Δευτέρα, 23 Απριλίου 2018 11:32

Πήγασος και Επαλαίμαχοι έκαναν βήμα για το Final 4

Σε… πελάγη ευτυχίας πλέουν από χθες Πήγασος και Επαλαίμαχοι μετά τις συγκλονιστικές νίκες που σημείωσαν επί των Ζευς και των Two Brothers αντίστοιχα σ’ ένα μαγικό απόγευμα γεμάτο συγκινήσεις, ανατροπές και πλούσιο θέαμα στα πλαίσια των νοκ άουτ αγώνων με φόντο την πρόκριση στο Final 4 του «Δ.Α.Π.Π.Ο.Σ Basketball League 2017-2018».

Τη σημαία της εκκίνησης των Play Off έριξαν Ζευς και Πήγασος. Τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού ήταν αναγνωριστικά με τις δύο ομάδες να ψάχνουν τα πατήματά τους. Στη συνέχεια, οι παίκτες ανέβασαν τέμπο με τους Λουίτζι απ’ τη μία και Παγανιά απ’ την άλλη να δημιουργούν «ρωγμές» στις αντίπαλες άμυνες. Μέχρι το τέλος της περιόδου (20-19) το σκορ δεν ξέφευγε, με τους Ζευς να κρατούν ένα μικρό, αλλά σταθερό προβάδισμα. Το σκηνικό δεν άλλαξε μέχρι και τα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, ώσπου μ’ ένα ξέσπασμα του ασταμάτητου Μιχαλέλη (26 π.) οι «αεροπόροι» πέρασαν για πρώτη φόρα μπροστά (31-32).

Ωστόσο, η χαρά τους δεν κράτησε για πολύ καθώς οι Ζευς επανήλθαν γρήγορα, μπαίνοντας έτσι στ’ αποδυτήρια με το σκορ υπέρ τους (42-40). Στην επανάληψη, ο Παντζιαρίδης πήρε το «όπλο» του απ’ τα 6,25μ, σημειώνοντας έντεκα πόντους σε λιγότερο από πέντε λεπτά κι έχοντας άξιους συμπαραστάτες τον νεοαποκτηθέντα Πετράκη (14 π.) και τον συνήθη ύποπτο Λουίτζι (34 π.) πραγματοποίησαν ένα σερί 14-0 και βρέθηκαν έτσι τρία λεπτά πριν το φινάλε της περιόδου με προβάδισμα δεκαπέντε πόντων (64-49). Τρέχοντας λοιπόν σαν… δαιμονισμένοι και εκμεταλλευόμενοι τις αργές επιστροφές των κουρασμένων παικτών του Πηγάσου έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +12 (72-60). Κάπου εκεί όμως άρχισε να… γυαλίζει το μάτι του νεοφερμένου Παγανιά, ο οποίος χθες πραγματοποίησε μεγαλειώδη εμφάνιση, σημειώνοντας τριάντα πέντε πόντους, τους είκοσι ένα εκ των οποίων απ’ τη γραμμή του τρίποντου.

Με τον Παγανιά λοιπόν να αντεπιτίθεται, τον Μιχαλέλη να δημιουργεί τις κατάλληλες προϋποθέσεις και τον Κατηκαρίδη (19 π) να οργανώνει τα μετόπισθεν οι «αεροπόροι» κάλυψαν την απόσταση των δεκαπέντε πόντων μέσα σε τέσσερα λεπτά (6΄:03΄΄ 75-75). Η συνέχεια ήταν… ακατάλληλη για καρδιακούς με τις δύο ομάδες να ισορροπούν σ’ ένα τεντωμένο σχοινί. Πενήντα δύο δευτερόλεπτα πριν τη λήξη ο Παγανιάς αποχώρησε απ’ το παρκέ λόγω τραυματισμού κι ενώ το σκορ ήταν ισόπαλο (80-80). Είκοσι δύο δευτερόλεπτα αργότερα ο Μιχαλέλης έφερε μπροστά τον Πήγασο (80-82) κι εννέα δευτερόλεπτα μετά ο Κατηκαρίδης ευστόχησε στη μία απ’ τις δύο ελεύθερες βολές. Δώδεκα δευτερόλεπτα πριν το τέλος ο Λουίτζι απ’ τη γραμμή των βολών μείωσε για τους Ζευς στο πόντο (82-83), αλλά οι επόμενες δύο εύστοχες βολές του ψύχραιμου Κατηκαρίδη (0΄:11΄΄) διαμόρφωσαν το τελικό 82-85, χαρίζοντας με αυτόν τον τρόπο μία παλικαρίσια πρόκριση στο Final 4 της διοργάνωσης.

