Τετάρτη, 04 Φεβρουαρίου 2015 21:34

Πέρασε και από τη Θεσσαλονίκη

Ο Πανναξιακός πάτησε όσο γκάζι χρειάστηκε για να περάσει με νίκη 0-3 στην έδρα του ανταγωνιστικού Ανατόλια και να μαζέψει ακόμα ένα πολύτιμο τρίποντο που τον κρατά στην 3η θέση με 33 βαθμούς και ένα παιχνίδι λιγότερο.

Η ομάδα του Ατάνας Πετρόφ ξεκίνησε δυναμικά στο πρώτο σετ κερδίζοντας το εύκολα με 14-25.

Το Ανατόλια αντέδρασε στο 2ο σετ όπου μπήκε δυναμικά, με τον Πανναξιακό να ισορροπεί στο 13-13. Οι γηπεδούχες πήραν και πάλι κεφάλι στο σκορ φτάνοντας κοντά στο 1-1 προηγούμενες με 22-17. Κάπου εκεί οι Ναξιώτισσες αντέδρασαν και αφού αρχικά έφεραν το σετ στα ίσα (24-24), στη συνέχεια κατάφεραν να κάνουν το 2-0 με 24-26.

Ο Πανναξιακός δεν φάνηκε διατεθειμένος να αφήσει περιθώρια στις Θεσσαλονικιές και μπήκε στο 3ο σετ με σκοπό να καθαρίσει το τρίποντο στο παιχνίδι. Προηγήθηκε με 4-8, συνεχίζοντας να κρατά θέση οδηγού πηγαίνοντας στο δεύτερο τεχνικό ταιμ αουτ με 12-16. Από εκεί και πέρα όσο και να προσπάθησε το Ανατόλια ο Πανναξιακός κυριάρχησε και πήρε τη νίκη με 19-25.

Δήλωσαν

Ο προπονητής του Ανατόλια, Σωκράτης Τζιουμάκας τόνισε ότι βάση εμφάνισης η ομα΄δα του δικαιούταν ένα σετ και πλέον το ενδιαφέρον στρέφεται στο επόμενο σημαντικό βαθμολογικά παιχνίδι για την ομάδα του: «Ήταν ένα παιχνίδι όπου με εξαίρεση το πρώτο σετ κάναμε καλή εμφάνιση και δικαιούμασταν τουλάχιστον ένα σετ αλλά κολλήσαμε στο τέλος του β' σετ. Το μυαλό μας είναι τώρα στους Μακεδόνες και πιστεύω ότι είμαστε έτοιμοι για αυτό το σημαντικό παιχνίδι»

Ο Ατάνας Πετρόφ (τεχνικός του Πανναξιακού) είπε ότι παρόλο που η απόδοση της ομάδα τους έπεσε στη συνέχεια μίλησε η εμπειρία και πήρε το σημαντικό τρίποντο: «Ξεκινήσαμε καταπληκτικά αλλά στη συνέχεια χάσαμε την αυτοσυγκέντρωση μας και δώσαμε δικαιώματα στο Ανατόλια. Η εμπειρία που έχουμε ως ομάδα μας επέτρεψε να ανατρέψουμε το β' σετ και στη συνέχεια να επικρατήσουμε εύκολα. Είναι σημαντικοί αυτοί οι τρεις πόντοι αλλά πρέπει να παίζουμε με μεγαλύτερη συγκέντρωση σε όλη τη διάρκεια του αγώνα».

ΣΑΑΚ Ανατόλια – Πανναξιακός ΑΟΝ 0-3

Τα σετ: 0-3 (14-25, 24-26, 19-25)
ΑΝΑΤΟΛΙΑ (Τζιουμάκας): Καετάνο 8 (8/19 επ., 43% υπ. – 29% άριστες), Τσιούκαρη 7 (6/16 επ., 1 άσσος), Νικολαΐδου 5 (2/4 επ., 3 άσσοι), Δραγουμάνου 8 (6/21 επ., 2 μπλοκ, 35% υπ. – 33% άριστες), Κωνσταντινίδου 7 (3/10 επ., 4 άσσοι), Καλτουρμίδου Ρ. 11 (8/12 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Ρεΐζογλου -λ (44% υπ. – 36% άριστες), Ιωαννίδου, Τσοπούλου 3 (3/13 επ., 55% υπ. – 50% άριστες), Κουνουπίδου, Τσομίδου
ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ (Πετρόφ): Σαλούστρου 4 (0/5 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Γιόβιτς 11 (10/20 επ, 1 μπλοκ, 43% υπ - 29% άριστες), Τσέσλιαρ 2 (2/3 επ.), Τοτσίδου 10 (8/19 επ., 2 άσσοι, 40% υπ - 40% άριστες), Εμμανουηλίδου 8 (7/10 επ., 1 άσσος), Τσβετάνοβα 13 (11/27 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Κελεσίδου –λ (34% υπ - 25% άριστες), Πολίτη, Πασσιά, Κιουτσιούκη 2 (1/1 επ., 1 άσσος)

Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: « Πρόγραμμα αγώνων Βόλεϊ Ξεμούδιασμα με Μακεδόνες »