JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 654

JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 528

Τετάρτη, 11 Ιανουαρίου 2017 22:24

Στέρεψε από..ιδέες ο Πανναξιακός

Την δεύτερη εντός έδρας ήττα του γνώρισε απόψε η ομάδα του Πανναξιακού από την Ηλιούπολη με 1-3 σετ, στην εξ αναβολής αναμέτρηση της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Α1 Γυναικών στο βόλεϊ.

Ερωτηματικό ήταν πριν την έναρξη της αναμέτρησης η απόδοση των αθλητριών του ΠΑΟΝ, μετά από την διακοπή των γιορτών. Η μεγάλη αποχή από τις επίσημα παιχνίδια, αλλά και το ότι η ομάδα του Γιώργου Ρούση είχε σε κακή ημέρα όλα τα ατού της στο ματς, φαίνεται να οδήγησαν την Ηλιούπολη σε αυτό το τεράστιο, από κάθε άποψη, διπλό. Οι φιλοξενούμενες παίζοντας με περίσσιο πάθος, παρουσίασαν ένα ομοιογενές σύνολο σε άμυνα και επίθεση και εντέλει πήραν τους τρεις βαθμούς της νίκης, που ίσως φανούν και καθοριστικοί για την σωτηρία τους στο πρωτάθλημα.

Από την αντίπερα όχθη, ο ΠΑΟΝ, δεν κατάφερε να πάρει κάτι από την αναμέτρηση, ενώ άπαντες στον σύλλογο έχουν πολλά παράπονα από τον πρώτο διαιτητή της αναμέτρησης Χρήστο Μάλφα.

Με εξαίρεση το πρώτο σετ, όπου και το κατάκτησε, στα υπόλοιπα τρία σετ έδειξε να μην μπορεί να βρει λύσεις στην επίθεση. Πολλά λάθη και κακές επιλογές, κυρίως στο επιθετικό κομμάτι, έδωσε αβίαστους πόντους στην Ηλιούπολη. Η προπονήτρια της φιλοξενούμενης ομάδας, Δήμητρα Λυκογιάννη κάνοντας κινήσεις..ματ, πήρε τα εύσημα από όλους, αφού κατάφερε με τα συνεχόμενα διπλά μπλοκ, να περιορίσει τις ορέξεις των Πότοκαρ, Φρέσκο, Τοτσίδου και Οικονομίδου.

Η ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗ

Ο Πανναξιακός μπήκε πιο «ζεστός» στο πρώτο σετ, πήρε προβάδισμα με +4 (9-5) με την Ηλιούπολη να ανεβάζει απόδοση και να μειώνει (10-8). Στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, η Τοτσίδου έστειλε τον ΠΑΟΝ προηγούμενο με +2 (16-14). Οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν και πέρασαν μπροστά με την Γιοβάνη (16-17) και πήρε μια άγρια ομορφιά.

Ένα μπλοκ στην Πότοκαρ, ένα κερδισμένο μπλοκ άουτ και ένας άσος της Γκλιγκόροβιτς έφεραν την Ηλιούπολη στο 20-23, όμως η νησιωτική ομάδα είχε απάντηση και στα δυο σετ μπολ ενώ προσπέρασε στο 26-25 με την Τοτσίδου για να πάρει το πρώτο σετ με 27-25 (άσος Φρέσκο).

Στο δεύτερο σετ, η Ηλιούπολη έφτασε πρώτη στο α’ τεχνικό τάιμ άουτ 6-8 με τον Πανναξιακό να ακολουθεί και να περνάει μπροστά 13-12 έπειτα από λάθος της Γκρέκα για να φτάσει στο β΄τεχνικό τάιμ άουτ με 16-14. Καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ (22-22, 23-23) με την Τοτσίδου να βάζει μπροστά τον ΠΑΟΝ 24-23 αλλά την Γκλιγκόροβιτς να ισοφαρίζει 24-24. Η Σαλούστρου με πλασέ και ένα λάθος των γηπεδούχων διαμόρφωσαν το 1-1 σετ με 24-26 για την Ηλιούπολη.

