Τετάρτη, 21 Νοεμβρίου 2018 23:27

Άνετη πρόκριση για τη Θύελλα Καμαρίου

Με πολλά νέα πρόσωπα στην σύνθεση της η Θύελλα Καμαρίου, πήρε άνετη πρόκριση στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Κυκλάδων, καθώς επικράτησε με 0-5 του Καρτεράδου.

Ανταπόκριση: Αντώνης Κοραής

Ο Κώστας Μιχάλης έδωσε την ευκαιρία σε πολλούς ποδοσφαιριστές που δεν είχαν αρκετό χρόνο συμμετοχής μέχρι σήμερα, με την ομάδα του να προηγείται 0-3 στο ημίχρονο, με το τελικό 0-5 να έρχεται σχετικά εύκολα, απέναντι στον Καρτεράδο, που παρά το γεγονός ότι αγωνίζεται σε χαμηλότερη κατηγορία, προσπάθησε, έχοντας μάλιστα ένα δοκάρι με τον Κουρπέτη στο 85΄ και ένα φάουλ του Αλιφραγκή στο 69΄που έδιωξε με γροθιές ο Τσουκαλάς.

Από εκεί και πέρα είχαμε την επανεμφάνιση των δύο μικρών της Θύελλας Καμαρίου που προέρχονται από της ακαδημίες, καθώς ο Βαγγέλης Αργυρός και ο Χριστόφορος Γεροντάκης (γεννημένοι του 2003), πήραν με τη σειρά τους χρόνο συμμετοχής, σημειώνοντας μάλιστα την δεύτερη τους εμφάνιση σε επίσημη αναμέτρηση, αφού είχαν αγωνιστεί και στον προηγούμενο αγώνα Κυπέλλου με τον Αστέρα Τραγαίας, όπου μάλιστα είχαν σκοράρει.

Αύριο η Θύελλα Καμαρίου θα μάθει τον αντίπαλο της από την κλήρωση που θα γίνει στα γραφεία της ΕΠΣ Κυκλάδων (δείτε τις ομάδες που έχουν περάσει στην προημιτελική φάση).

Τα γκολ

19΄σέντρα Ζανελάρι από δεξιά και σουτ του Τσέπα μέσα από τη μεγάλη περιοχή για το 0-1.

39΄ανατροπή με τράβηγμα φανέλας του Χοτζάι στον Δαβιλά και πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Αρβανίτης κάνοντας το 0-2.

45΄ο Μαυρομάτης γύρισε στον Ζανελάρι και μετά από αδράνεια στην άμυνα, με τον Ξαγοράρη εξουδετερωμένο ο παίκτης της Θύελλας σημείωσε το 0-3 που ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

70΄μετά από κάθετη μπαλιά του Δαβιλά στον Μαυρομάτη, ο τελευταίος με πλασέ έκανε το 0-4.

88΄ο Αργυρίου με πλασέ μέσα από την περιοχή έκανε το τελικό 0-5.

Διαιτητής ήταν ο κ. Μαθιουδάκης, με βοηθούς τους Τσάφο και Νάκκα.

Συνθέσεις:

Α.Ο. Καρτεράδος (Γιώργος Αυγουλέας): Ξαγοράρης, Αλιφραγκής, Αρβανίτης Γ., Αντιμισάρης, Χοτζάϊ, Φέκας (74' Κουρπέτης), Αχμετάϊ, Αρβανίτης Ρ. (67' Τριαντάφυλλος), Φρατζέσκος, Γκρούλιος (61' Πρέκας), Τομόρι
Αναπληρωματικοί: Ρινάκης, Ξαγοράρης

Θύελλα Καμαρίου (Κώστας Μιχάλης): Τσουκαλάς, Λιγνός, Σπανός (46' Πάγια), Βλαβιανός, Τσέπα, Γατσέλος, Μαυρομάτης, Καψάλης, Ζανελάρι (46' Αργυρίου), Δαβιλάς (76' Γεροντάκης), Αρβανίτης (73' Αργυρός)
Αναπληρωματικοί: Μανέ, Κόντρα, Δημητρακόπουλος

Το δελτίο τύπου της Θύελλας Καμαρίου:

Την νίκη πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Κυκλάδων εξασφάλισαν οι Άνδρες μας επικρατώντας του Α.Ο. Καρτεράδου.

Τη νίκη με σκορ 0-5 σημείωσαν οι Άνδρες μας επί του Α.Ο. Καρτεράδου και προκρίθηκαν στην επόμενη 3η φάση του Κυπέλλου Κυκλάδων.

Το παιχνίδι προσφέρθηκε για αλλαγές και δοκιμές καθώς και για να πάρουν χρόνο συμμετοχής ποδοσφαιριστές της ομάδας μας.

Το σκορ άνοιξε για την ομάδα μας ο Τσέπα στο στο 19ο λεπτό για να διπλασιάσει τα τέρματα μας ο Αρβανίτης στο 39'.

Το ημίχρονο έκλεισε με την ομάδα μας να προηγείται με 0-3 με το γκολ που πέτυχε ο Ζανελάρι.

Στο δεύτερο μισό σκόραραν οι Μαυρομάτης στο 70ο λεπτό και ο Αργυρίου στο 88ο λεπτό.

Α.Ο. ΚΑΡΤΕΡΑΔΟΣ - ΘΥΕΛΛΑ ΚΑΜΑΡΙΟΥ 0-5