Πέμπτη, 12 Οκτωβρίου 2023 00:18

Νομίκεια: «Λύγισε» το Μαρκόπουλο και πέρασε στον τελικό ο Ολυμπιακός

Tου Ηλία Παπαϊωάννου (volleyplanet.gr)

Ο Ολυμπιακός, έπειτα από ένα συναρπαστικό παιχνίδι με πολλές εναλλαγές στο σκορ, στο ΔΑΠΠΟΣ Σαντορίνης επικράτησε με 3-0 (25-17, 35-33, 25-22) σετ του μαχητικού Α.Ο. Μαρκοπούλου στον φιλικό αγώνα που άνοιξε την αυλαία του 10ου τουρνουά του Α.Ο. Θήρας Νομίκεια».

Έτσι ο περσινός φιναλίστ της Volleyleague, στην παρθενική του εμφάνιση στο θεσμό, έγινε η πρώτη ομάδα προκρίθηκε στον αυριανό τελικό της διοργάνωσης. Αρκετός κόσμος, με δεδομένο τη μέρα και την ώρα, βρέθηκε στο κλειστό της Σαντορίνης και χειροκρότησε τις όμορφες προσπάθειες των αθλητριών, που πέρα από το θέαμα υψηλού επιπέδου και τις συγκινήσεις που πρόσφεραν, έδειξαν πως βρίσκονται σε καλό βαθμό ετοιμότητας ενόψει της πρεμιέρας των επίσημων αγωνιστικών τους υποχρεώσεων.

NOMIKEIAA MARKOPOULO OLYMPIAKOS 65

Το παιχνίδι με εξαίρεση το α’ σετ, όπου ο Ολυμπιακός, χωρίς την Αργεντίνα Φαριόλ, κατάφερε στα μισά του σετ, αν και βρισκόταν πίσω με 12-13, από το 16-15 να ξεφύγει με +5 και να κατακτήσει εύκολα το σετ, ήταν εξαιρετικά αμφίρροπο. Φοβερές μονομαχίες έγιναν στο β’ σετ, το οποίο έπειτα από εκατέρωθεν χαμένα σετ μπολ, 22-24, 26-25, 31-30, 31-32, 33-32 πανηγύρισαν οι “ερυθρόλευκες”, 2-0 σετ. Μεγάλη μάχη έγινε και στο τελευταίο σετ, όπου η “σκληροτράχηλη” ομάδα των Μεσογείων Αττικής, αν και προηγήθηκε με 6-8, στη συνέχεια είδε τον περσινό φιναλίστ να παίρνει κεφάλι, 16-15 και τελικά μετά το 22-19, παρά την προσπάθεια της ομάδας του Ιταλού τεχνικού, Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο, το παιχνίδι βρήκε με 25-22 το συμπατριώτη του, Λορέντζο Μιτσέλι να αναδεικνύεται με 3-0 νικητής στον ιταλικό “εμφύλιο” των πάγκων του ΔΑΠΠΟΣ.

NOMIKEIAA MARKOPOULO OLYMPIAKOS 93

Στον αυριανό (19.30) αγώνα για το τρόπαιο της διοργάνωσης ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει το νικητή του β’ αγώνα Α.Ο. Θήρας – Α.Ο. Αιγάλεω.
Δηλώσεις

Λορέντζο Μιτσέλι (Προπονητής Ολυμπιακού): « Δεν ήρθαμε πλήρεις να παίξουμε σε αυτό το τουρνουά, αλλά αυτό δεν αποτελεί δικαιολογία. Καταφέραμε να κερδίσουμε γιατί οι παίκτριές μου είναι ένα επίπεδο πιο πάνω από τον αντίπαλό μας και είχαμε και βοήθεια από τον πάγκο. Το μόνο αρνητικό είναι ότι δεχθήκαμε αρκετούς άσους και αυτό είναι κάτι που πρέπει να δουλέψουμε Για αυτό άλλωστε είναι τα φιλικά παιχνίδια”.

Πασκουαλίνο Τζιαννγκρόσι (Προπονητής Α.Ο Μαρκόπουλου Revoil): “Αν και δεν παίξαμε καλά, για μας ήταν ένα ενδιαφέρον και σημαντικό παιχνίδι απέναντι σε ένα πολύ καλό αντίπαλο. Σε κάποια διαστήματα στο 2ο και 3ο σετ, σίγουρα μπορούσαμε να παίξουμε καλύτερα, αλλά κάναμε αβίαστα λάθη, τα οποία δεν θα έπρεπε. Συνεχίζουμε βήμα βήμα για να βελτιωθούμε ακόμη περισσότερο”.

NOMIKEIAA MARKOPOULO OLYMPIAKOS 23

Διαιτητές: Νικάκης-Οικονόμου, Γραμματεία: Λορέντζου

Κερδισμένοι πόντοι 85-72: Επίθεση 44-35, Άσοι 9-11, Μπλοκ 5-9, Λάθη αντιπάλου 25-19

Τα σετ 3-0: 25-17, 35-33, 25-22

Η διακύμανση: 1ο σετ: 8-7, 16-15, 21-15, 25-17 2ο σετ: 6-8, 14-16, 17-21, 35-33 3ο σετ: 6-8, 16-14, 21-19, 25-22

NOMIKEIAA MARKOPOULO OLYMPIAKOS 18

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λορέντζο Μιτσέλι): Καράρο 6 (3/5επ. 2 άσοι, 1 μπλοκ), Λαμπρούση 6 (4/12επ., 2 άσοι), Βλαχάκη 3 (2/11επ., 1 μπλοκ, 20% υπ. – 13% άριστες), Κούμπουρα 23 (18/48επ., 3 άσους, 2 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 3 (3/10επ., 2 μπλοκ), Μλεΐνκοβα 14 (11/30επ., 1 μπλοκ, 55% υπ. – 23% άριστες) / Αρτακιανού (λ. 55% υπ. – 27% άριστες), Τσιτσιγιάννη, Σαμπάτη (λ., 40% υπ. – 20% άριστες)