Κυριακή, 13 Ιανουαρίου 2013 08:50

Αγωνία για Ντορνέλας, εύκολα τον ΠΑΟ!

pao-foinikas-12-1-2013-2

Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του με 3-0 σετ σε ισάριθμα παιχνίδια στον 2ο γύρο πανηγύρισε απόψε ο Φοίνικας, που πέρασε από το κλειστό της Γλυφάδας, επικρατώντας του Παναθηναϊκού (18-25, 23-25, 16-25).

Η ομάδα είχε για πολλοστή φορά αντίπαλό της και την… ατυχία, αφού για ακόμη ένα παιχνίδι έχασε παίκτη με τραυματισμό! Αυτή τη φορά ήταν η σειρά του Πέδρο Ντορνέλας, με τον Βραζιλιάνο διαγώνιο να αισθάνεται ενοχλήσεις στη γάμπα του δεξιού του ποδιού στο ξεκίνημα του 2ου σετ και να αποχωρεί, αφήνοντας τη θέση του στον Ουμπέρτο Ματσακόν. Πάντως, οι πρώτες εκτιμήσεις είναι καθησυχαστικές και δεν πρέπει να είναι κάτι το σοβαρό, αφού ο Πέδρο πατούσε καλά το πόδι του.

Στο αγωνιστικό κομμάτι η ομάδα μας, μετά την εύκολη κατάκτηση του 1ου σετ, φάνηκε να δυσκολεύεται μόνο στο 2ο σετ όπου οι πράσινοι προηγήθηκαν ακόμα και με επτά πόντους (14-7) και σε συνδυασμό με την αποχώρηση του Ντορνέλας φάνηκε ότι θα ισοφάριζαν σε 1-1. Ωστόσο, τα αρκετά λάθη των γηπεδούχων, αλλά και η άνοδος στην απόδοση των παικτών του Χρήστου Πάτρα μετά το 2ο τεχνικό τάιμ-άουτ έφεραν το 0-2. Με ανεβασμένη ψυχολογία και τον Ματσακόν να έχει μπει πλέον στο κλίμα του αγώνα (ήταν κακός στο 2ο σετ), το “πειρατικό” δεν δυσκολεύτηκε στο 3ο σετ, παρά μόνο λίγο στο ξεκίνημα, φτάνοντας τελικά με χαρακτηριστική άνεση στη τελική επικράτηση.

Για ακόμη ένα παιχνίδι κορυφαίος για την ομάδα μας ήταν ο Ηλίας Λάππας, ενώ πολύ καλή απόδοση είχαν και οι δύο κεντρικοί Θάνος και Σουλτανόπουλος. Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε και ο λίμπερο της ομάδας Δημήτρης Γκαράς.

pao-foinikas12-1-2013-1

Παναθηναϊκός (Καζάζης): Λιόντας, Ιωάννου 11 (10/28 επ., 1 άσο), Πρωτοψάλτης 12 (12/23 επ., 87% υπ.-67% αρ.), Γουόκερ 6 (5/21 επ., 1 μπλοκ, 91% υπ.-52% αρ.), Στίγγας 6 (4/10 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Βόγκελ 6 (3/5 επ., 3 μπλοκ), Ζήσης (λ-75% υπ.-50% αρ.), Λιβαθηνός, Μανιόπουλος 3 (3/5 επ., 80%υπ.-40% αρ.), Μαδούρας (0/3 επ.), Βολουδάκης.

Φοίνικας Σύρου (Πάτρας): Κουρνέτας, Ντορνέλας 2 (2/6 επ.), Λάππας 17 (16/25 επ., 1 άσο, 94% υπ.-39% αρ.), Κοβάσεβιτς 11 (9/22 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 73% υπ.-27% αρ.), Θάνος 9 (6/12 επ., 3 μπλοκ), Σουλτανόπουλος 7 (5/8 επ., 2 μπλοκ), Γκαράς (λ-100% υπ.-72% αρ.), Ματσακόν 3 (3/11 επ.), Ίλιτς 1 (1/2 επ.), Αρβανίτης