Μέσα από τη μίνι σειρά ντοκυμαντέρ «70 Χρόνια Ράλλυ Ακρόπολις» ξεδιπλώνεται η πορεία, η εξέλιξη και η καθιέρωση του Ράλλυ Ακρόπολις στον παγκόσμιο μηχανοκίνητο αθλητισμό.
Open τουρνουά Ανδρών - Γυναικών από 2 έως 10 Αυγούστου διοργανώνει για ακόμα ένα καλοκαίρι το Naxos Tennis Club.
Ο εμβληματικός Σταθμός Εξυπηρέτησης Αυτοκινητιστών ΣΕΙΡΙΟΣ θα αποτελέσει τον τόπο συνάντησης θεατών και αγωνιζομένων του ΕΚΟ Ράλλυ Ακρόπολις στις 7 Σεπτεμβρίου, με μια υπερειδική διαδρομή πρωτόγνωρη για τα παγκόσμια δεδομένα.
Η «ναυμαχία» 90 ναυτικών μιλίων, boat to boat, του σκάφους «BULLET» με το «ORIENT EXPRESS VI», έβγαλε νικήτρια την ομάδα του Ολυμπιονίκη Δημήτρη Δεληγιάννη και του Σίμου Καμπουρίδη στην πρώτη γρήγορη και απαιτητική ιστιοδρομία Φάληρο-Σύρος στο 61ο Ράλλυ Αιγαίου (20-29 Ιουλίου) που διοργανώνει ο Πανελλήνιος Όμιλος Ιστιοπλοΐας Ανοικτής Θαλάσσης (ΠΟΙΑΘ) με την συνεργασία του Πολεμικού Ναυτικού.
Ιστορικές στιγμές έζησε ο Ναυτικός Όμιλος Σαντορίνης την Παρασκευή 19 Ιουλίου, όπου άνοιξε τις αγκάλες του για να υποδεχτεί τον Υπουργό Αθλητισμού, Γιάννη Βρούτση, την ασημένια Ολυμπιονίκη στο άλμα σε ύψος, Νίκη Μπακογιάννη και την τρεις φορές Olympian και Παγκόσμια Πρωταθλήτρια στο τριπλούν, Όλγα Βασδέκη, οποίες συνόδευσαν τον Κυκλαδίτη Υπουργό.
Πλώρη για τον Φοίνικα Σύρου έβαλε το πρωί του Σαββάτου o στόλος του 61ου Ράλλυ Αιγαίου (20-29 Ιουλίου) που διοργανώνει ο Πανελλήνιος Όμιλος Ιστιοπλοΐας Ανοικτής Θαλάσσης (ΠΟΙΑΘ) με την συνεργασία του Πολεμικού Ναυτικού.
Τους καθιερωμένους αγώνες στίβου που είναι αφιερωμένοι στη μνήμη του Ιουλιανού Βλασερού διοργανώνει και φέτος ο ΑΜΣ Φιλωτίου.
Όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος η συγκεκριμένη διοργάνωση είναι ενταγμένη στα ''Μηλώσια''.
Οι αγώνες θα διεξαχθούν την Κυριακή 21 Ιουλίου στις 17:00 στο ΔΑΚ Νάξου.
Η ανακοίνωση του συλλόγου:
Σας περιμένουμε στους ΑΓΩΝΕΣ ΣΤΙΒΟΥ εις μνήμην του Ιουλιανού Βλασερού τη Κυριακή 21 Ιουλίου και ώρα έναρξης 17:00 στο ΔΑΚ Νάξου.
Οι δηλώσεις συμμετοχής θα πραγματοποιηθούν την ίδια ημέρα στον χώρο των αγώνων από τις 16:30.
Δικαίωμα συμμετοχής έχουν γεννηθέντες απο το 2018 και άνω.
Συνδιοργάνωση: Δήμος Νάξου και Μικρών Κυκλάδων
Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου
Χορηγός: SMK Naxos SMK Group Φωτισμός & Ηλεκτρολογικό Υλικό
Χορηγοί επικοινωνίας: sportcyclades Absolut concept
Πρόσκληση για την Εθνική Ομάδα Κ18 και τη διεθνή συνάντηση Ελλάδας-Κύπρου ήρθε από το ΣΕΓΑΣ για τον αθλητή του Τμήματος Στίβου του Πανναξιακού ΑΟ Μάριο Βενιέρη του Δημητρίου.
Eνας μήνας πριν από την έναρξη της Αegean Regatta 2024 και οι συμμετοχές στο διεθνή ιστιοπλοϊκό αγώνα ανοιχτής θάλασσας ήδη έχουν φτάσει τις 40, αποδεικνύοντας το μεγάλο ενδιαφέρον των Ελλήνων και ξένων ιστιοπλόων για τη ρεγκάτα που διοργανώνει για 23 χρονιά, η Γενική Γραμματεία Αιγαίου και Νησιωτικής Πολιτικής και η Επιτροπή Ανοιχτής Θαλάσσης της Ελληνικής Ιστιοπλοϊκής Ομοσπονδίας.
Δύο αθλήτριες του ΑΟ Πάρου, η Χρυσή Σκαραμαγκά και η Ολυμπία Παντελαίου, συμμετείχαν στον τελικό του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Κ16 που διεξήχθη στη Χαλκίδα.
Το σκάφος Black Pearl με κυβερνήτη τον Stefan Jentsch από τη Γερμανία έγραψε το όνομά του στη λίστα των νικητών της διεθνούς ιστιοπλοϊκής διοργάνωσης AEGEAN 600. H αυλαία έπεσε το βράδυ του Σαββάτου με την τελετή απονομής επάθλων στο Τεχνολογικό Πάρκο Λαυρίου. Καλύτερη εμφάνιση από τα ελληνικά πληρώματα που μετείχαν στον αγώνα, πραγματοποίησε το AIOLOS του Γιώργου Προκοπίου που κατέκτησε την κορυφή στα σκάφη MAXI.
Summer camp με Ιστιοπλοΐα, κολύμβηση και πολλά παιχνίδια διοργανώνει ο Ναυτικός Όμιλος Σαντορίνης.
Με χαρά πραγματοποιήσαμε και φέτος την 6η μας διοργάνωση «Τρέχω και Ανακαλύπτω την Ηρακλειά» σε συνδιοργάνωση με την Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου και υπό την αιγίδα της Γενικής Γραμματείας Αιγαίου και Νησιωτικής Πολιτικής.
Το Δ.Σ. του Παναξιακού Α.Ο. και ιδιαίτερα το τμήμα στίβου ευχαριστεί θερμά τον Δήμο Νάξου και Μικρών Κυκλάδων και την εταιρεία SEA JETS για την χορηγία των μηδενικών εισιτηρίων επιστροφής της ομάδας Κ16 του συλλόγου από το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ16 που θα γίνει στην Χαλκίδα το διήμερο 13-14/7/2024.