Κυριακή, 22 Φεβρουαρίου 2015 02:07

Δεν μπόρεσε απέναντι στον ΠΑΟ

Ο ΑΟ Θήρας ήταν ανταγωνιστικός μόνο στα πρώτα δύο σετ απέναντι στον Παναθηναϊκό από τον οποίο τελικά γνώρισε την ήττα με 3-0 στην Κυψέλη για την 18η αγωνιστική της Α1 γυναικών.

Η ομάδα του Απόστολου Οικονόμου μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 10-13. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και με ένα σερί 6-0 πήρε κεφάλι (16-13). Ο ΑΟ Θήρας πλησίασε στο 21-20, αλλά οι πράσινες έδειξαν χαρακτήρα και πήραν το 1ο σετ με 25-21.

Στο δεύτερο σετ ήταν μπροστά μέχρι που Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 20-17 για να γίνει το 20-20, αλλά μέχρι εκεί καθώς ο ΠΑΟ επικράτησε με 25-22. Στο τρίτο και τελευταίο σετ τα πράγματα ήταν πιο εύκολα για τον ΠΑΟ, ο οποίος νίκησε 25-17 και 3-0 το παιχνίδι.

Δηλώσεις προπονητών

Γιώργος Ρούσσης: «Το ξέραμε ότι ήμασταν το φαβορί αλλά έπρεπε να το δείξουμε. Στις αρχές των σετ μας δυσκόλεψε γιατί είναι μια διαφορετική ομάδα από τις περισσότερες του πρωταθλήματος έχοντας πολύ δυνατό κέντρο. Είμαι ευχαριστημένος γιατί μετά από αρκετό καιρό πήγαμε καλά στο μπλοκ και στην άμυνα και ξεπεράσαμε τις δυσκολίες του αγώνα. Από δω και πέρα έχουμε το Κύπελλο που είναι η προτεραιότητας μας και ανεξάρτητα από τον αντίπαλο πρέπει να είμαστε προσεκτικοί για να περάσουμε στο φάιναλ φορ».

Απόστολος Οικονόμου: «Συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκός για τη δίκαιη νίκη του. Στα δύο πρώτα σετ με την τακτική μας ήμασταν ανταγωνιστικοί κρατώντας τον ΠΑΟ κάτω από 30% στην επίθεση αλλά κάποια ανόητα λάθη δεν μας επέτρεψαν να πάρουμε ένα σετ τουλάχιστον. Κι όταν ο Παναθηναϊκός προηγείται με 2-0, ανεβαίνει η ψυχολογία του, έπαιζε η δική μας και σε συνδυασμό με την κούραση του αγώνα από το Ανατόλια, αφού δεν είμαστε συνηθισμένοι να παίζουμε δύο ματς την εβδομάδα ήρθε αυτό το 3-0. Ο Παναθηναϊκός είναι πιο γυμνασμένη και περισσότερο δουλεμένη τακτικά, αφού δουλεύει με τον ίδιο προπονητή ενώ εγώ τώρα προσπαθώ να αλλάξω κάποια πράγματα, ενώ είχαμε και κάποιες ατυχίες. Θα προσπαθήσουμε να είμαστε ανταγωνιστικοί ως το τέλος αρχής γενομένης από το παιχνίδι Κυπέλλου στο Ρέντη»

Τα σετ: 3-0 (25-21, 25-22, 25-17)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ρούσσης): Γκούζου 9 (5/13 επ., 4 μπλοκ), Καββαδία 8 (3/12 επ., 5 μπλοκ), Μερτέκη 12 (11/32 επ., 1 άσο, 65% υπ. – 20% άριστες), Βίλκου 5 (2/19 επ., 3 μπλοκ), Τσίμα 11 (8/31 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 29% άριστες), Πατσέκο 4 (1/2 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Ρόγκα –λ (75% υπ. – 56% άριστες) / Γιαννακοπούλου, Χρήστου 1 (1 άσο), Παπαδοπούλου 2 (2/2 επ.).
ΑΟ ΘΗΡΑΣ(Οικονόμου): Μουντάκη 7 (6/17 επ., 1 άσο, 33% υπ. – 17% άριστες), Ψυλλάκη Μ. 2 (2/15 επ.), Οικονομίδου 7 (5/15 επ., 2 μπλοκ), Καβαθά 10 (6/15 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Βεργίδου 5 (2/8 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Τένεβα 12 (9/36 επ., 3 μπλοκ, 72% υπ. – 50% άριστες), Αρτακιανού –λ (71% υπ. – 57% άριστες) / Ξαγοραράκη, Ψυλλάκη Μ. 2 (2/3 επ.).