Κυριακή, 11 Φεβρουαρίου 2024 22:46

Volley League: Ήττα του Φοίνικα Σύρου από τον Ολυμπιακό στο «Μελίνα Μερκούρη»

Ο Φοίνικας Σύρου το πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε απέναντι στον πρωτοπόρο Ολυμπιακό, γνωρίζοντας την ήττα με 3-0 σετ στο «Μελίνα Μερκούρη» για την 15η αγωνιστική της Volley League, παραμένοντας στη ζώνη των πλέι άουτ (7η θέση με 10 βαθμούς).

Ο Φοίνικας πάλεψε να πάρει ένα σετ που θα τον κράταγε στον αγώνα αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Η ομάδα της Σύρου πάλεψε κυρίως το 2ο σετ όπου αν και βρέθηκε πίσω με 11-6 ρίσκαρε στο σερβίς, μείωσε δύο φορές στον πόντο αλλά ο Ολυμπιακός δεν της επέτρεψε να διεκδικήσει κάτι περισσότερο.

Ο Ιντάλγκο είχε 13 πόντους με 10/12 τελειωμένες επιθέσεις και ο Στέρν 12/17 επιθέσεις. Γενικά ο Ολυμπιακός άγγιξε το 71% αποτελεσματικότητα στην επίθεση έναντι 49% του Φοίνικα. Από την ομάδα της Σύρου δεν υπήρξε παίκτης με διψήφιο αριθμό πόντων και πρώτος σκόρερ αλλά και κορυφαίος ήταν ο Μπράιαν με 9π.

Ο Φοίνικας μπήκε διαβασμένος στον αγώνα με προβάδισμα 6-5, αλλά το σερί 3-0 από τον Χανδρινό ο Ολυμπιακός μπήκε στη θέση του οδηγού. και με ένα ακόμα σερί από δύο επιθέσεις του Στερν και μία του Ιντάλγκο ξέφυγε 18-13. Η διαφορά συντηρήθηκε και ο Ολυμπιακός επικράτησε 25-19 με το χαμένο σερβίς του Πετσιά.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά στο 2ο σετ αγγίζοντας το τέλει στην επίθεση και σε αυτό συνέβαλαν και οι Παγιένκ, Τζούριτς με τους πρώτους χρόνους. Οι «ερυθρόλευκοι» με νέο σερί 3-0 προηγήθηκαν 8-3 και αργότερα 11-6. Με τον Μπράιαν να ρισκάρει στο σερβίς να κερδίζει και άσσο ο Φοίνικας έκανε σερί 3-0 και μείωσε 11-9. Στο πιο ωραίο κομμάτι του παιχνιδιού οι δύο ομάδες είχαν καλές στιγμές. Ο Φοίνικας μείωσε 21-20 με τους Ασπιώτη, Μπαρμπούνη, Τσέιβερς αλλά ο Ολυμπιακός με τους Ιντάλγκο Τζούριτς πήραν τους καθοριστικούς πόντους για το 25-23 και το 2-0.

Στο 3ο σετ ο Ολυμπιακός επικράτησε πιο εύκολα καθώς από την αρχή με τους Παγιένκ, Τζούριτς να είναι ανίκητοι στο φιλέ έδωσαν προβάδισμα 10-5. Η διαφορά συντηρήθηκε και αυξήθηκε με την επίθεση του Χανδρινού και τον άσσο του Κομητούδη στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα για το 19-11. Ο αγώνας έκλεισε 25-17 με την επίθεση του Ζουπάνι.

Διαιτητές: Κυριοπούλου, Αντωνόπουλος, Παρατηρητής: Γεωργουλέας, Επόπτες: Μουζακίτη, Γεωργοπούλου, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.