Κυριακή, 15 Μαρτίου 2015 19:47

Η ακτινογραφία του Πανθηραϊκός – Θύελλα

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε το βράδυ του Σαββάτου, στο ανακαινισμένο Γήπεδο του Πανθηραϊκού, ο Πανθηραϊκός επικράτησε της Θύελλας Καμαρίου με σκορ 4-2, για την πρώτη αγωνιστική των αγώνων μπαράζ ανάδειξης πρωταθλητή Κυκλάδων.

Νίκη με ανατροπή, σε ένα κατάμεστο γήπεδο

Η ομάδα της Θύελλας ήταν αυτή που προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ, ωστόσο ο Πανθηραϊκός κατάφερε να επιστρέψει και να κατακτήσει τελικά τη νίκη και τους τρεις βαθμούς, συνδυάζοντας έτσι με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την επιστροφή του στην φυσική του έδρα μετά από έξι χρόνια. Οι πολλές ευκαιρίες, η διακύμανση του σκορ και ο καλός ρυθμός του παιχνιδιού άφησε ικανοποιημένους τους περισσότερους από χίλιους φιλάθλους και των δύο ομάδων, που γέμισαν ασφυκτικά το γήπεδο, δημιουργώντας μια φαντασμαγορική ατμόσφαιρα.

Νευρικό ξεκίνημα, με γκολ για τη Θύελλα

Όπως είναι φυσικό, η κρισιμότητα της αναμέτρησης δεν άφησε ανεπηρέαστους τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων που ξεκίνησαν νευρικά τον αγώνα με αρκετά λάθη στο χώρο της μεσαίας γραμμής. Το πρώτο σουτ της αναμέτρησης πραγματοποιήθηκε λίγο πριν τη συμπλήρωση δέκα λεπτών, όταν ο Ζώνας εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ με τον Κρητικό να μπλοκάρει εύκολα στη δεξιά του γωνία. Με τη συμπλήρωση 15' λεπτών η Θύελλα κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Φύτρου από το χώρο του κέντρου, ο Γιαννόπουλος πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας και αιφνιδίασε το Λυγνό, με τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του Πανθηραϊκού, ένα γκολ που πανηγυρίστηκε έξαλλα από τους ανθρώπους και τους φίλους της Θύελλας.

Αντίδραση από Πανθηραϊκό, πίεση και ισοφάριση

Μετά το γκολ της Θύελλας, ο Πανθηραϊκός προσπάθησε να βάλει τη μπάλα κάτω και να φτάσει στην ισοφάριση παίζοντας πιο ορθολογικά. Έτσι μετά από λίγα λεπτά, ο Κοζανίδης πραγματοποιεί όμορφη ενέργεια και πιάνει ένα δυνατό σουτ, το οποίο αποκρούει ασταθώς ο Κρητικός, με τη μπάλα να φτάνει στον Ζώνα και τον Κωλέτση που βρίσκονταν σε πολύ πλεονεκτική θέση αλλά μπερδεύτηκαν μεταξύ τους, και έχασαν έτσι την ευκαιρία για την ισοφάριση. Στο 23' και μετά από ωραία ενέργεια και σέντρα του Παπασταθόπουλου, ο Ζώνας με προβολή στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα, ωστόσο ο επόπτης κύριος Ζώρζος, υπέδειξε οφσάιντ, απόφαση που προκάλεσε τις έντονες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων.  Η πίεση του Πανθηραϊκού συνεχίστηκε, με τον Κοζανίδη στο 25' να κάνει όμορφη ενέργεια και να πιάνει ένα πολύ καλό σουτ, με τον Κρητικό ωστόσο να πετάγεται στην αριστερή του γωνία και να διώχνει με υπερένταση σε κόρνερ, πραγματοποιώντας μια πραγματικά σπουδαία απόκρουση. Τελικά, το γκολ που έψαχνε ο Πανθηραϊκός, ήρθε στο 30' λεπτό, με απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Ζώνα, ο οποίος αιφνιδίασε τον Κρητικό, και έφερε το ματς στα ίσα.

Ξανά προβάδισμα για τη Θύελλα

Η χαρά της ισοφάρισης δεν κράτησε πολύ για τον Πανθηραϊκό, αφού η Θύελλα κατάφερε να φτάσει άμεσα στην επίτευξη και δεύτερου τέρματος. Μετά από εκτέλεση κόρνερ από πλευράς Πανθηραϊκού και απομάκρυνση της μπάλας, ο Αρβανίτης βγήκε στην κόντρα και αφού εκμεταλλεύτηκε τη λάθος συνεννόηση μεταξύ Λυγνού και Κολιούση, απέφυγε τον τερματοφύλακα του Πανθηραϊκού και σε κενή εστία σημείωσε το 1-2 (33'), μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς.

