Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μπαίνουν αποφασισμένες στο παρκέ, καθώς αμφότεροι γνώριζαν πως ο κερδισμένος θα βρισκόταν απευθείας στην «οκτάδα», ενώ ο ηττημένος θα βρισκόταν να παλεύει για πρόκριση στον αγώνα μπαράζ με τον Αετό 2.
Το σκορ εναλλασσόταν καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου με την… πλάστιγγα να γέρνει μια εδώ και μια εκεί, ενώ αξιοσημείωτες ήταν οι «μάχες» του Δαμίγου (10 π.) κάτω απ’ το καλάθι, που προσπαθούσε να βρει πέρασμα ανάμεσα στις… συμπληγάδες των Πεταλωτή (16 π) και Μυλωνά (14 π.).
Στην επανάληψη, το σκηνικό άλλαξε άρδην και οι «καθηγητές» πήραν γρήγορα κεφάλι στο σκορ, φτάνοντας στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου με διψήφια διαφορά υπέρ τους (31-42, 4΄:43΄΄). Λίγο η κούραση, καθώς δεν υπήρχαν λύσεις στο πάγκο, λίγο οι επιπόλαιες επιθέσεις, λίγο τα άστοχα σουτ και τα χαμένα εύκολα καλάθια οδήγησαν τους παίκτες του Αξιώτη στην ήττα με 41-63.
Για τους Εφήβους ο Φουστέρης (19 π.) έκανε τη διαφορά στην επιθετική γραμμή των Εφήβων και ο Σταθάκης ξεχώρισε με την αμυντική του παρουσία και την μαχητικότητά του.
Αναλυτικά η βαθμολογία, το πρόγραμμα των Play Off και τ’ αποτελέσματα έχουν ως εξής:
Εξ’ αναβολής αγώνας της 8ης Αγωνιστικής
ΤΕΤΑΡΤΗ 18/4/2018
Α.Ε.Σ Έφηβοι – Επαλαίμαχοι (41-63)
(Διαιτητές: Παπαδημητρόπουλος)
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Βαθμοί/ Νίκες-Ήττες/ Πόντοι/Διαφορά Πόντων
1. Αετός 1 19/ 8-3/ 667-559/ +108
2. Two Brothers 18/ 8-3/ 613-548/ +65
3. Ζευς 18/ 7-4/ 631-581/ +50
4. Βετεράνοι 18/ 8-3/ 662-496/+166
5. Α.Ε.Σ Παίδες 17/ 6-5/ 643-601/ +42
6. Πήγασος 17/ 7-4/ 583-576/+7
7. Επαλαίμαχοι 16/ 5-6/ 563-540/ +23
8. Α.Ε.Σ Έφηβοι 16/ 5-6/ 631-654/ -23
9. Αετός 2 15/ 5-6/ 548-512/ +36
10. Γερόλυκοι 14/ 3-8/ 576-734/ -158
11. Λύκοι 13/ 3-8/ 440-587/ -147
12. Πειρατές 4/ 1-10/ 121-290/-169
*Οι ομάδες προκρίνονται απευθείας στην φάση των οκτώ (8)
*Οι ομάδες θ’ αγωνιστούν σε νοκ-άουτ αγώνα για τη συμμετοχή στους στη φάση των οκτώ (8)
*Σε περίπτωση ισοβαθμίας δύο ομάδων μετράει το μεταξύ τους αποτέλεσμα.
* Ο Πήγασος, οι Two Brothers, οι Βετεράνοι, οι Λύκοι και ο Αετός 2 έχουν από έναν μηδενισμό.
*Οι πειρατές έπειτα από δύο μηδενισμούς έχουν αποβληθεί απ’ το πρωτάθλημα
ΜΠΑΡΑΖ
Α.Ε.Σ Έφηβοι – Αετός 2
PLAY OFF
(νικητής 1) Αετός 1 – Νικητής Αγώνα Μπαράζ
(νικητής 2) Two Brothers – Επαλαίμαχοι
(νικητής 3) Ζευς – Πήγασος
(νικητής 4) Βετεράνοι – Α.Ε.Σ Παίδες
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ FINAL 4
ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ
(Finalist 1) Νικητής 1 – Νικητής 4
(Finalist 2) Νικητής 2 – Νικητής 3
ΜΙΚΡΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ
Ηττημένος Finalist 1 – Ηττημένος Finalist 2
ΤΕΛΙΚΟΣ
Νικητής Finalist 1 – Νικητής Finalist 2