Στις 27 και 28 Ιουλίου θα διεξαχθεί το τουρνουά Beach Volley για τα Μηλώσια 2024 που διοργανώνει ο ΑΜΣ Φιλωτίου στη μνήμη της Βασιλικής Κύλη.
Τους καθιερωμένους αγώνες στίβου που είναι αφιερωμένοι στη μνήμη του Ιουλιανού Βλασερού διοργανώνει και φέτος ο ΑΜΣ Φιλωτίου.
Όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος η συγκεκριμένη διοργάνωση είναι ενταγμένη στα ''Μηλώσια''.
Οι αγώνες θα διεξαχθούν την Κυριακή 21 Ιουλίου στις 17:00 στο ΔΑΚ Νάξου.
Η ανακοίνωση του συλλόγου:
Σας περιμένουμε στους ΑΓΩΝΕΣ ΣΤΙΒΟΥ εις μνήμην του Ιουλιανού Βλασερού τη Κυριακή 21 Ιουλίου και ώρα έναρξης 17:00 στο ΔΑΚ Νάξου.
Οι δηλώσεις συμμετοχής θα πραγματοποιηθούν την ίδια ημέρα στον χώρο των αγώνων από τις 16:30.
Δικαίωμα συμμετοχής έχουν γεννηθέντες απο το 2018 και άνω.
Συνδιοργάνωση: Δήμος Νάξου και Μικρών Κυκλάδων
Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου
Χορηγός: SMK Naxos SMK Group Φωτισμός & Ηλεκτρολογικό Υλικό
Χορηγοί επικοινωνίας: sportcyclades Absolut concept
Με πολύ μεγάλη επιτυχία και με τους συμμετέχοντες να αποκομίζουν σημαντικές γνώσεις για τις αρχές των Πρώτων Βοηθειών πραγματοποιήθηκε στο σεμινάριο που διοργάνωσε ο ΑΜΣ Φιλωτίου.
Θερινά τμήματα ποδοσφαίρου χωρίς κανένα κόστος συμμετοχής για ηλικίες 2012 έως και το 2017 πραγματοποιεί ο συλλογος του ΑΜΣ ΦΙΛΩΤΙΟΥ στο γήπεδο «Γιάγκος Γρατσίας».
Σεμινάριο για τις βασικές τεχνικές αντιμετώπισης απειλητικών περιστατικών για τη ζωή ενός ενήλικα - παιδιού διοργανώνει με εκπαιδευτή τον Παιδίατρο Γεώργιο Παπαγιαννη ο ΑΜΣ Φιλωτίου.
Ανακοινώθηκε από τον ΑΜΣ Φιλωτίου το πρόγραμμα για τις πολιτιστικές και αθλητικές δράσεις και εκδηλώσεις που θα γίνουν στο πλαίσιο των Μηλωσίων 2024.
Ολοκληρώθηκε πριν λίγο η πρώτη συνεδρίαση του νέου διοικητικού συμβουλίου, όπου συστάθηκε σε σώμα, με τα μέλη της νέας διοίκησης να αναλαμβάνουν τις θέσεις ευθύνης τους για την επόμενη διετία.
Με το ρεκόρ των 494 συμμετοχών διεξήχθησαν χθες Κυριακή (9/6) οι εκλογές για την ανάδειξη του νέου διοικητικού συμβουλίου του ΑΜΣ Φιλωτίου.
Έστω και την ύστατη στιγμή ο βρέθηκε η λύση για τον ΑΜΣ Φιλωτίου και συγκεκριμένα κατατέθηκαν οι υποψηφιότητες για τις εκλογές που θα πραγματοποιηθούν παράλληλα με τις ευρωεκλογές της Κυριακής 9 Ιουνίου στο Πολιτιστικό Κέντρο του Συλλόγου Φιλωτιτών στο Φιλώτι της Νάξου.
Σε κρίσιμη καμπή της ιστορίας του βρίσκεται ο ΑΜΣ Φιλωτίου, καθώς άκαρπη ήταν και η δεύτερη απόπειρα διεξαγωγής εκλογών, λόγω της απροθυμίας ανθρώπων αν πλαισιώσουν τη νέα διοίκηση.
Το βράδυ της Πέμπτης (23/5) λήγει η διορία για την κατάθεση υποψηφιοτήτων για το διοικητικό συμβούλιο του ΑΜΣ Φιλωτίου που θα προκύψει από τις εκλογές που θα πραγματοποιηθούν την Κυριακή 26 Μαΐου.
Λύση σε ένα αίτημα πολλών ετών του ΑΜΣ Φιλωτίου έδωσε με προσωπική του παρέμβαση ο Αναπληρωτής Υπουργός Αθλητισμός, κ. Γιάννης Βρούτσης που έλκει την καταγωγή του από το χωριό της ορεινής Νάξου.
Σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι η Θύελλα Καμαρίου επικράτησε με 2-1 εκτός έδρας του ΑΜΣ Φιλωτίου για την 7η αγωνιστική του 2ου ομίλου του πρωταθλήματος Κ16 και «έβαλε φωτιά» στην υπόθεση πρόκρισης στo final-4, καθώς όλα είναι ανοιχτά.
Ο ΑΜΣ Φιλωτίου κατάφερε να καταβάλει την αντίσταση του Πανθηραϊκού, κατακτώντας τη νίκη με 4-0, και παράλληλα τη τιμητική 2η θέση στον 4ο Όμιλο του Πρωταθλήματος Κ-12 Κυκλάδων , πίσω από τον ΠΑΣ Νάξου που θα συμμετάσχει στο F4.
Παρακολουθήστε σε ζωντανή μετάδοση (6/4 | 19:45) από το γήπεδο ''Γιάγκος Γρατσίας'' του Φιλωτίου την αναμέτρηση του 2ου ομίλου της Κ16 της ΕΠΣ Κυκλάδων μεταξύ του ΑΜΣ Φιλωτίου και της Θύελλας Καμαρίου.