Τετάρτη, 21 Νοεμβρίου 2018 19:37

Νέο... καρέ και πρόκριση στο Κύπελλο για τον Πανναξιακό 0-4 τον ΠΑΣ Νάξου [vid]

Την πρόκριση στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Κυκλάδων πανηγύρισε ο Πανναξιακός που επικράτησε με 0-4 του ΠΑΣ Νάξου στο ΔΑΚ Νάξου.

Μετά τη νίκη για τη διοργάνωση του πρωταθλήματος, η ομάδα του Νόνι Λίμα δεν συνάντησε ιδιαίτερη δυσκολία ούτε στο σημερινό ματς που αφορούσε το θεσμό του Κυπέλλου, παίρνοντας το εισιτήριο που θα τον φέρει στην αυριανή, Πέμπτη 11.00, κλήρωση για την προημιτελική φάση.

Στο α' μέρος οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά και απέιλησαν στα πρώτα λεπτά με το σουτ του Λέκκα να περνάει μόλις άουτ στο 5'.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα ο Πανναξιακός κυριάρχησε έχοντας την μπάλα στην κατοχή του σε όλο περίπου του α' μέρος, πετυχαίνοντας μάλιστα και τρία γκολ.

Στο 17' ο Τσουρής έκλεψε τη μπάλα και μπήκε μέσα στην περιοχή και με σουτ έκανε το 0-1.

Το τέρμα αυτό τόνωσε την αυτοπεποίθηση των τυπικά φιλοξενούμενων και στο επόμενο λεπτό έκαναν δυο τα τέρματα τους, με σουτ γυριστό του Αντώνη Πιτταρά μετά από σέντρα του Λυμπερτά. Στο 35' έγινε το 0-3, όταν ο Κωστόπουλος σούταρε, ο Μακρόπουλος έκανε την ασθενή απέκρουση και ο Λυμπερτάς με σουτ έκανε το 0-3.

Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε με τον Πανναξιακό να πετυχαίνει και τέταρτο γκολ στο 65' με τον Καρούση διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

ΡΟΗ ΑΓΩΝΑ

5' Ο Λέκκας βρέθηκε απέναντι από τον Τσαϊλάκη όμως το σουτ που επιχείρησε πέρασε μόλις αουτ.

6' Σέντρα Ανεβαλβη ο Τσαϊλάκης μπλοκάρει τη μπαλα

8' Φαουλ Πιτταρα η μπαλα αουτ

10' Κόρνερ Λιμπερτά κεφαλιά Κωστόπουλου πάνω στη γραμμή απομακρύνει ο Καράι.

13' Σέντρα Τσουρή κεφαλιά Καρούση η μπάλα άουτ

16' Σουτ του Καρουση ο Μακρόπουλος διώνει

17 0-1 ΓΚΟΛ Ο ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ. Ο Τσουρης έκλεψε τη μπάλα και με σουτ έκανε το 0-1.

18' 0-2 ΓΚΟΛ Ο ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ Ο Λυμπερτάς με σέντρα βρήκε τον Πιττάρα ο οποίος έκανε ένα κοντρολ και σούταρε στη κίνηση κάνοντας το 0-2

20' Σουτ του Ζαφειρη η μπαλα αουτ

23΄Σουτ του Μπονιάκου μπλοκάρει ο Μαρκόπουλος.

27' Σέντρα Καρούση κεφαλιά Πιτταρά η μπάλα άουτ

30' Ο Λιμπερτάς έκανε το σουτ όμως ο Μαρκόπουλος μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια

35' ΓΚΟΛ Ο ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ. Σουτ του Κωστόπουλου ο Μαρκόπουλος δεν μπορεί να μπλοκάρει τη μπάλα και ο Λυμπερτάς με σουτ κάνει το 0-3.

36' Σουτ του Λυμπερά μπλοκάρει ο Μαρκόπουλος

48' Σουτ του Λυμπερτά ο Μακρόπουλος δύσκολα απομακρύνει.

53' Λάθος διώξιμο του Μακρόπουλου, όμως το σουτ του Καρούση καταλήγει στα πόδια του τερματοφύλακα του ΠΑΣ Νάξου και απομακρύνεται.

54΄Σουτ του Τσουρή η μπάλα άουτ.

58' Ζητάει πέναλτι ο ΠΑΣ σε μαρκάρισμα του Σερμάδι από τον Χαμηλοθώρη.

64' Σέντρα Λέκκα ο Κόρρα στο δεύτερο δοκάρι έκανε το σουτ με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

65' ΓΚΟΛ Ο ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ. Ο Μπονιάκος βρήκε με ωραία πάσα τον Τσουρή και εκείνος έστρωσε στον Καρούση που με σουτ δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 0-4.

68' Φάουλ Πιτταρά ο Κωστόπουλος στο δεύτερο δοκαρι πιάνει την κεφαλιά η μπάλα άουτ.

72' Σουτ του Λυμπερτά η μπάλα άουτ

74' Σέντρα του Καρούση στο δεύτερο δοκάρι, ο Λυμπερτάς πιάνει το σουτ με τον Σεργή να μπλοκάρει τη μπάλα.

75' Σουτ του Στρατούρη η μπάλα άουτ.

81' Σουτ του Λαγογιάννη η μπάλα άουτ.

88' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΣ ΝΑΞΟΥ. Φάουλ Ανεβλαβή η μπάλα στο δοκάρι του Μπροκάκη με τον Μερεπέζα με κεφαλιά να στέλνει τη μπάλα άουτ.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Νεοκοσμίδης με βοηθούς τους Φαν Άκεν και Χατζόπουλο.

ΠΑΣ ΝΑΞΟΥ (Νίκος Σπαής) Μαρκόπουλος (66' Σέργης Ι.), Καράι (46' Λαγογιάννης) Πιτταράς, Μανδηλαράς, Πετρόπουλος, Ανεβλαβής, Κορρά (70' Βασιλάκης), Σερμάδι, Γκούφας, Λέκκας (80' Μερεπέζα), Γρυλλάκης.

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ (Νόνι Λίμα) Τσαϊλάκης (70' Μπροκάκης), Σέμε (81' Παπανικολάου), Κωστόπουλος, Χαμηλοθώρης, Πιτταράς, Μπονιάκος, Λυμπερτάς, Καρούσης, Καφετζής (59' Στρατούρης), Ζαφείρης (70' Μοσχονάς), Τσουρής.