Με τεράστια επιτυχία διεξήχθη και φέτος το παραδοσιακό πανηγύρι του ΑΜΕΣ Νηρέα το Σάββατο 13/7 στην Πλατεία της Νάουσας. Η μουσική και οι χοροί κράτησαν μέχρι το ξημέρωμα θυμίζοντας στους ντόπιους και δείχνοντας στους επισκέπτες πως γλεντούν οι νησιώτες. Η συμμετοχή του κόσμου ήταν τεράστια και η εκδήλωση για ακόμη μια χρονιά απέσπασε κολακευτικά σχόλια.
Έντονο ήταν για τον ΑΜΕΣ Νηρέα το τελευταίο 15ήμερο του Ιουνίου καθώς 5 τμήματα των ακαδημιών ποδοσφαίρου συμμετείχαν σε 3 διαφορετικά τουρνουά αποκομίζοντας πολύτιμες εμπειρίες.
Στο 1st Fair Play Cup που διοργάνωσε η ΑΕΚ που πραγματοποιήθηκε στο προπονητικό κέντρο των Σπάτων το τριήμερο 15-17 Ιουνίου συμμετείχαν ο ΑΜΕΣ Νηρέας και η Θύελλα Καμαρίου.
Ο ΑΜΕΣ Νηρέας υποδέχθηκε στο Δημοτικό Στάδιο Πάρου τη Θύελλα Καμαρίου, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται από έναν βαθμό (1-1) για τη 12η αγωνιστική του 2ου ομίλου στο πρωτάθλημα Κ16.
Με απόλυτη επιτυχία στέφθηκε η Επιμορφωτική Ημερίδα για το ποδόσφαιρο που διοργάνωσε ο ΑΜΕΣ Νηρέας την Παρασκευή 5/4.
Το ποδόσφαιρο δεν είναι αυτό που φαίνεται στην τηλεόραση, δε μοιάζει καν με το video game που παίζουν τα παιδιά μας.
Σε ένα συναρπαστικό ματς στο Φιλώτι, ΑΜΣ Φιλωτίου και ΑΜΕΣ Νηρέας ήρθαν ισόπαλοι 3-3 για την 13η αγωνιστική του 2ου ομίλου του πρωταθλήματος Κ16.
Ένα συναρπαστικό παιχνίδι διεξήχθη στη Μήλο, με τον Παμμηλιακό και τον ΑΜΕΣ Νηρέα να πετυχαίνουν από 4 γκολ και να έρχονται ισόπαλοι 4-4 για την 9η αγωνιστική του 3ου ομίλου του πρωταθλήματος Κ12.
Παμμηλιακός και ΑΜΕΣ Νηρέας έμειναν στο 1-1 στο Δημοτικό Στάδιο Μήλου για την 8η αγωνιστική του 2ου ομίλου στο πρωτάθλημα Κ14.
Ο ΑΟ Πάρου επικράτησε με 3-0 του Νηρέα στο Δημοτικό Στάδιο Πάρου για την 10η αγωνιστική του 3ου ομίλου του πρωταθλήματος Κ12.
Νικηφόρα συνέχισε τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα της ΕΠΣ Κυκλάδων το τμήμα Κ16(1) του Πανθηραϊκού που έπειτα από ένα χορταστικό παιχνίδι και πιάνοντας πολύ καλή απόδοση επικράτησε του ΑΜΕΣ Νηρέα με 10-3, στην αναμέτρηση που έγινε το βράδυ του Σαββάτου (27/1) στο γήπεδο του Πανθηραϊκού.
Ο Πανσιφναϊκός πέρασε με το εμφατικό 4-0 από την έδρα του Νηρέα για την 7η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α' Κατηγορίας, ανεβαίνοντας στην 3η θέση με 10 βαθμούς.