Παρασκευή, 12 Απριλίου 2024 20:35

Στον τελικό του Final-4 Παίδων της ΕΣΚ Κυκλάδων ο εκπληκτικός Α.Ο. Άνδρου! [pics]

Την πρόκρισή του στον τελικό του Final-4 του πρωταθλήματος Παίδων της ΕΣΚ Κυκλάδων πανηγυρίζει ο Α.Ο. Άνδρου!

Η ομάδα του Κυριάκου Μουστάκα παίζοντας εκπληκτικό μπάσκετ στο δεύτερο ημίχρονο του πρώτου ημιτελικού επικράτησε με 71-41 του Μαρπησσαϊκού Πάρου και έκλεισε θέση για τον αυριανό (13/4 – 19:00) τελικό.

Το συγκρότημα της Άνδρου βρέθηκε να προηγείται με έναν πόντο στη λήξη του ημιχρόνου (26-27), όμως στο δεύτερο πραγματοποίησε τρομερή εμφάνιση και μετέτρεψε το παιχνίδι σε παράσταση για ένα ρόλο.

Οι δύο ομάδες μπήκαν ισορροπημένα στην αναμέτρηση και εναλλάσσονταν στο προβάδισμα στα πρώτα λεπτά. Η ομάδα της Άνδρου είχε όμως να αντιμετωπίσει ένα σοβαρό πρόβλημα στα φάουλ, αφού ο κύριος εκφραστής των επιθετικών της προσπαθειών μέχρι εκείνο το σημείο, Κλαούντιο Πάπα, φορτώθηκε με τρία, μόλις 5 λεπτά μετά την έναρξη του αγώνα. Οι δύο ομάδες έμειναν κοντά στο σκορ μέχρι τη λήξη της περιόδου, όμως δύο τρίποντα του Πάπα που πέρασε ξανά στο παιχνίδι έδωσαν προβάδισμα επτά πόντων στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου στην ομάδα της Άνδρου (11-18). Η έναρξη της δεύτερης περιόδου βρήκε τους τυπικά φιλοξενούμενους να προηγούνται με +10 (15-25), όμως σε εκείνο το σημείο υπήρξε αντίδραση από τον Μαρπησσαϊκό, ο οποίος έτρεξε σερί 11-0 χάρη στην ασφυκτική πίεση που άσκησε σε όλο το γήπεδο, και πήρε το προβάδισμα στην αναμέτρηση (26-25) με λιγότερο από ένα λεπτό να απομένει για τη λήξη του ημιχρόνου. Η ομάδα της Άνδρου πήγε προηγούμενη με 26-27 στα αποδυτήρια και τίποτα δεν προμήνυε αυτό που θα ακολουθούσε στο δεύτερο μισό.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν και πάλι ισορροπημένα (30-31) με τον Πάπα σε εκείνο το σημείο να φορτώνεται με το τέταρτό του φάουλ. Όμως, τα παιδιά του Α.Ο. Άνδρου κάλυψαν και με το παραπάνω το κενό του πραγματοποιώντας σερί 0-14 έχοντας ως κύριους εκφραστές των επιθέσεων τον Γιούργκεν Κάγιο, τον Παντελή Σπυρόπουλο και τον Αθανάσιο Τσιάκα. Το δεκάλεπτο έληξε με τη διαφορά στους 21 πόντους (34-55). Η ομάδα του Μαρπησσαϊκού στην τελευταία περίοδο μπήκε πιο δυνατά, μείωσε μέχρι τους 16 (41-57) ενώ έχασε ευκαιρίες να έλθει ακόμα πιο κοντά στο σκορ. Αυτές δε μετουσιώθηκαν σε καλάθι με αποτέλεσμα ο Α.Ο. Άνδρου να ανεβάσει στη συνέχεια τη διαφορά στα επίπεδα των τριάντα πόντων για το τελικό 41-71.

Μαρπησσαϊκός Πάρου – Α.Ο. Άνδρου 41-71 (Δεκάλεπτα: 11-18, 15-9, 8-28, 7-16)

Μαρπησσαϊκός Πάρου (Θοδωρής Καζακίδης): Μακρής, Μοστράτος, Κλαμπατσέας, Ζυκάι Ελ. 9 (1), Υμέρι, Ζυκάι Λ. 4 , Κανάλες 7, Παπαδόπουλος Θ., Μπιλίρης 10, Δραγάζης, Ρούσσος 11, Άλλκο.

Α.Ο. Άνδρου (Κυριάκος Μουστάκας): Σπυρόπουλος 10, Χέλμης 9 (3), Λουκίσας 2, Πάπα 19 (2), Τσιάκας 11 (1), Σιλίαι, Μωράκης Δ (Γ), Μωράκης Δ. (Η) 2, Οσεκού, Γιγίνης, Κάγιο 18, Μεμούσι.

Ο Μαρπησσαϊκός σούταρε: 4/18 (22.2%) ελεύθερες βολές, 17/50 δίποντα (34.0%), 1/19 τρίποντα (5.3%).

Ο Α.Ο. Άνδρου σούταρε: 7/18 (38.9%) ελεύθερες βολές, 23/47 δίποντα (48.9%), 6/20 τρίποντα (30.0%).