Όνειρο ζουν και οι Επαλαίμαχοι, που την Τετάρτη «πάλευαν» για να γλιτώσουν τον αγώνα μπαράζ και την Κυριακή πανηγύριζαν τη συμμετοχή τους στην «τετράδα» απέναντι στους δεύτερους της βαθμολογίας Two Brothers. Στο πρώτο ημίχρονο Πεταλωτής και Μυλωνάς κυριαρχούσαν κάτω απ’ το καλάθι, καθώς οι αντίπαλοί τους προτίμησαν χαμηλό σχήμα εναλλάσσοντας τους δύο ψηλούς τους Αβράμπο και Αντιμισάρη Άρη. Το σκορ άλλαζε χέρια διαρκώς και μονάχα στο τελευταίο δίλεπτο με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Πεταλωτή οι Επαλαίμαχοι πήραν βραχύ προβάδισμα και ολοκλήρωσαν τη δεύτερη περίοδο προηγούμενοι με τέσσερις πόντους (25-29).

Το επόμενο δεκάλεπτο του παιχνιδιού είχε μονάχα έναν πρωταγωνιστή… Ο Χάρης Πεταλωτής, ο οποίος χθες πέτυχε τριάντα πόντους (6 τρίποντα), πήρε την ομάδα στις «πλάτες» του και όντας πανταχού παρών, σκοράροντας, καθοδηγώντας τους συμπαίκτες του, μαρκάροντας και σημειώνοντας τους δεκατρείς απ’ τους δεκαοκτώ πόντους των Επαλαίμάχων σ’ αυτή τη περίοδο ήταν χάρμα ιδέσθαι μέσα στο παρκέ. Στην αντίπερα «όχθη», οι Two Brothers δεν στάθηκαν στο ύψος τον περιστάσεων γκρεμίζοντας ότι έχτιζαν όλη τη χρονιά. Νεύρα, ασυνεννοησία, αβίαστα λάθη και επιπόλαιες επιθέσεις ήταν τα χαρακτηριστικά του παιχνιδιού της ομάδας του Καφούρου (17 π.), ο οποίος φορτώθηκε με τέσσερα φάουλ δευτερόλεπτα πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (41-47).

Ωστόσο, στην τελευταία περίοδο, ο αρχηγός των Two Brothers πρόλαβε ν’ αγωνιστεί για τρία λεπτά, έως ότου αποβληθεί (4΄:21΄΄ 5ο φάουλ), καταφέρνοντας όμως να πραγματοποιήσει ένα σερί 6-0 υπέρ της ομάδας του, κατεβάζοντας τη διαφορά στο καλάθι (47-49). Τη… σκυτάλη πήρε ο Τσακριός (19 π) φέρνοντας τα πάνω κάτω στο ματς για τους Two Brothers (3΄:42΄΄ 51-50), αλλά η αναλαμπή της ομάδας του δεν διήρκησε περισσότερο. Ο ασταμάτητος Πεταλωτής με μια τρίποντη «οβίδα» ξαναέδωσε το προβάδισμα στους «καθηγητές» με 51-53. Ο Τσακριός μείωσε με μια βολή σε 52-53 (2΄:41΄΄), όμως ο Μυλωνάς απάντησε δίνοντας ξανά προβάδισμα τριών πόντων στους Επαλαίμαχους (1΄:13΄΄, 52-55), οι οποίοι παίζοντας καλή άμυνα και δυσκολεύοντας την τελευταία προσπάθεια του Τσακριού να ισοφαρίσει στην εκπνοή, σημείωσαν μία νίκη που θα θυμούνται για καιρό.

(νικητής 1) Αετός 1 – Νικητής Αγώνα Μπαράζ
(νικητής 2) Two Brothers – Επαλαίμαχοι (82-85)

12. Πειρατές                  4/ 1-10/ 121-290/-169

*Οι ομάδες προκρίνονται απευθείας στην φάση των οκτώ (8)
*Οι ομάδες θ’ αγωνιστούν σε νοκ-άουτ αγώνα για τη συμμετοχή στους στη φάση των οκτώ (8)
*Σε περίπτωση ισοβαθμίας δύο ομάδων μετράει το μεταξύ τους αποτέλεσμα.
* Ο Πήγασος, οι Two Brothers, οι Βετεράνοι, οι Λύκοι και ο Αετός 2 έχουν από έναν μηδενισμό.