Κυριακή, 23 Σεπτεμβρίου 2012 22:42

Νέων: Άνω Μερά – Άγιαξ Σύρου 0-3 [photos].

NEOI ANO MERA MAZI ME AJAX

Στην 1η αγωνιστική για το πρωτάθλημα Νέων (1ος Όμιλος) το Α.Σ. Άνω Μεράς υποδέχτηκε στη Μύκονο τον Άγιαξ Σύρου, από τον οποίο ηττήθηκε με 0-3.

Οι δύο ομάδες πρόσφεραν στους θεατές, που βρέθηκαν στο γήπεδο πλούσιο θέαμα με αρκετές φάσεις μπροστά από στις δύο εστίες.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν καλά σημάδια, καθώς είναι γνωστό ότι, η διοίκηση της Μυκονιάτικης ομάδας έχει ρίξει ειδικό βάρος στις ακαδημίες, στις οποίες, όπως χαρακτηριστικά και πολύ σωστά τονίζουν οι ιθύνοντες της Άνω Μεράς, βλέπουν το ποδοσφαιρικό μέλλον για την ομάδα τους.

Από την άλλη πλευρά ο Άγιαξ. Η γνωστή ακαδημία ποδοσφαίρου, που πρωταγωνιστεί τα τελευταία χρόνια δεν χρειάζεται συστάσεις, αφού το ποδόσφαιρο, που αποδίδουν οι ποδοσφαιριστές της και το ήθος, που διαθέτουν είναι πλέον γνωστά.

Το φλας του αγώνα.

1ο Ημίχρονο
8' σουτ Γκούφα που απέκρουσε ο Γαλούνης Α., στην επαναφορά ο Λοιζος δοκίμασε σουτ, αλλά στάλθηκε ψηλά, άουτ.
9' ο Φουάσης σούταρε έξω από την περιοχή, όμως ο Γαλούνης Α. είπε όχι.
11' ο Γαλούνης Κ.  σουτ-άουτ από μέσα στη μικρή περιοχή.
13' ο Γκούφας σουτ από πλάγια θέση, το οποίο έδιωξε ο Παπαδόπουλος σε κόρνερ.
26' ΓΚΟΛ από το Χούλη μετά από πλάγια πάσα του Γκούφα, ο πρώτος πλάσαρε στην άδεια πλευρά του τερματοφύλακα των γηπεδούχων.
30' ο Σπανός με σουτ έστειλε τη μπάλα πάνω στην αγκαλιά του Γαλούνη.
33' μετά από 3 λεπτά ο Σπανός επιχείρησε σουτ στη κίνηση αλλά δε απείλησε, αφού η μπάλα πέρασε δίπλα από το κάθετο δοκάρι.
39' εξ επαφής σουτ από τους επιθετικούς του Άγιαξ, "πάνω" στη γραμμή του τέρματος του Γαλούνη Α., με τους οι αμυντικούς της Άνω Μεράς να διώχνουν, κρατώντας στο 1ο ημίχρονο το εις βάρος τους 0-1.

2ο Ημίχρονο
44' ο Γαλούνης σουτάρει στην αντίθετη πλευρά από όπου βρισκόταν, με την μπάλα να καταλήγει άουτ.
45' ΓΚΟΛ από τον Σπανό δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του.
46' πολύ καλή ευκαιρία για το 0-3 με εκτέλεση απευθείας φάουλ από τον Λοιζο, που κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι της Άνω Μερά, στην επαναφορά η μπάλα βρέθηκε στα πόδια του Φουάση, με το σουτ του τελευταίου να καταλήγει άουτ.
64' σουτ του Σπανού, καταλήγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
65' ΓΚΟΛ από το Φουάση που έδωσε το τελικό σκορ 0-3.
69' σούταρε πάλι ο Φουάσης αλλά με εκτίναξη απέκρουσε ο Γαλούνης Α.