σαρρής 13, Μαρούδας 14, Αραβαντινός 11, Βλάσι 19 (3).

A.O. Μυκόνου (Γρηγόρης): Καλλέργης 5 (1), Γαρόπουλος 1, Π. Δακτυλίδης 13 (3), Κονταράτος 25 (4), Μπουγιούρης 12, Βικέλης 9 (1), Κώτσο 2.