Κυριακή, 14 Απριλίου 2024 00:55

Πήρε το ντέρμπι ουραγών κόντρα στον Παμμηλιακό ο Ποσειδώνας Σαντορίνης [pics-vid]

Ο Ποσειδώνας Σαντορίνης ήταν ο νικητής του ντέρμπι ουραγών της κατηγορίας ανδρών του πρωταθλήματος της ΕΣΚ Κυκλάδων, αφού επικράτησε με 52-47 του Παμμηλιακού στο ΔΑΠΠΟΣ της Σαντορίνης.

Έτσι, έκλεισε την πρώτη του χρονιά στην κατηγορία των ανδρών με την τρίτη του νίκη, αφήνοντας τον αντίπαλό του χωρίς ροζ φύλλο αγώνα.

Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό με τις δύο ομάδες να παίζουν με πάθος για τη νίκη και να υπάρχουν συνεχόμενες ανατροπές.

Η ομάδα της Μήλου ήταν εκείνη που έκλεισε προηγούμενη την πρώτη περίοδο με 11-13 έχοντας ως πρώτο βιολί τον Αθηναίου, ωστόσο στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ποσειδώνας αντεπιτέθηκε και πήρε διαφορά έξι πόντων (30-24).

Η Τρίτη περίοδος ανήκε στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έφτασαν να προηγούνται με 7 (33-40). Ωστόσο ένα σερί 5-0 τον γηπεδούχων και τα κρίσιμα τρίποντα του Γιαννόπουλου έφεραν τον Ποσειδώνα αρχικά σε απόσταση αναπνοής και στη συνέχεια του έδωσαν το προβάδισμα.

Η ομάδα της Σαντορίνης είχε περισσότερες δυνάμεις στα τελευταία λεπτά και έφτασε στο τελικό 52-47.

Ποσειδώνας Σαντορίνης – Παμμηλιακός 52-47 (Δεκάλεπτα: 11-13, 19-11, 8-16, 14-7)

Ποσειδώνας Σαντορίνης (Αντιμισάρης): Φύτρος Μ., Αντιμισάρης Αν., Σταματέκος 16 (1), Ρούσσος 3, Τουσμάνης 5 (1), Μητσέας 14, Μηλιάδης, Πανταζής 2, Μογκολιάς 3 (1), Γιαννόπουλος 9 (3).

Παμμηλιακός (Τζίμας): Νίνος 4, Ζούλιας Ν. 2, Ζούλιας Θ., Παπαδημητρίου Στ. 5 (1), Ζούλιας Μ. 6, Μακρινός, Αλαφογιάννης, Πέρρος 2, Κυπραίος 4, Τσαΐνης, Αθηναίου 11 (2), Μωραΐτης 13.