Κυριακή, 31 Μαρτίου 2024 22:30

Super League: Το buzzer beater του Ελίασον λύτρωσε την ΑΕΚ στο μεγάλο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό

Ένα γκολ του Ελίασον στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, έκρινε το ντέρμπι της ΑΕΚ με τον Ολυμπιακό στην OPAP Arena για τη 2η αγωνιστική των πλέι οφ της Super League, χαρίζοντας στην Ένωση τη νίκη με 1-0.

Σε ένα ντέρμπι με καλό ρυθμό στην OPAP Arena, ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που είχε τις ευκαιρίες για γκολ, αλλά ο Αθανασιάδης “ύψωσε” τείχος στο τέρμα του και επέτρεψε στον Ελίασον να έρθει από τον πάγκο και να πετύχει γκολ νίκης, στο φινάλε της αναμέτρησης, χαρίζοντας στην ΑΕΚ ένα σημαντικό “τρίποντο” στα πλέι οφ της Super League 1.

Η Ένωση επανήλθε έτσι στην κορυφή της βαθμολογίας του πρωταθλήματος και στο +2 από τον ΠΑΟΚ, ενώ “άνοιξε” τη διαφορά της, τόσο από τους Πειραιώτες, όσο και από τον Παναθηναϊκό, που ηττήθηκε νωρίτερα από τους Θεσσαλονικείς στη Λεωφόρο.