Ημίχρονο

Το 1-2 ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου, αφού ο Πανθηραϊκός παρά την προσπάθεια που άσκησε δεν μπόρεσε να φτάσει εκ νέου στην ισοφάριση. Στο 44' ο Κοζανίδης είδε το φάουλ που εκτέλεσε να περνά λίγο άουτ, ενώ την ίδια τύχη είχε και η προσπάθεια του Παπασταθόπουλου λίγο αργότερα.

Χαμένο πέναλτι και ισοφάριση για τον Πανθηραϊκό

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν χωρίς κάποια αλλαγή στη σύνθεσή τους. Στο 53' ο Κοζανίδης δοκιμάζει ένα δυνατό σουτ το οποίο απέκρουσε ο Κρητικός, με τον Κοζανίδη να παίρνει το ριμπάουντ και να ανατρέπεται μέσα στην περιοχή, με τον διαιτητή της συνάντησης κ. Ζαράνη να υποδεικνύει το σημείο του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κοζανίδης, ωστόσο η εκτέλεση του πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Όμως, τέσσερα λεπτά αργότερα ο Πανθηραϊκός κατάφερε να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης. Ο Φύτρος δοκίμασε ένα αρκετά μακρινό σουτ, με τη μπάλα να κτυπά στο οριζόντιο δοκάρι του Κρητικού, και ο Ζώνας που ακολούθησε τη φάση ευστόχησε από κοντά, φέρνοντας το παιχνίδι και πάλι στα ίσα.

Ανατροπή και....4-2

Μετά την ισοφάριση του Πανθηραϊκού, ο ρυθμός έπεσε για κάποια λεπτά. Είναι χαρακτηριστικό ότι η επόμενη καλή στιγμή στο παιχνίδι ήρθε στο 69' και ανήκε στη Θύελλα, με τον Βλαβιανό που είχε περάσει λίγο πριν στο παιχνίδι να πιάνει ένα ξαφνικό σουτ από πλάγια θέση που πέρασε λίγο άουτ. Η ολική ανατροπή του Πανθηραϊκού, ήρθε στο 78', όταν ο Κοζανίδης εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά με τη μπάλα να περνά από όλους και να φτάνει στον αμαρκάριστο Κωλέτση που καιροφυλακτούσε στο δεύτερο δοκάρι και δεν δυσκολεύτηκε από κοντά να σημειώσει με το κεφάλι το 3-2, γκολ που προκάλεσε ντελίριο ενθουσιασμού στους φίλους και τους ανθρώπους του Πανθηραϊκού. Στο 82' ο Παπασταθόπουλος πραγματοποιεί όμορφη ενέργεια από τα δεξιά και κάνει τη σέντρα, η μπάλα περνάει και φτάνει στον Κωλέτση ο οποίος με έναν κεραυνό τινάζει τα δίχτυα του Κρητικού και διαμορφώνει το τελικό 4-2.

Διαιτητής της συνάντησης ήταν ο κ. Ζαράνης με βοηθούς τους κ. Βακόνδιο και κ. Ζώρζο.

Συνθέσεις:

Πανθηραϊκός (Κωνσταντόπουλος): Λυγνός, Κωνσταντίνου, Παναγιωτίδης (Νομικός 92'), Βαζαίος, Κολιούσης, Παπασταθόπουλος (Λύκος 89'), Φύτρος, Μηνδρινός (Κελίδης 87'), Κωλέτσης, Κοζανίδης, Ζώνας

Αναπληρωματικοί: Νομικός, Λύκος, Βρενάγκρ, Ντράλο, Βλαβιανός, Παγώνης, Κελίδης

Θύελλα Καμαρίου (Διονυσόπουλος): Κρητικός, Ερμάλ, Μπρίτσα, Λυγνός, Νικολάου, Γιαννόπουλος, Βουλγαράκης, Ζαφειρόπουλος, Αρβανίτης, Φύτρος (Βλαβιανός 60'), Γιουρέλης

Αναπληρωματικοί: Βλαβιανός, Μπότσας, Γιαννακόπουλος, Αλεφραγκής, Κυριάκος, Δαμίγος, Καρράς

11023352 10153129981727445 670743614 o11033782 10153129981692445 280197731 o11035154 10153129981602445 2033526889 o11064174 10153129981567445 1005400825 o11065170 10153129981477445 1506394488 o11067561 10153129981752445 759894763 o