Προειδοποίηση

JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 528

Σάββατο, 22 Οκτωβρίου 2016 22:58

«ΑΝΑΤΡΕΠΤΙΚΟΣ» 3-2 τον Ολυμπιακό ο ΑΟ Θήρας

Τι και αν έμεινε πίσω με 0-2 σετ από τον νταμπλούχο Ολυμπιακό;  Ο ΑΟ Θήρας πάτησε γκάζι και με ολική ανατροπή πέτυχε ιστορική νίκη με 3-2, δείχνοντας άγριες διαθέσεις στην πρεμιέρα της Α1 Γυναικών.

Μπορεί ο Ολυμπιακός να φάνταζε ως το απόλυτο φαβορί, όμως οι αθλήτριες του Απόστολου Οικονόμου είχαν άλλη άποψη και έδειξαν από νωρίς ότι φέτος έχουν «άγριες διαθέσεις», χαρίζοντας απίστευτες στιγμές χαράς στον κόσμο που κατέκλυσε τις εξέδρες του κλειστού του ΔΑΠΠΟΣ και ήταν ο έβδομος παίκτης τους ΑΟΘ.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση, την ώρα που ο ΑΟ Θήρας δεν μπορούσε να βρει ρυθμό. Οι ερυθρόλευκες κράτησαν μια διαφορά 4-5 πόντων μέχρι το τέλος του πρώτου σετ, το οποίο και κατέκτησαν με 21-25. Στο δεύτερο σετ οι φιλοξενούμενες πήραν μεγάλο προβάδισμα (11-21) που στη συνέχεια μειώθηκε, αλλά το σετ πήγε και πάλι σε αυτές με 18-25.

Και ενώ  όλα έδειχναν ότι ο Ολυμπιακός θα φύγει από τη Σαντορίνη με μια εύκολη νίκη, όλα άλλαξαν, αφού ο ΑΟ Θήρας ξεκίνησε μια αντεπίθεση που δεν είχε προηγούμενο, κατατροπώνοντας τον αντίπαλο.

Η ομάδα της Σαντορίνης ανέβασε κατακόρυφα τα ποσοστά της στην επίθεση (στα δυο πρώτα σετ έπαιζε με 34% και 29% αντίστοιχα) και τιμώρησε την χαλαρότητα του Ολυμπιακού κάνοντας το 1-2 με 25-23.

Ο κόσμος ξεσηκώθηκε στο τέταρτο σετ και σε συνδυασμό με την πίεση από το σερβίς έφεραν την ισοφάριση σε 2-2 (25-20).

Στο τάι μπρέικ Ολυμπιακός και πάλι είχε τον έλεγχο μέχρι το 9-11, αλλά κάπου εκεί μίλησε η «καρδιά» του ΑΟ Θήρας που δεν είχε πει ακόμα την τελευταία του λέξη. Με σερί 4-0 πήρε το προβάδισμα με 13-11 και μέσα σε αποθέωση πήρε τη νίκη με 15-12.