Με ανεβασμένη ψυχολογία μπήκε η ομάδα της Ηλιούπολης στο τρίτο σετ που πήρε από την αρχή προβάδισμα (5-8) το οποίο διατήρησε (15-19) με τον Πανναξιακό –ωστόσο- να μην τα παρατάει και να ροκανίζει τη διαφορά. Ο άσος της Γκρέκα έκανε το 18-22 αλλά η Φρέσκο, μια λάθος επίθεση της Σπανού, και δυο πόντοι από τις Τοτσίδου-Ζακχαίου επανέφεραν στο σετ με 22-22 την ομάδα των Κυκλάδων. Η Σπανού έγραψε το 22-23 ενώ ένα λάθος των γηπεδούχων μαζί με ένα μπλοκ της Σαλούστρου έφεραν με 22-25 την Ηλιούπολη με 1-2σετ.

Ανταγωνιστικό και ανατρεπτικό και το τέταρτο σετ της αναμέτρησης στη Νάξο. Οι γηπεδούχες είχαν προβάδισμα από την αρχή (8-7, 14-12) αλλά με τη Γιοβάνη να δυσκολεύει με τα σερβίς της την υποδοχή του ΠΑΟΝ ήρθε η ισοφάριση 14-14. Αμφότερες οι ομάδες έδιναν «μάχη» για το προβάδισμα με την Ηλιούπολη να έχει μικρό έλεγχο εκμεταλλευόμενη τα λάθη των γηπεδούχων (18-21). Ο Πανναξιακός και πάλι πλησίασε, αλλά η Ηλιούπολη με δικό της σερί έφτασε σε ματς μπολ με τη Σπανού (20-24) για να τελειώσει το ματς με επίθεση της Γιοβάνη με 21-25.

Τα σετ: 1-3 (27-25, 24-26, 22-25, 21-25)

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ (Ρούσης): Φρέσκο, Πότοκαρ, Δρακουλίδου, Οικονομίδου, Τοτσίδου, Ζακχαίου, Κακουράτου λ., Γάτση, Ξαγοραράκη, Σεφεριάδου

ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ (Λυκογιάννη): Γκλιγκόροβιτς, Σπανού, Γιοβάνη, Σαλούστρου, Μαλουσάρη, Γκρέκα, Κοκίου λ. Ματσούκα, Τσουμήτα

ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ

Ρούσης: «Κακή μέρα για εμάς»
«Ήταν μια κακή μέρα για εμάς, συνέβησαν πολλά. Συγχαρητήρια στν Ηλιούπολη για τη νίκη. Εμείς δεν ήμασταν αυτοί που έπρεπε αλλά και ο Πανναξιακός δικαιούται μια κακή μέρα. Ωστόσο και στην κακή του μέρα ο Πανναξιακός αξίζει το σεβασμό».

Λυκογιάννη: «Κάναμε το καλύτερο μας παιχνίδι»
«Πολύ σημαντικό τρίποντο σε μια πολύ μεγάλη νίκη για τα κορίτσια. Συγχαρητήρια. Σίγουρα ήταν ενα ματς που τα παίξαμε όλα για όλα. Είχαμε συγκέντρωση πέρα από το πρώτο σετ που χάσαμε λόγω της υποδοχής. Τα κορίτσια το πίστεψαν και έπαιξαν το καλύτερό τους παιχνίδι».

Φωνές κατά του πρώτου διαιτητή οι γηπεδούχοι

Πυρ και μανία στο τέλος της αναμέτρησης το μέλος του ΔΣ της Νάξου Σταμάτης Καπίρης, κατά του πρώτου διαιτητή «Μπορεί να μη παίξαμε καλά, αλλά ο διαιτητής Μάλφας, μας αποτελείωσε. Με τέτοιους ρέφερι δεν μπορεί να πάει μπροστά το άθλημα»