Πέμπτη, 19 Απριλίου 2018 15:03

Στους Επαλαίμαχους το εξ αναβολής της 4ης αγωνιστικής

Χαράς ευαγγέλια χθες για τους Επαλαίμαχους μετά την επιβλητική τους νίκη επί των Εφήβων της Αθλητικής Ένωσης Σαντορίνης στο εξ’ αναβολής παιχνίδι της τέταρτης αγωνιστικής του τοπικού πρωταθλήματος καλαθοσφαίρισης «Δ.Α.Π.Π.Ο.Σ Basketball League 2017 – 2018».

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μπαίνουν αποφασισμένες στο παρκέ, καθώς αμφότεροι γνώριζαν πως ο κερδισμένος θα βρισκόταν απευθείας στην «οκτάδα», ενώ ο ηττημένος θα βρισκόταν να παλεύει για πρόκριση στον αγώνα μπαράζ με τον Αετό 2.

Το σκορ εναλλασσόταν καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου με την… πλάστιγγα να γέρνει μια εδώ και μια εκεί, ενώ αξιοσημείωτες ήταν οι «μάχες» του Δαμίγου (10 π.) κάτω απ’ το καλάθι, που προσπαθούσε να βρει πέρασμα ανάμεσα στις… συμπληγάδες των Πεταλωτή (16 π) και Μυλωνά (14 π.).

Στην επανάληψη, το σκηνικό άλλαξε άρδην και οι «καθηγητές» πήραν γρήγορα κεφάλι στο σκορ, φτάνοντας στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου με διψήφια διαφορά υπέρ τους (31-42, 4΄:43΄΄). Λίγο η κούραση, καθώς δεν υπήρχαν λύσεις στο πάγκο, λίγο οι επιπόλαιες επιθέσεις, λίγο τα άστοχα σουτ και τα χαμένα εύκολα καλάθια οδήγησαν τους παίκτες του Αξιώτη στην ήττα με 41-63.

Για τους Εφήβους ο Φουστέρης (19 π.) έκανε τη διαφορά στην επιθετική γραμμή των Εφήβων και ο Σταθάκης ξεχώρισε με την αμυντική του παρουσία και την μαχητικότητά του.

Αναλυτικά η βαθμολογία, το πρόγραμμα των Play Off και τ’ αποτελέσματα έχουν ως εξής:

12. Πειρατές             4/ 1-10/ 121-290/-169

*Οι ομάδες προκρίνονται απευθείας στην φάση των οκτώ (8)
*Οι ομάδες θ’ αγωνιστούν σε νοκ-άουτ αγώνα για τη συμμετοχή στους στη φάση των οκτώ (8)
*Σε περίπτωση ισοβαθμίας δύο ομάδων μετράει το μεταξύ τους αποτέλεσμα.
* Ο Πήγασος, οι Two Brothers, οι Βετεράνοι, οι Λύκοι και ο Αετός 2 έχουν από έναν μηδενισμό.